Cekin.si
Številni tuji mobilni operaterji novim naročnikom ponujajo iPhone 3G

Koristno

V Avstrijo po minute za telefonske pogovore?

Žiga Kariž
21. 01. 2009 12.42
8

V državah EU operaterji mobilne telefonije ponujajo t. i. evropske pakete, ki vključujejo pogovore v vseh državah EU. V Avstriji za 25 evrov dobite 1000 minut pogovorov v vsa evropska omrežja, tudi slovenska.

V zadnjem letu so ponudniki mobilne telefonije krepko spremenili svojo ponudbo. Slovenci smo spoznali koristi tako imenovanega flat rata. Spremembo na slovenski trg je prinesel Tušmobil s svojo ponudbo. Tušmobil sicer ni bil prvi, saj je že pred leti tako ponudbo predstavila Vega in neslavno končala. Prav na njenem pogorišču je zrasel Tušmobil, razlika med njima pa je predvsem v tem, da je slovenski operater dojel, kako veliko pomeni Slovencem nov bleščeč telefon po nizki ceni, medtem ko so pri Vegi že na začetku razložili, da pri njih ne bo poceni oziroma na videz zastonjskih telefonov.

Za začetek smo poskušali izvedeti, koliko Slovenci porabimo za mobilno telefoniranje. Vprašanja o povprečni porabi uporabnika smo poslali na Mobitel, Si.mobil in Tušmobil. Tako z Mobitela kot s Si.mobila so nam posredovali podatke o dohodku na uporabnika. Pri Mobitelu jim povprečni uporabnik, ki je vezan z naročnino, prinese 36 evrov, povprečni predplačnik pa 11 evrov na mesec. Podatki se nanašajo na prvih devet mesecev lanskega leta. Pri Si.mobilu so nam posredovali le povprečen prihodek na porabnika, ki znaša 25,8 evra in zajema tako predplačnike kot naročnike. Podatki obeh operaterjev pa vključujejo tako poslovne kot zasebne uporabnike. Pri Tušmobilu smo ostali brez relevantnega podatka, saj so se nam le pohvalili s svojo naprednostjo pri sestavljanju ponudb, vezanih na vnaprejšnji zakup govornih minut. Ali je razlika med Mobitelom in Si.mobilom posledica večje porabe ali višjih cen enega od ponudnikov, na podlagi podatkov ne moremo ugotoviti.

Z anketo na straneh cekin.si smo se obrnili tudi na vas, uporabnike, rezultati pa kažejo, da vas kar 70 odstotkov porabi manj kot 25 evrov na mesec, še nadaljnjih 20 odstotkov med 25 in 50 evri in le deset odstotkov več kot 50 evrov.

Vzemimo za izhodišče rezultate naše ankete, da povprečni slovenski uporabnik Jože porabi na mesec 25 evrov in si od operaterja želi tudi nov telefon. Naredili smo primerjavo treh slovenskih ponudnikov, v katero smo vključili višino naročnine, ceno minute pogovorov in ceno SMS-sporočil.

Kdo nam za naš denar ponuja največ pogovorov?
Kdo nam za naš denar ponuja največ pogovorov?FOTO: Reuters

Pozorni bodite tudi na obračunski interval. Pri Mobitelu in Si.mobilu vam zaračunajo prvo minuto v celoti, od minute naprej pa se klici obračunajo po sekundnem intervalu. Pri Tušmobilu imajo 30-sekundni obračunski interval.

Vse ponudbe vam ob vezavi za 12 ali 24 mesecev omogočajo tudi nakup novega telefona po izredno ugodnih cenah. Tako vam vsi trije operaterji omogočajo različne mobilne telefone srednjega razreda za ceno 1 evro in znižanja cen pri drugih modelih.



Če primerjamo cene naših ponudnikov s ponudbami v Evropski uniji, lahko ugotovimo, da so flat rate ponudbe na pohodu povsod, za 20 evrov naročnine pa boste v Nemčiji pri operaterju T-mobile dobili neomejeno količino telefoniranja znotraj njihove mreže, klice v druga omrežja pa boste plačali po ceni 0,29 evra, kar je znatno višje kot pri naših operaterjih. Nemški operaterji v nasprotju z našimi ponujajo tudi posebne ugodnosti za tiste, ki naročniško razmerje sklenejo preko interneta, tako vam T-mobile pri naročnini šest mesecev vsak mesec od naročnine odšteje 10 evrov. Posebnost so tudi ponudbe, ki omogočajo cenejše klicanje znotraj držav EU. Tako v Avstriji ponudnik Orange ponuja paket, ki vam za naročnino 25 evrov ponuja 1000 brezplačnih minut za klice v vsa omrežja tako v Avstriji kot v drugih državah Evropske unije, poleg tega naročniki še šest mesecev ne plačujejo naročnine, dobijo 4000 minut znotraj omrežja Orange in 40 evrov bonusa za nakupe v njihovi internetni trgovini. Če porabite vse minute, pa vas vsi nadaljnji klici stanejo 0,25 evra na minuto.

Kot kaže, se meje za mobilnike brišejo, in kaj kmalu se lahko zgodi, da bomo slovenski uporabniki naročniška razmerja sklepali pri naših sosedih.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861