Cekin.si
image (28)

Koristno

17.000 Slovencev želi v dom, a očitno bodo morali prej oropati banko!

Natalija Švab
04. 02. 2011 16.33
0

S koncem leta se je zaključilo testno obdobje zavarovanj, katerih osnovna korist je, da ko jo potrebujete, po hitrem postopku dobite posteljo v domu za ostarele. Kar pri zasedenosti domov v nekaterih delih Slovenije pomeni, da vam je sekira padla naravnost v med. Pa je res tako?

Kot so nam povedali na zavarovalnici Prva, ki tovrsten produkt tudi ponuja, je zavarovanje doslej sklenilo okoli sto ljudi, prodaja pa je bila v testnem obdobju osredotočena predvsem na območje Ljubljane, kjer so čakalne vrste za sprejem starostnikov v dom najdaljše.

'Zavarovanja so bili še posebej veseli tisti, ki že imajo izkušnjo z iskanjem proste postelje v domu,' nam je povedala tiskovna predstavnica zavarovalnice Maja Ivandič. 'Osebe, ki se vključujejo v zavarovanje, so stare med 58 in 80 let, povprečna starost ob sklenitvi zavarovanja pa znaša 67 let. Povprečno na mesec plačujejo 20 evrov.'

Mesečno plačilo je sicer odvisno od obsežnosti zavarovanja, osnovne zavarovalne vsote in starosti zavarovanca. Če se za enako zavarovalno vsoto – na primer za maksimalnih 4000 evrov – zavarujete pri šestdesetih, boste na mesec za osnovni produkt plačali 17,79 evra, pri osemdesetih 50,43 evra. Minimalni prispevek za zavarovanje je za povprečnega Slovenca z bornimi prihodki bolj sprejemljiv, najnižja zavarovalna vsota pa vam prav tako ponuja prosto posteljo in zavarovalno vsoto 1000 evrov. Če se zavarujete do šestdesetega leta, boste na mesec plačali 8,66 evra. Prosta postelja vas bo torej čakala v vsakem primeru, izplačana zavarovalna vsota pa je odvisna od višine osnovne zavarovalne vsote in časa, ki je pretekel od sklenitve zavarovanja do nastanitve v domu za starejše v nujnih primerih.

Osnovna zavarovalna vsota v EUR
Izplačilo v prvih 10 letih trajanja zavarovanja v EURIzplačilo med 10. in 20. letom trajanja zavarovanja v EURIzplačilo po 20. letu trajanja zavarovanja v EUR
1000
100015002500
2000200030005000
40004000600010000

Vir: Zavarovalnica Prva.

Kje pa se zaplete?

Kako sistem poteka v praksi, doslej še niso preverili. 'Zavarovanci so upravičeni do postelje po treh letih od sklenitve zavarovanja. Ker so prvi zavarovanci to zavarovanje sklenili novembra 2009, bodo tako lahko ti prvič uveljavljali pravice iz zavarovanja od novembra 2012 dalje,' pravi Ivandičeva. Za te zavarovance iskanje postelj naj ne bi bila velika težava. Zavarovalnica ima namreč sklenjeno pogodbo s podjetjem Deoss, ki upravlja po Sloveniji več domov za starejše, med drugim tudi domove Trnovo, Medvode, Cerknica, Gornji Grad, Črnuče in Notranje Gorice. Težava bi znala nastopiti, ko bodo zavarovanje začeli množično tržiti po vsej Sloveniji, kjer pa bo obljubo o bivanju v bližini doma težko izpolniti.

Zavarovalnica se sicer zavezuje, da bo v primeru nujne potrebe po domski negi v roku 30 dni po prejemu dokazil o nujnosti namestitve zagotovila samoplačniško prosto posteljo v domu za starejše. Tako samoplačniško zasilno bivanje bi naj trajalo 6 mesecev, po tem času pa bi oskrbovanca premestili.
Zaplete pa se pri denarju. Bivanje v samoplačniški postelji je namreč vse prej kot poceni, čeprav so pri zavarovalnici prepričani, da je zavarovanje več kot ugodno. A to, da dobite prosto posteljo, še zdaleč ne pomeni, da si jo boste lahko tudi privoščili!

Bivanje v centru Trnovo, ki ga torej tudi upravlja družba Deoss, na dan stane od 24,96€ pa vse do 45,22€ – pač odvisno od tega, ali boste bivali v eno ali dvoposteljni sobi, ali želite še balkon in druge ugodnosti in od tega, kako težko je stanje oskrbovanca. Znesek, ki ga bo treba na mesec plačati, je tako nekje med 800 in 1400 evri, kar pa je relativno veliko (in pogosto več od kakšnega 'državnega doma'), če upoštevamo, da je povprečna slovenska neto pokojnina lani septembra znašala z varstvenim dodatkom vred 575,97 evra.

Slaba novica je tudi, da je povišanje cen domske oskrbnine tik pred vrati, država pa tudi napoveduje njihovo prestrukturiranje. Namesto tri-, štiri- ali večposteljnih sob bi dobili eno- in dvoposteljne, povečati bi morali tudi število kopalnic, sanitarij in dnevnih prostorov. To za uporabnike seveda ni slabo, a bo šlo z roko v roki z višjimi cenami.

Starostnikom tako (kot tudi doslej) ne preostane drugega, kot da za njihovo oskrbo plačujejo otroci ali kakšne druge ustanove, čeprav bi se naj razmere zaostrile tudi tukaj, ali pa da skušajo starost nekako preživeti doma, čeprav morda potrebujejo domsko oskrbo.

Sklenitev zavarovanja za prosto posteljo pa po mnenju kritikov ni nujno, saj bi naj bilo posteljo čedalje lažje dobiti. Na seznamu je trenutno okoli 17.000 čakajočih, a številka ni realna, ker se je med ljudmi dobro prijela praksa, da posteljo rezervirajo 'za vsak primer', a se ob sprostitvi prostega mesta ne preselijo. Poleg tega bi naj bila zaradi večjih kapacitet, najbrž pa tudi višjih cen, situacija v prihodnje takšna, da bodo imeli marsikateri domovi, še posebej na obrobju, težave z zapolnitvijo kapacitet.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861