Sodobna tehnologija v obliki storitev Google Earth in Google Street View je svet nekoliko 'pomanjšala'. Vsekakor se je mogoče na spletno potovanje odpraviti hitro in skorajda kamorkoli. Manj navdušeni so tisti, ki trdijo, da jim obe storitvi kradeta zasebnost.
Izpadel sem bedak? Tožil bom!
Tožbe so se tako v prvem obdobju delovanja kar kopičile, mnogo vlad je razmišljalo, da bi določenim Gogalovim storitvam na svojem ozemlju prepovedale delovanje. Nekatere so se za to tudi odločile, druge so se sprijaznile z obljubo, da določene stvari na posnetkih ne bodo tako jasno vidne, da bi bilo akterje mogoče jasno prepoznati.
Tožbe posameznikov so bile večinoma neuspešne, še najbolj razvpit je bil primer, ko je ameriški par tožil zaradi vdiranja v zasebnost in zmagal. Le da je bila odškodnina 1 sam dolar, tako da je bila zmaga popolnoma ničvredna.
V zapor zaradi spornih posnetkov?
Na drugi strani pa podobno kot dokazi, zbrani na spletnih socialnih omrežjih, tudi dokazi zbrani s pomočjo teh Gogalovih storitev že prihajajo tudi v sodne dvorane. Tako je newyorška policija konec lanskega leta s pomočjo Google Street View več mesecev opazovala veliko skupino preprodajalcev drog, jih na koncu aretirala, posnetki pa so bili uporabljeni kot dokazno gradivo.
Z razdalje je še revščina bolje vidna …
Google Steet View in Google Earth pa ne jezita le posameznikov, ki se znajdejo (ali pa njihova lastnina) na po njihovem mnenju spornih posnetkih, pač pa tudi državne oblasti. Tako bi naj bil prav Google Erth med pomembnimi krivci za trenutno revolucijo v Bahrajnu, trdi poznavalec tamkajšnjih razmer.
'Dolgo let zatirano bahrajnsko ljudstvo v mnogo prenaseljenih naseljih je prav na Google Earthu dobilo potrdilo za tisto, kar so sicer načeloma vedeli že dolgo. Da se mora ljudstvo stiskati na neverjetno tesnem prostorčku, medtem ko elita uživa v lastnih parkih in golf igriščih. A pravi podatek je presenetil celo prebivalce same, saj so ugotovili, da ima peščica ljudi v lasti kar 95% državne zemlje, ki je pač ne deli z njimi,' razlaga Tom Friedman.
Seveda je takoj izbruhnilo nezadovoljstvo in oblast je blokirala dostop do Google Eartha, a to novice seveda ni ustavilo, saj je še pred zaprtjem dostopa nekdo izdelal obsežno pdf datoteko z 'dokaznim materialom' in jo množično razpošiljal po e-pošti.
Oglejte si nekaj Google Street View in Google Eart fotografij, ki so razjezile, nasmejale ali pa razkrile, kar bi ljudje raje odbržali skrito.
Seveda pa niso nič boljše od kamer na javnem mestu niti tiste v nakupovalnih centrih. Preverite še zgodbo ženske, ki je tipkala sms in padla v fontano, zdaj pa toži varnostnike, ki so posnetek objavili na internetu, da si je lahko njeno nesrečo ogledalo še več milijonov ljudi!
