Cekin.si
Rast dobička

Varčevanje

Kako vztrajati pri varčevalnem načrtu?

Karmelina Husejnović, M.M.
26. 12. 2022 03.15
0

Številni Slovenci so odnos do denarja popolnoma spremenili. Varčujejo, a vedo, da ležanje denarja na varčevalnih računih ni rešitev. Denar je treba dobro investirati. Če pa želimo investirati, je treba privarčevati. Vsak mesec, iz meseca v mesec. Kako torej vztrajati pri varčevalnem načrtu?

Slovenci veljamo za tradicionalno varčen narod. A denar je treba tudi "obračati".
Slovenci veljamo za tradicionalno varčen narod. A denar je treba tudi "obračati". FOTO: Dreamstime

Slovenci veljamo za tradicionalno varčen narod, ki velik del svojih prihrankov hrani na računih pri bankah. Še preden pa začnete varčevati, je dobro, da ugotovite, koliko imate vsak mesec nujnih stroškov in kje vam denar "odteka" oziroma kje bi lahko več privarčevali. To lahko storite tako, da si na list papirja zapišete vse prihodke in odhodke v zadnjem mesecu ali dveh (lahko tudi za daljše obdobje). 

Odhodke združite v več kategorij: fiksni stroški (najemnina, položnice, krediti); nujni stroški (hrana, higienski pripomočki, kozmetika); dodatni stroški (članarine, naročnine, darila); razvajanje (kavice, sladkarije, nenujne stvari, dostava hrane na dom). 

Nato lahko znotraj posameznih kategorij preverite, ali bi se dalo kje stroške optimizirati. Res uporabljate storitev, za katero plačujete naročnino? Koliko denarja zapravite za nezdrave razvade, kot so sladkarije, prigrizki in hitra prehrana? Na podlagi dosedanjih navad si postavite omejitve (koliko kavic na teden si boste privoščili, kolikokrat na mesec se boste razvajali z nezdravimi prigrizki in podobno). To je prvi korak pri načrtovanju varčevanja, saj le tako dobimo realno sliko o tem, koliko denarja lahko vsak mesec privarčujemo.

1. Postavite si (realne) cilje varčevanja

Vsak se lahko loti varčevanja, toda to, ali bomo vztrajali dovolj dolgo, da bomo v resnici videli rezultate, je odvisno predvsem od cilja, ki si ga zastavimo. Za motivacijo pri varčevanju je torej ključno, da se vprašamo, zakaj. Za kaj bomo torej varčevali? Morda bi si radi privoščili nepozabno potovanje. Ali pa razmišljate o nakupu električnega vozila, lastne nepremičnine, študiju v tujini? Ali pa bi si radi samo kupili kakšno dražjo stvar? Morda pa si želite preprosto občutek varnosti in bi radi privarčevali večji kupček denarja, da v primeru izgube službe ne boste životarili. 

Ko vemo, zakaj varčujemo, vemo tudi, koliko denarja bi radi privarčevali v določenem času. Seveda je pri tem pomembno, da so naši cilji realni in dosegljivi. Če na leto zaslužimo 20.000 evrov, je nerealno pričakovati, da bomo privarčevali 15.000 ali več evrov v enem samem letu. Za nekoga, ki živi pri starših, ne plačuje najemnine, nima avtomobila in ne prevelikih stroškov, je sicer tudi to dosegljiv cilj. Vendar pa nam lahko pri tako zahtevnih ciljih motivacija hitro splahni.

2. Velike cilje 'razbijte' v več manjših

Če smo si postavili dolgoročnejše in višje cilje (denimo varčevanje za polog za nakup nepremičnine), lahko motivacijo ohranimo tako, da ta visoki cilj razbijemo na več manjših, kratkoročnih ciljev. Če bi denimo radi privarčevali 60.000 evrov ob plači v višini 20.000 evrov, si ta cilj razdelimo na več letnih ciljev. Če vemo, da lahko vsak mesec brez večjih težav privarčujemo polovico plače, bomo torej v enem letu lahko privarčevali 10.000 evrov. Na tak način bomo svoj cilj dosegli v šestih letih. 

Če bi radi do poletja privarčevali okoli 2000 evrov za poletni dopust, moramo naslednjega pol leta vsak mesec na stran dati okoli 300 evrov. Varčevanje lahko prilagodimo tudi glede na stroške, ki jih imamo v posameznih mesecih. Če imamo marca denimo več stroškov zaradi rojstnodnevnih daril, poleg tega pa nas čaka še velika noč, že vnaprej vemo, da bo marec finančno za nas zahtevnejši mesec. Zato morda že v prvih dveh mesecih, ko nimamo toliko stroškov, damo na stran nekoliko več denarja, pa potem marca manj.

3. Praznujte majhne (in velike) zmage

Ljudi najbolj motivira nagrada. Če se vam samo doseganje cilja ne zdi dovolj velika nagrada, se lahko dodatno motivirate s tem, da si obljubite še neko drugo nagrado, ko dosežete svoj mesečni, polletni, letni ali dolgoročni cilj. Nenazadnje si po vsem tem odrekanju zaslužite malce razvajanja. Za dodatno motivacijo pri varčevanju si torej obljubite novo uro ali celodnevno razvajanje. Na ta način se boste lažje uprli skušnjavam v trgovini, ko boste posegli po neki stvari, ki se vam zdi privlačna, a je v resnici ne potrebujete. 

Lahko tudi znotraj svojega varčevalnega načrta vsak mesec dodatno privarčujete manjšo vsoto, ki jo boste nato lahko porabili za svoj užitek. Če ste se torej odločili, da vsak mesec daste na stran 300 evrov za dopust, lahko temu znesku dodate še 10 evrov. Tako se bo v pol leta dodatno nabralo še 60 evrov, s katerimi si morda na dopustu plačate dodaten izlet ali pa si privoščite novo poletno obleko. 

Razmislite, kaj vam je pomembno in v to usmerite denar.
Razmislite, kaj vam je pomembno in v to usmerite denar. FOTO: Dreamstime

4. Obdajte se z ljudmi, ki spoštujejo vaše varčevalne navade

Nekateri ljudje si lahko privoščijo več ali pa so enostavno navajeni zapravljati brez mere. Naj vas takšni posamezniki, če jih imate v svojem krogu, ne odvrnejo od vaših ciljev. Ne tekmujte z njimi. Najbrž se vam je že kdaj zgodilo, da ste se denimo dobili na večerji s prijatelji, eden od njih pa je ves večer priganjal k novim in novim naročilom hrane in pijače. Čeprav ste bili siti in svoje pijače še niste do konca spili, sta se na mizi že prikazali druga in tretja pijača. Seveda ste na koncu račun prijateljsko razdelili, a ste pri tem ugotovili, da ste svojo večerjo preplačali. 

Takšnim skušnjavam se je težko upreti, vendar pa je za doseganje svojih ciljev pomembno, da smo odkriti glede svojega varčevanja. Takšnim posameznikom postavite meje in jim pojasnite, da boste plačali le svoj delež in da se vam zdi naročanje velikih količin hrane, ki jih na koncu niti ne pojeste, stran vržen denar. 

Obdajte se torej z ljudmi, ki razmišljajo podobno kot vi, ki razumejo vašo situacijo in spoštujejo vaše cilje. Takšni ljudje se vam bodo prilagodili in vas ne bodo silili v to, da bi zapravljali izven svojega budžeta. Morda vam bodo celo svetovali, kako lahko s svojim denarjem pametneje upravljate. 

Cilje si zapišite, saj boste tako imeli večjo motivacijo, da jih dosežete.
Cilje si zapišite, saj boste tako imeli večjo motivacijo, da jih dosežete.FOTO: Dreamstime

5. Cilje si zapišite in postavite na vidno mesto

Če si nekaj zamišljamo, je to želja, pravijo. Ko si to zapišemo, postane cilj. Tudi raziskave so pokazale, da so ljudje, ki svoje cilje v resnici zapišejo, kar od 1,2- do 1,4-krat uspešnejši pri njihovem doseganju kot tisti, ki jih ne zapisujejo. Podrobneje ko si zapišemo svoje cilje, večja je verjetnost, da jih bomo zasledovali. 

Pomaga tudi vizualizacija. Če bi radi privarčevali za nakup avtomobila, si lahko na vidno mesto obesimo fotografijo tega avtomobila. S tem se bomo vsakič, ko pogledamo to sliko, spomnili na svoj cilj in tako obdržali motivacijo. 

6. Ne ustavite se

Pogosto se zgodi, da se odločimo, da bomo varčevali, nato pa se nam zgodi, da kakšen teden ali mesec ne damo na stran določenega zneska. Ali pa celo zabredemo v finančno stisko in moramo iz privarčevanega denarja kaj vzeti. Naj vas takšne situacije ne ustavijo pri doseganju zadanega cilja. Ne obupujte, ker se je vaš privarčevani kupček zmanjšal, pač pa si obljubite, da boste izgubljeno nadoknadili že naslednji mesec. Bodite prizanesljivi do sebe, saj se nepredvidljive situacije dogajajo vsak dan. Tudi če boste na koncu do cilja hodili malce dlje časa, ga boste vseeno dosegli. Če boste prezgodaj vrgli puško v koruzo, pa cilja zagotovo ne boste dosegli. 

7. Pri nakupovanju se vprašajte, ali neko stvar res potrebujete

Arhitektka Tjaša Justin, ki se ukvarja tudi z organizacijo prostorov in se ljudem pomaga znebiti odvečne krame, je prepričana, da ljudje pogosto zapravljamo za stvari, ki jih v resnici ne potrebujemo. Te stvari pa nato kopičimo v omarah, zavzemajo prostor, pogosto nanje povsem pozabimo in jih na koncu vržemo v smeti ali podarimo naprej. "Vsak se mora najprej zavedati, da denar pogosto troši za stvari, ki jih ne potrebuje, in če se tem stvarem odreče, ne bo za nič prikrajšan, ker bo v resnici prihranil pri stvareh, ki za njegovo življenje niso pomembne," pravi.

V trgovino se odpravite z nakupovalnim seznamom
V trgovino se odpravite z nakupovalnim seznamom FOTO: Dreamstime

Zato je pred časom pozvala k zanimivemu varčevalnemu izzivu. "Izziv je v bistvu zelo enostaven. Pri vsaki stvari, ki si jo želiš kupiti, se vprašaš: 'Ali to res potrebujem?' Ne smeš si lagati. Če bi rad kupil čokolado, pa veš, da je v resnici ne potrebuješ, je ne kupiš in ta znesek privarčuješ," je na kratko predstavila izziv, ki se ga je poleg nje udeležilo kar nekaj njenih sledilcev.

"To je izziv, ki ga mora imeti vsak s seboj se premagati, da ne nakupuje kar vsepovprek. Tu ni bilo tekmovanja, kdo bo boljši, in nihče ni bil kaznovan, če je kupil čokolado. Bilo nas je le nekaj radovednežev, ki nas je zanimalo, koliko lahko prihranimo, če ne kupimo ravno vsake stvari, ki si jo človek zaželi. Kdor je aktivno sodeloval, je dosegel kar dobre rezultate. Ta izziv sem si zadala, ker se mi je zdelo, da nič pametnega ne kupim, moj račun pa se prazni," je priznala. 

Sama je v enem mesecu prihranila nekaj več kot 200 evrov, "zmagovalka" izziva več kot 340 evrov, večina pa okoli 100 evrov.  "Mogoče se nekomu ti zneski ne zdijo veliki, a predstavljajte si, da gre vsak mesec takšen kupček na varčevalni račun. Čez čas se bo nabralo dovolj, da si lahko vsak privošči lepe počitnice," pravi Justinova. 

In kje lahko po njenih ugotovitvah največ privarčujemo? "Pri dostavi hrane. Namesto tega načrtujte tedenske obroke, naredite nakupovalni seznam in se ga držite. Veliko preveč zapravimo tudi z nakupovanjem hrane, če nismo prej pripravili seznama, ker kupujejo oči in voziček se polni. Privarčujemo lahko tudi pri oblačilih in čevljih, ki jih ne potrebujemo. Popusti so zelo vabljivi in marsikoga premamijo, a večina nas ima doma polne omare oblačil in ne potrebujemo nove majice z bleščicami, ki je letos moderna, in novih čevljev, ker lanski niso več 'in'. Hočemo jih imeti, ker nas nakup za trenutek zadovolji, če se vprašamo, ali jih res potrebujemo, pa je odgovor v večini primerov 'ne'. Ne potrebujemo jih, jih pa hočemo," še pravi Tjaša. 

Načinov varčevanja je nešteto. Pri nekaterih skorajda ne boste opazili, da varčujete, saj gre za manjše zneske. Lahko se denimo odločite, da vsak dan daste na stran denar, ki bi ga sicer zapravili za kavo. Če ste se odločili, da boste prenehali kaditi, lahko denar, ki bi ga sicer zapravili za nakup cigaret, spravite v hranilnik. Lahko pa vsak mesec od plače na varčevalni račun avtomatsko prenakažete določen znesek. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861