Bliža se čas pomladi. Obdobje, ko se "ptički ženijo“, pa tudi marsikateri človek se tedaj odloči za skok v zakonski jarem. Ker pa se običajno pomembne dogodke v življenju načrtuje vnaprej, je sedaj pravi trenutek za začetek priprav na poroko.

Kaj točno moramo urediti, da lahko sploh sklenemo zakonsko zvezo?
Najprej naslovite prošnjo na lastnika ali upravnika objekta, ki vam mora izdati pisno dovoljenje. Nato se z zahtevkom za poroko zunaj uradnih prostorov obrnete na pristojno upravno enoto (v kraju, kjer se želite poročiti), ki mora prošnjo odobriti. Za izdajo dovoljenja oziroma odločbe o sklenitvi zakonske zveze zunaj za to določenega časa ali zunaj uradnih prostorov se ne plača nobena taksa. Se je pa priporočljivo pozanimati, kako je s plačilom uporabe izbranega prostora. Te stroške nosita zakonca sama.
V Ljubljani je uraden prostor, kjer lahko bodoča zakonca skleneta zakonsko zvezo, Ljubljanski grad, zunaj uradnih prostorov pa lahko izbirate med Magistratom, gradom Turjak in Polhograjsko graščino. V Mariboru je uradni prostor poročna dvorana v stavbi Rotovža, zunaj uradnih prostorov pa se lahko poročite na gradu Reče ali pa v občinski stavbi občine Starše.
2.) Nato bodoča zakonca prijavita sklenitev zakonske zveze na upravni enoti, na katerem območju je kraj, kjer želita skleniti zakonsko zvezo. Tedaj se tudi preverijo pogoji za sklenitev zakonske zveze in se dogovori za termin dejanskega obreda sklepanja zakonske zveze.
Če sta obe osebi, ki želita skleniti zakonsko zvezo, slovenska državljana, potrebujeta ob prijavi le veljavni osebni dokument, navesti pa morata tudi podatke o pričah (priimek in ime ter prebivališče oziroma datum rojstva). Če je katera od strank mladoletna, gre za poroko med otroki bratov in sester, polbratov in polsester ter med skrbnikom in varovancem, pa je potrebno še dovoljenje Centra za socialno delo.
Če je kateri od zakoncev rojen v tujini in ima tuje državljanstvo, mora poleg osebnega dokumenta predložiti tudi izpisek iz rojstne matične knjige, potrdilo o državljanstvu, potrdilo o samskem stanu in potrdilo, da ni zadržkov za sklenitev zakonske zveze v Republiki Sloveniji ter da bo tuja država priznala sklenitev zakonske zveze sklenjene v Republiki Sloveniji. Vse listine praviloma ne smejo biti starejše od treh mesecev in morajo biti ustrezno overjene.
Najpogostejši odgovor, ki smo ga prejeli od upravnih enot, je ta, da sklenitev zakonske zveze bodoča zakonca ne stane nič. Taksi za poroko in za dovoljenje zunaj uradnega prostora sta bili namreč s 1. 2. 2008 ukinjeni. Tako naj bi bili vsi dokumenti in dejanja v zvezi s sklenitvijo zakonske zveze oproščeni plačila takse. Medtem ko dodatne stroške, ki nastanejo pri sklepanju zakonske zveze zunaj uradnih prostorov, še vedno krijeta bodoča zakonca. Ponekod je na primer treba plačati uporabo prostorov. Za uporabo Galerije Božidarja Jakca za sklenitev zakonske zveze v Kostanjevici na Krki boste na primer plačali 66 evrov.
Vendar pa so bili marsikateri mladoporočenci, ki so želeli skleniti zakonsko zvezo zunaj uradnih prostorov, neprijetno presenečeni. Na upravni enoti, kjer so se želeli poročiti, so jim izstavili nepričakovan račun.
Zato se je ekipa Cekin.si pozanimala pri posameznih upravnih enotah, kako je s tem. Večina upravnih enot nam je potrdila, da za sklenitev zakonske zveze takse ne zaračunavajo (ne glede na to, ali gre za sklenitev v uradnih prostorih ali pa zunaj njih). Na upravni enoti Tolmin pa so nam glede poroke v uradnih prostorih razložili: "Stroške najema uradnih prostorov – poročnih dvoran in njihove ureditve zagotavlja upravna enota iz sredstev za materialne stroške. Tudi povračilo stroškov pooblaščencem, ki sklepajo zakonsko zvezo, krije upravna enota.“ Ter še dodali: “Predpisana je upravna taksa znaša 31,91 evra (tarifna številka 1 zakona o upravnih taksah v vrednosti 3,55 evra (vloga) in upravna taksa po tarifni številki 22 – uradno dejanje sklepanja zakonske zveze 28,36 evra).“ Kadar pa gre za sklepanje zakonske zveze zunaj uradnih prostorov, bodoča zakonca krijeta še vse dodatne stroške, ki nastanejo s sklenitvijo zakonske zveze in so odvisni od kraja dogodka. Podobno smo izvedeli tudi pri upravni enoti Ptuj: "Bodoča zakonca lahko podata tudi vlogo za sklenitev zakonske zveze zunaj uradnih prostorov, ki jo morata vložiti na upravni enoti najmanj 45 dni pred nameravano sklenitvijo zakonske zveze. K vlogi je treba priložiti soglasje oziroma dovoljenje lastnika prostorov, v katerem bi potekala slovesna sklenitev zakonske zveze. V postopku se izda odločba, zato je treba ob vlogi poravnati takso po tarifni št. 1 in 3 zakona o upravnih taksah v višini 17,73 evra.“ Če nimate tehtnih razlogov za poroko zunaj uradnih prostorov, to še vedno lahko sklenete, vendar vam bodo na upravni enoti Ptuj za to zaračunali vse dodatne stroške, ki niso zajeti v plačilo upravne takse. "Stroški se določijo v odločbi, s katero se dovoli sklenitev zakonske zveze zunaj uradnega prostora in jih morata bodoča zakonca poravnati najmanj pet dni pred nameravano sklenitvijo zakonske zveze.“ Na matičnem uradu Sežana pa so nam pojasnili: "Če je poroka v uradnem prostoru, je prosto takse (ni stroškov pri upravni enoti). Če pa je zunaj uradnega prostora ali časa, pa morata bodoča zakonca plačati vse stroške, ki so odvisni od raznih zadev, znašajo pa od 150 do 200 evrov.“
Neuradno smo izvedeli, da do takšnih odstopanj prihaja zaradi tega, ker si upravne enote različno razlagajo 34. točko 28. člena zakona o upravnih taksah. Ta določa, da so takse oproščeni dokumenti in dejanja v zvezi s sklenitvijo zakonske zveze ali z uradnim dejanjem registracije istospolne partnerske skupnosti. Zaradi tega v nekaterih upravnih enotah stroškov pooblaščene osebe in matičarke pri sklenitvi zakonske zveze zunaj uradnih prostorov ne zaračunavajo, v drugih pa jih zaračunavajo. Odstopanje torej nastane pri različni razlagi nastalega stroška pooblaščene osebe in matičarke pri poroki v uradnih poročnih dvoranah ali zunaj uradnih prostorov.
Nasvet: preden se odločite za sklenitev zakonske zveze na določenem mestu, se prepričajte o znesku morebitnih stroškov, s katerim vas upravna enota utegne presenetiti.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV