
Osebna številka oziroma PIN je namenjena dvigovanju gotovine na bančnih avtomatih, služi tudi kot identifikacija pri nakupovanju na prodajnih mestih.
Podatki, ki so kartici lastni, torej unikatni in tajni, so številka kartice, PIN, datum veljavnosti in CVC2 koda, to je trimestna številka, zapisana na podpisnem traku na hrbtni strani kartice, zato jih ne zaupajte nikomur, ki bi vas povprašal po teh podatkih.
Pred podpisom potrdila o nakupu (slipa) preverite znesek plačila, ki ga potrjujete s podpisom.
Potrdila o že opravljenih nakupih po navadi vsebujejo dovolj podatkov o kartici, zato stara potrdila uničite, da druga oseba z njih ne bi mogla razbrati pomembnih podatkov o vaši kartici.
A preden zavržete potrdila o nakupih, natančno preverite vse izpiske porabe. Le s primerjavo izpiska porabe s potrdilom o nakupu lahko ugotovite svojo dejansko porabo in morebitno zlorabo.
Na prodajnih mestih nikoli ne podpisujte potrdil, ki niso namenjena takojšnjemu plačilu blaga ali storitve, so napisana z vnaprejšnjimi datumi ali so celo prazna!
Spletno nakupovanje
Na internetnih straneh ne vpisujte številke povsod in vsepovprek, kjer jo od vas pričakujejo oziroma celo zahtevajo. Prav tako je ne vpisujte na raznih straneh, kjer jo želijo le kot nekakšno potrditev, sicer pa je vse "zastonj".
Plačila preko interneta naj potekajo le na tistih straneh, ki so svetovno znane, verodostojne in imajo zagotovljene varnostne mehanizme, ki omogočajo šifriran pretok občutljivih podatkov. Vnos podatkov o kreditni kartici naj bo opravljen na koncu, ko ste se že odločili za nakup in želite oddati naročilo.

Kaj pa bankomati?
Pri uporabi bankomata bodite posebej pozorni, da nihče ne bo videl vaše osebne številke (PIN), ki jo boste odtipkali. Če kdo stoji preblizu vas, ga prosite, naj se nekoliko odmakne.
Bančne avtomate uporabljajte sami. Če jih ne znate uporabiti, ne sprejmite pomoči mimoidočega, še posebej, če bi se sam ponujal, raje se o uporabi poučite v najbližji banki.
Kartico uporabljajte na tistih bankomatih, ki stojijo na obljudenem, dobro osvetljenem mestu ali znotraj same banke. Najbolje je, da je dostop do bankomata dodatno omejen z vrati, varnostne kamere pa so jasno vidne.
Naj vas ne motijo, tam so zaradi vas in vaše varnosti. Če so bančni avtomati nameščeni v prostorih, skozi vrata katerih lahko vstopite le s kartico, vedite, da ni nikoli potrebno vtipkati PIN številke. Če je na vratih naprava, ki od vas zahteva tipkanje PIN številke, tega nikar ne storite.

Če na bančnem avtomatu v Sloveniji zaznate kakršna koli odstopanja od običajnega delovanja, recimo kartico težje vložite v avtomat; na avtomatu so naprave ali stvari, ki jih običajno ni; kamere, ki so neobičajno postavljene, reža, v katero se vlaga kartica je neobičajna, vzemite kartico in zapustite avtomat ter uporabite drugega.
Če je le možno, o tem obvestite banko, interventni center, katerega številka je zapisana na vaši kartici ali policijo na številko 113.
Dodamo naj še, da nikar ne verjemite elektronskim, telefonskim ali drugim sporočilom, ki vas obveščajo o zlorabi vaše kartice in vas pozivajo, da zaupate svoje podatke o kartici ali da se preko interneta povežete na "varnostni obrazec" in tam vpišete nekatere osebne podatke, vključno z osebnimi identifikacijskimi številkami kartice, saj česar takega banka od vas ne bo nikoli zahtevala.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV