Samozaposleni
Samozaposleni, ki se bodo v posebni elektronski aplikaciji izrekli za prizadete zaradi krize, bodo za mesec marec lahko prejeli 350 evrov, za april in maj pa po 700 evrov. Hkrati bo država krila tudi vse pripadajoče prispevke za socialno varnost.
Redni študenti
Pomoč je namenjena tudi vsem rednim študentom, in sicer v višini enkratnega kriznega dodatka v višini 150 evrov.
Velike družine
Velike družine s tremi otroki bi glede na predlog prejele še dodatnih 100 evrov, družine s štirimi ali več otroki pa 200 evrov.
Prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka
Do enkratnega dodatka v višini 150 evrov bodo upravičeni tudi prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka.
Upokojenci
Upokojencem z do 700 evrov pokojnine bo država izplačala solidarnostni dodatek v treh različnih višinah. Za pokojnine do višine 500 evrov je določen v višini 300 evrov, za pokojnine v višini od 501 do 600 evrov v višini 230 evrov in za pokojnine v višini od 601 do 700 evrov v višini 130 evrov.
Delodajalci
Delodajalci bodo oproščeni plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za april in maj za tiste zaposlene, ki delajo.
Zaposleni
Vsakemu zaposlenemu, ki dela in čigar zadnja izplačana mesečna plača ni presegla trikratnika minimalne plače, bodo izplačali mesečni krizni dodatek v višini 200 evrov, ki bo oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.
Z namenom ohranjanja delovnih mest bo v času epidemije namesto delodajalcev tudi vse prispevke zaposlenih na čakanju prevzela država, v celoti bo pokrila tudi znesek nadomestila čakanja na delo za delavce, to je 80 odstotkov delavčeve plače. Nadomestila za vse bolniške odsotnosti v času epidemije od prvega dne dalje pa bo namesto delodajalcev prevzela zdravstvena zavarovalnica.

Znižanje plač funkcionarjem
Predlog obsežnega zakona predvideva nekatere ukrepe tudi na področju javnega sektorja. Med drugim prinaša znižanje plač funkcionarjem za 30 odstotkov, izjema so sodniki in župani. Predvideva možnost začasne premestitve javnega uslužbenca k drugemu delodajalcu, na primer iz enega doma starejših v drugega. Možne bodo zaposlitve za določen čas do konca septembra brez javne objave prostega delovnega mesta.
Dodatek za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije
Predlog uvaja tudi dodatek za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije za vse zaposlene v javnem sektorju, ki so nadpovprečno izpostavljeni tveganju za svoje zdravje oziroma prekomerno obremenjeni, je dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV