Kam se bomo Slovenci odpravili za bližnje praznike?
Tradicionalno nas večina roma na slovensko obalo, v zdravilišča in nam sosednjo Hrvaško, aktualna pa so tudi potovanja v dežele orienta: Egipta, Turčija in Tunizija. ter obiski evropskih prestolnic in velemest, kot so Rim, Pariz, Praga, Budimpešta, Barcelona. V agenciji Kompas so nam povedali, da so v segmentu daljših potovanj, zaznali celo porast povpraševanj.
Vedno večji hit so očitno "spring break" počitnice, ki so nastale po vzoru ameriških spomladanskih velezabav. Organizirajo jih predvsem agencije, ki se ukvarjajo z nizkoproračunskim mladinskim turizmom, ki bolj kot na kvaliteti nastanitvenih kapacitet in prehrane, bazira na zabavi, množičnosti
in nizkih cenah.
Finančna nestabilnost se pri slovenskih turističnih agencijah odraža predvsem v tem, da so nekatere minimalno znižale cene počitnic, večina pa je pripravila nekoliko krajše pakete. Počitnice si boste lahko privoščili tudi na obroke, največje popuste pa si zagotovite s first ali last minute ponudbo. Ker si je večina turističnih agencij želi čim prej popolniti kapacitete je bilo letos kar nekaj ugodnih akcij. Tako so pri agenciji Relax first minute ponudbo podaljšali celo v maj, s tem, da garantirajo, da bo njihova first minute ponudba cenejša od last minute pondbe. V nasprotnem primeru vam povrnejo razliko. V agenciji Palma so letos prve aranžmaje prodali že januarja v okviru svoje ultra first minute ponudbe, ki ste si jo lahko zagotovili že s 50 evri pologa, ostalo pa odplačali v kar 12 obrokih. V agencijah opažajo, da se vedno več družin odloča za All inclusive ponudbo, si čimer se želijo izogniti nepredvidenim stroškom, popularni pa so tdi razni klubi, ki vključujejo tudi animacijo in varstvo otrok.
V agencijah še vedno veliko povpraševanje po počitnicah razlagajo s tem, da naj bi Slovenci počitek in dopustovanje na lestvici prioritet uvrščali takoj za domom in avtomobilom. Predvidevamo, da je tako razvrščanje možno le pri tistih, ki so poskrbeli za svojo finančno varnost.
Na koncu seveda še opozorilo. Pri plačevanju bodite pozorni na to, kaj kupujete, predvsem pa bodite realni. Če vam agencija ponuja "all inclusive" za 200 evrov, ne pričakujte, da boste pili tuje žgane pijače in kadili cigare. Na internetu preverite, če je že kdo opisal svojo izkušnjo s počitnikovanja na tej destinaciji. Preverite tudi, kako je z vračilom denarja v primeru odpovedi, reševanjem pritožb in kakšno podporo vam nudi agencija. Na strani Zveze potrošnikov Slovenije je objavljena tudi lestvica agencij s številom pritožb, ki so jih prejeli in reševali. Ob tem je seveda potrebno opomniti, da je lestvica pomanjkljiva, saj ne navaja števila gostov, ki jih posamezna agencija servisira. Tako je lahko pet pritožb pri agenciji, ki prepelje 10 gostov, totalna katastrofa, pri agenciji, ki jih prepelje 10.000, pa zanemarljiva številka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV