Cekin.si
nakupovalni voziček

Koristno

V Sloveniji so se cene znižale!

Ž.K./STA
09. 02. 2012 12.01
3

Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se januarja znižale. V primerjavi z decembrom so bile nižje za 0,5 odstotka. Na letni ravni so se cene zvišale za 2,3 odstotka, povprečna 12-mesečna rast cen pa je bila 1,8-odstotna, je danes sporočil državni statistični urad

Cene so se januarja podobno kot pretekla leta znižale. Januarska deflacija je predvsem posledica zimskih razprodaj, ugotavlja statistični urad. Najbolj so se namreč znižale cene v skupinah obleka in obutev (za 16 odstotkov), pri čemer obutev za 18,6 odstotka, oblačila za 15,8 odstotka, drugi tekstilni izdelki in dodatki pa za 4,5 odstotka.

Alkoholne pijače in tobak so se januarja pocenile za 1,1 odstotka, od tega tobačni izdelki za 1,6 odstotka, alkohol pa za 0,2 odstotka. Cene v skupini rekreacija in kultura so bile nižje za 0,2 odstotka; tudi v tej skupini so na nižje cene vplivale zimske razprodaje. Najbolj so se pocenili izdelki v podskupini oprema za šport (v povprečju za 12,3 odstotka), na drugi strani pa so se zaradi zvišanja prispevka za RTV podražile kulturne storitve (za 3,5 odstotka).

Skupno rast cen so najbolj znižale nižje cene obleke in obutve, in sicer za 1,2 odstotne točke, ter nižje cene opreme za šport (za 0,1 odstotne točke).

V januarju so se medtem cene najbolj zvišale v skupinah komunikacije (2,9 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 1,4 odstotka), stanovanje (za 1,2 odstotka), prevoz (za en odstotek) ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,6 odstotka).

Višje cene v skupini komunikacije so bile predvsem posledica končanih akcijskih ponudb nekaterih ponudnikov telefonskih in internetnih storitev. Te storitve so bile tako v povprečju dražje za tri odstotke.

Hrana se je v povprečju podražila za 1,5 odstotka. Najbolj izrazito je bilo zvišanje cen zelenjave in sadja (za 12,5 odstotka oz. odstotek), cene kruha in izdelkov iz žit ter olj in maščob pa so se nekoliko znižale (za 0,3 oz. 0,2 odstotka).

V skupini stanovanje so se najbolj podražili daljinska energija (za 4,2 odstotka), tekoča goriva (za 3,1 odstotka) in električna energija (za 2,3 odstotka). Na drugi strani pa so se najbolj pocenile storitve iz podskupine druge storitve za stanovanje (za 1,5 odstotka) in trda goriva (za 1,4 odstotka).

Na gibanje cen v skupini prevoz so najbolj vplivale višje cene cestnega potniškega prevoza (za 6,8 odstotka) in goriv in maziv (za 2,8 odstotka); cenejši pa so bili rabljeni osebni avtomobili (za 1,9 odstotka).

K skupni mesečni rasti cen so 0,2 odstotne točke prispevale podražitve hrane, prav toliko tudi podražitve naftnih derivatov, po 0,1 odstotne točke pa višje cene električne energije, prevoznih storitev, prispevka za RTV ter telefonskih in internetnih storitev.

V letni primerjavi so se najbolj zvišale cene v skupini stanovanje, in sicer za 4,7 odstotka. Opazneje so se povišale cene izdelkov in storitev tudi v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 4,1 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,9 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 2,9 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 2,5 odstotka) ter prevoz (za 2 odstotka).

Po drugi strani so se v letu dni najbolj pocenili izdelki in storitve v skupini obleka in obutev, in sicer za 2,2 odstotka.

Mesečna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila januarja negativna in je znašala -0,3 odstotka. Letna rast cen je bila 2,3-odstotna, povprečna 12-mesečna rast cen pa 2,1-odstotna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861