Evropska zakonodaja ščiti potnike v letalskem potniškem prometu. Tako so potniki v primeru, ko letalski prevozniki iz Evropske unije odpovejo let, imajo veliko zamudo ali potnika ne pripeljejo na dogovorjeni končni cilj zaradi prezasedenosti, v skladu z evropsko zakonodajo med drugim upravičeni do odškodnine. Letalski potniki so tako v zgoraj navedenih primerih upravičeni do odškodnine 250 evrov, ko gre za lete do 1500 kilometrov, 400 evrov za lete nad 1500 kilometrov znotraj Unije in za vse druge lete med 1500 in 3000 kilometri ter 600 evrov za vse preostale lete.

Hkrati pa ista zakonodaja ščiti tudi letalskega prevoznika. Če je bil let odpovedan zaradi izrednih razmer, med katere spadajo vremenske razmere, stavka, varnostni razlogi, v nekaterih primerih pa celo tehnične napake, potnik ni upravičen do odškodnine. V takšnih okoliščinah gre za izjemo.
Minimalne pravice potnika v letalskem prometu in odstopanja od teh v zgoraj opisanih primerih ureja Uredba Evropskega parlamenta in sveta št. 261/2004/ ES.
V uredbi jasno piše, da dejanskemu letalskemu prevozniku odškodnine ni treba plačati v primeru, ko dokaže, da so bile za odpoved leta krive izredne razmere, ki se jim ni bilo mogoče izogniti, tudi če so bili sprejeti vsi ustrezni ukrepi. Katere pa so te izredne razmere? "Šteje se, da izredne razmere obstajajo, kadar odločitev sistema upravljanja zračnega prometa za določen zrakoplov določenega dne vpliva na nastanek velike zamude, zamude preko noči ali na odpoved enega leta ali več letov tega zrakoplova, tudi če je zadevni letalski prevoznik sprejel vse ustrezne ukrepe, da bi se izognil zamudi ali odpovedi leta.“
Uredba izrednih razmer ne opredeli konkretno, ampak le navaja nekatere primere, kot so nepredvidene pomanjkljivosti, ki lahko prizadenejo varnost leta. Zaradi tega si določene (nizkocenovne) letalske družbe lahko privoščijo, da ob odpovedi leta razočaranim potnikom razdelijo le letake, kjer navajajo, naj potniki niti ne poskušajo uveljavljati pravic do odškodnine, saj lahko dokažejo, da je šlo za odpoved zaradi izrednih razmer. O drugih pravicah pa jih niti ne seznanijo. Letalska družba mora namreč v primeru izrednih razmer dokazati, da se jim v nobenem primeru ni bilo mogoče izogniti z ukrepi in da se jim ne bi bilo mogoče izogniti, pa čeprav bi letalska družba uporabila vsa razpoložljiva sredstva.

Omenjena uredba velja za vse letalske družbe (tudi nizkocenovne), ki ne morejo obveznosti do potnikov omejiti ali jih odreči preprosto z vključitvijo klavzule o prevozu. Žal v primeru, ko letalska družba potniku ne želi priznati njegovih pravic, ga o njih sploh ne seznani oziroma mu ne omogoči njenega koriščenja, temu za uveljavitev pravic, ki mu kot letalskemu potniku pripadajo, velikokrat ne preostane drugega kot sodna pot.
Preden pa potnik išče svojo pravico pred sodiščem, mora podati pisni zahtevek odgovorni letalski družbi, v katerem jasno izrazi zahtevo po uveljavljanju svojih pravic. Poleg tega v vsaki državi članici Evropske unije obstaja organ, ki je pristojen za izvajanje te uredbe in na katerega se potnik lahko obrne v primeru dvoma o pravicah letalskega potnika. V Sloveniji je to ministrstvo za promet, direktorat za civilno letalstvo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV