Cekin.si
Številni starši se morajo vrniti v službo, čeprav so vrtci in šole še vedno zaprti.

Koristno

Številni starši se morajo vrniti v službo, čeprav so vrtci in šole še vedno zaprti

Špela Zupan, STA
29. 04. 2020 14.55
1

Predvidoma po prvem maju se vnovič odpirajo nekatere javne ustanove in zaganja precejšnji del gospodarstva, ki je obstal po izbruhu novega koronavirusa. V službo bodo poklicani zaposleni, ki so bili morda začasno na čakanju zaradi različnih razlogov. Medtem ostajajo zaprti vrtci in šole, ob čemer se številni upravičeno sprašujejo, kje dobiti varstvo predvsem za mlajše otroke.

Prva večja oživitev gospodarstva je bila 20. aprila po vnovičnem odprtju nekaterih trgovin, avtosalonov, kemičnih čistilnic, servisnih in vulkanizerskih delavnicah, s ponedeljkom po prvomajskih praznikih pa se odpirajo tudi frizerski in kozmetični saloni, pa tudi nekatere javne ustanove in še dodatno prodajalne. V službe bodo z začasnega čakanja lahko poklicani tudi zaposleni starši, ki imajo doma mlajše otroke. Ob zaprtih vrtcih in šolah se zato sprašujejo, kako in kje zagotoviti varstvo otrok.

 

 

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec denimo predlaga individualno varstvo in koriščenje zakonske možnosti, da lahko starši v dogovoru z delodajalcem ostanejo doma zaradi varstva otrok. Iz objav na spletu je vseeno razbrati, da so starši v skrbeh. Dejstvo je denimo, da otroka ne more varovati kar vsak. Pristojni in stroka odsvetujejo, da bi zanje poskrbeli babice in dedki, ki spadajo med ogrožene skupine, pa tudi nimajo vsi te možnosti. Otroci, predvsem mlajši, ne zaupajo neznancem in morajo načeloma poznati varuško. Ta mora biti hkrati tudi primerno usposobljena, mora znati delati z otroki. Poklicne varuške precej stanejo in znesek za varstvo lahko tudi prekaša zaslužek zaposlenega starša za njegovo delo. Povedano drugače – starš enostavno ne bo zaslužil dovolj za plačilo varstva.

 

 

Res je, da je interventni zakon predvidel nadomestilo plače in pravico zaposlenega starša, da ostane doma zaradi varstva otrok, a vprašanje je, koliko bodo razumevajoči delodajalci po vnovičnem zagonu proizvodnje, če bodo za nemoteno delo nujno potrebovali zaposlenega, čeprav se bo skliceval na varstvo otrok. Dejstvo je tudi, da predšolski otroci in mlajši šolarji tudi po zakonu ne smejo biti sami doma.

Starši iščejo rešitve na več koncih – ponekod na ravni občine vse od začetka koronakrize zagotavljajo varstvo otrok, katerih starši so zaposleni v nujnih službah. Drugje otroke varujejo drugi, tudi stari starši in drugi sorodniki, znanci, sosedi. Včasih izostanek iz službe usklajujeta starša med seboj, kar pa ni možno v enostarševskih družinah. 

Višino nadomestila plače ureja 26. člen Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP). Delavec ima v času začasnega čakanja na delo in v času, ko zaradi višje sile ne opravlja dela, pravico do nadomestila plače v višini, kot je določena z Zakonom o delovnih razmerjih (ZDR-1) za primer začasne nezmožnosti zagotavljanja dela iz poslovnega razloga, to je 80 odstotkov delavčeve povprečne mesečne plače za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti, oziroma pred nastopom začasnega čakanja na delo.  —Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Kot rečeno – vrtci in šole v Sloveniji ostajajo zaprti, pri čemer je postopno odpiranje predvideno za 18. maj. Na mestu je medtem vprašanje, ali lahko delodajalec zahteva vrnitev v službo od zaposlenega, ki doma varuje otroke. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti odgovarjajo, da se odsotnost z dela enemu od staršev lahko upraviči zaradi višje sile, ko so zaradi zmanjšanja širjenja novega koronavirusa začasno zaprti vrtci in osnovne šole. Starš namreč ne more opravljati dela zaradi varstva otroka.

"Vsekakor pa je v vsaki posamični konkretni situaciji treba presojati prisotnost vseh elementov višje sile; med drugim presoditi in upoštevati, ali gre za otroka do vključno petega razreda osnovne šole, ki potrebuje varstvo, možnost zagotovitve varstva s strani drugega starša ali na drug ustrezen način, možnost drugačne razporeditve delovnega časa delavca in tako naprej. Delavec naj v primeru nemožnosti opravljanja dela zaradi varstva otrok delodajalca obvesti o vseh relevantnih okoliščinah odsotnosti, delodajalec pa na nastanek višje sile in povezane odsotnosti ne more vplivati," so razložili. 

Slovenski starši doma na čakanju zaradi varstva otrok in tudi njihovi delodajalci se tudi sprašujejo, kolikšno nadomestilo plače jim pripada – 50 ali 80 odstotkov. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so pojasnili, da ima zaposleni pravico do 80 odstotkov povprečne mesečne plače za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev pred začetkom odsotnosti. Obenem nadomestilo ne sme biti nižje od minimalne plače, s čimer želijo zaščititi najbolj socialno šibke.

Številni starši se morajo vrniti v službo, čeprav so vrtci in šole še vedno zaprti.
Številni starši se morajo vrniti v službo, čeprav so vrtci in šole še vedno zaprti.FOTO: Dreamstime

Delodajalec mora založiti za izplačilo in na podlagi njegove vloge mu bo država povrnila neto znesek, če bo izpolnjeval pogoje za uveljavljanje ukrepov. Prva izplačila bodo predvidoma v maju. Pravico do povračila izplačanih nadomestil plače zaposlenim, ki zaradi višje sile ne morejo opravljati dela, lahko sicer uveljavlja delodajalec, če mu bodo zaradi koronavirusa upadli prihodki in ki izjavi, da zaposleni ne morejo delati zaradi višje sile, zaradi varstva otrok, ustavitve javnega prevoza ali zaprtja meja.

Delodajalci, ki jim bo država povrnila nadomestila, bodo upravičeni tudi do oprostitve plačila prispevkov za vsa socialna zavarovanja. "Prispevki bodo od 13. marca do 31. maja plačani iz državnega proračuna," so poudarili na ministrstvu. Država bo torej za zaposlene, ki ne morejo priti v službo zaradi višje sile, poravnala tako nadomestila plač kot tudi socialne prispevke.

Povračilo nadomestila plače ne sme presegati višine povprečne mesečne plače za leto 2019 v Sloveniji, ki je po podatkih Statističnega urada 1753,84 evra bruto oziroma 1133,50 evra neto.

Delodajalci, ki bodo upravičeni do ukrepov, bodo torej prispevke še vedno obračunali, ne bo pa jih treba plačati, pri čemer bodo oproščeni največ od nadomestila plače do višine povprečne plače za leto 2019. Nadomestilo torej ne sme biti nižje od minimalne plače, ni pa omejeno navzgor, čeprav je res, da bo država povrnila znesek do višine povprečne plače za lansko leto. Zaposlenemu, ki je doma na čakanju denimo zaradi varstva otrok, pa tudi ne pripadajo malica ter morebitni drugi dodatki in povračila stroškov, ki v normalnih časih nastanejo zaradi dela. 

 

 

Na Zavodu za zaposlovanje so sicer od 11. do 28. aprila prejeli 4076 vlog delodajalcev za povračilo nadomestila plače za za 42.679 zaposlenih, ki ne morejo opravljati dela zaradi obveznosti varstva otrok, ustavitve javnega prevoza ali zaprtja meja. "S podatkom, koliko vlog je bilo predloženih samo zaradi varstva otrok, ne razpolagamo, saj so bile vloge tudi po večkrat oddane in je zato za realno sliko o prejetih vlogah potrebna obravnava vsake vloge posebej," so sporočili z zavoda. Ocenjujejo pa, da bo končno število za približno desetino nižje zaradi velikega števila večkrat predloženih vlog in prva izplačila delodajalcem po interventnih zakonih načrtujejo 11. maja.

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891