Cekin.si
Veseli december

Koristno

V najbolj čarobnem delu leta lahko podarite dobro delo

Špela Zupan
10. 12. 2021 05.00
0

Veseli december je najbolj čaroben del leta, je mesec obdarovanja, veselja, sreče, praznovanj in dobrih del. Tako kot vsako leto v prazničnem vzdušju potekajo številne dobrodelne akcije obdarovanj, pri katerih lahko sodeluje prav vsak.

V veselem decembru je lahko prav vsakdo dobrodelen, seveda po svojih zmožnostih. Lahko denimo prispevate v nakupovalne košare v trgovinah, v katerih zbirajo izdelke, ki jih pomoči potrebni najbolj potrebujejo, kot so na primer živila za otroke (kašice, kosmiče in namaze), osnovna živila (trajno mleko, olje, sladkor in moko) in izdelke za higieno (pralni prašek, šampon, plenice ...), z darovanim dodatno popestrijo redne pakete hrane za pomoči potrebne in socialno ogroženim omogočijo bolj prazničen jedilnik. Lahko donirate oblačila, obutev, igrače, higienske pripomočke, razna darilca in lahko pomagate kot prostovoljec. Lahko podarite nasmeh, toplo besedo, z malo pozornosti vlijete upanje. Soseda lahko povprašate, kako je in če kar koli potrebuje, pred njegovimi vrati lahko pustite majhno pozornost. Možnosti je veliko.

Svet je lahko lepši, če se pridružite praznični dobrodelnosti vsak po svojih zmožnostih. V dobrodelnih organizacijah so izjemno hvaležni in se vsem iz srca zahvaljujejo za vsako pomoč in dobro delo. Lepo je deliti in pomagati.

V dobrodelnih organizacijah v negotovem obdobju novega koronavirusa sicer zaznavajo, da so Slovenci pripravljeni pomagati in da je dobrodelnost izjemno močno prisotna v srcih dobrih ljudi. Pomoč pa je v današnjih časih še posebej dobrodošla. V epidemiji so se namreč povečale potrebe tako po materialni kot tudi po psihosocialni pomoči. "Pred epidemijo je družina prejela pomoč na tri mesece, sedaj prihaja po pomoč na dva meseca," so opozorili pri Slovenski Karitas, kjer opažajo, da se je delno spremenila tudi struktura prejemnikov pomoči. "Več je je gospodinjstev, kjer so člani, ki so bili zaposleni za določen čas ali v prekarnih oblikah zaposlitve. Povečalo se je število mladih, ki živijo samostojno in ki niso dobili študentskega dela," so izpostavili.

Na marsikatera vrata je stiska potrkala povsem nepričakovano in čez noč se je vse spremnilo. Pri Zvezi prijateljev mladine denimo opažajo, da je epidemija prizadela ljudi, ki so se v stiski znašli zaradi ukrepov, kot so bili čakanje na delo, odpoved pogodbe o zaposlitvi, skrajšan delovni čas ..., med njimi še bolj ljudi, ki so bili že prej v ranljivi situaciji. "Veliko družin je z obema brezposelnima (odpuščenima) staršema sedaj v situaciji, ko morata začeti znova. Veliko je tudi družin, ki jim je začasni upad dohodka ravno toliko podrl dokaj stabilno finančno rutino, da so se jim vmes nabrali dolgovi," je opozorila njihova generalna sekretarka, Breda Krašna.

Praznični december pri dobrodelnih organizacijah in kako lahko pomagate

Že vrsto let se trudijo skozi celo leto in še posebej v prazničnih dneh pomagati v dobrodelnih organizacijah. Tako kot skozi celo leto tudi decembra zaposleni in prostovoljci Rdečega križa Slovenije (RKS) obiskujejo starejše in invalide, pozornosti z drobnimi darilci so deležni tudi otroci in njihovi starši. Ponekod skupaj z učenci osnovnih šol zbirajo hrano in higienske izdelke oziroma igrače za obdarovanje otrok, drugje ustvarjajo voščilnice, ročno izdelana darilca ali pripravijo priložnostna darilca. Obenem pečejo piškote, organizirajo božične bazarje, organizirajo anonimne Božičke, vile in škrate.

V dobrodelnih organizacijah pomagajo z materialnimi dobrinami, pa tudi s pogovorom, tolažbo in vplivanjem upanja. Obeme imajo programe za opolnomočenje za trajno pomoč za lepšo in svetlejšo prihodnost.
V dobrodelnih organizacijah pomagajo z materialnimi dobrinami, pa tudi s pogovorom, tolažbo in vplivanjem upanja. Obeme imajo programe za opolnomočenje za trajno pomoč za lepšo in svetlejšo prihodnost. FOTO: Thinkstock

Tudi vi lahko pomagate, tako da se recimo pri območnem Rdečem križu pozanimate, kaj konkretno trenutno najbolj potrebujejo - hrano, higienske pripomočke, darilca za otroke in starejše, oblačila, obutev ... - in jim prinesete svoj prispevek. Darujete lahko tudi s pošiljanjem SMS sporočila SKUPAJ5 na 1919, in pomagate obogatiti redne prehranskih paketov, v katerih so olje, moka in sladkor ter drugi standardni osnovni prehranski izdelki. Srčno si namreč želijo, da socialno ogroženi v prazničnem času dobijo v njih še kakšen dodatek, ki jim bo polepšal praznike.

"Za nami je še eno nenavadno in težko leto. A ob koncu leta rečemo, da smo tudi zaradi epidemije naredili veliko več dobrega, kot smo načrtovali. Sprejeli smo izziv in se aktivno soočili z novo nastalimi razmerami. Znova smo pokazali, da sta za obvladovanje humanitarnih izzivov potrebna pogumno srce in prožna miselnost, in se prepričali, da premikamo meje mogočega, če držimo skupaj. Leto, ki mineva, in leto, ki prihaja, nas bosta opominjala na nujnost sodelovanja in povezovanja ter tudi na sočutje do sočloveka. Naj bo leto 2022 pot dobre volje, sočutja in zdravja. Naj bo novo leto globoke človečnosti, ki jo Rdeči križ na Slovenskem prenaša iz roda v rod že 155 let."

Pri RKS bi bili zato prav tako hvaležni, če prinesete sladice za otroke (čokolade, bombone, piškote ...), med, suho sadje, konzervirano sadje, šolske potrebščine, igrače, otroške knjige, higienske pripomočke (zobne ščetke, zobne paste, tekoča mila, šamponi, higienski vložki), novo spodnje perilo in podobno. Medtem pa ob čedalje večjem povpraševanju po pomoči pri plačilu položnic prosijo tudi za finančno pomoč s poslanim SMS SKUPAJ5 na 1919 ali v obliki nakazila na TRR: SI56 0310 0111 1112 208, Prejemnik: Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, Koda namena: CHAR, Namen: Lepo je deliti, Referenca: SI 00 96837. Da bodo lahko tudi v letu 2022 na morje peljali čim več otrok in starostnikov, lahko pošljete SMS z besedo MORJE5 na 19191. 

Pri Slovenski Karitas v decembrskih dneh nadaljujejo z dobrodelno akcijo Klic dobrote, preko katere zbirajo sredstva za 20.000 slovenskih družin v stiski, in do današnjega dne so zbrali že več kot 430.000 evrov pomoči. Mladi prostovoljci so se prelevili v Miklavževe angelčke, ki zavijajo in razvažajo darila za otroke iz socialno ogroženih družin. Starejšim oziroma osamljenim pošiljajo pisma z besedami za lepši dan, pokličejo jih po telefonu za pogovor. Poteka tudi akcija "Kupim igračo za srečo otrok", s katerim želijo z didaktičnimi igrami obdariti vsaj 5000 socialno ogroženih družin z otroki. V vseh naštetih programih lahko sodeluje vsakdo, obrazci za prijavo prostovoljcev so na njihovi spletni strani.

Po lastni presoji in brez kakršnega koli stroška lahko namenite do odstotek dohodnine dobrodelnim organizacijam.
Po lastni presoji in brez kakršnega koli stroška lahko namenite do odstotek dohodnine dobrodelnim organizacijam.FOTO: Dreamstime

Predvsem pa v mesecu decembru zbirajo sredstva za večje stiske družin in posameznikov v Sloveniji v programu ZAupanje. Sklad je nastal zaradi vse večjih potreb družin, posameznikov in starejših z večjimi stiskami po trajnejši in razvojni pomoči, ki bi jim omogočila, da dolgoročno rešijo svoje težave in da sami poskrbijo za svojo prihodnost. V sklopu programa so pomagali invalidom in bolnim otrokom ter pri urejanju bivanja in plačevanju položnic. "Prejemnikom pomoči so skupni nizki prihodki, majhne pokojnine, bolezen, invalidnost... Gospodinjstva s posamezniki ali družine z otroki okoliščine priklenejo na tla brez možnosti za razvoj in pozitivne spremembe. Svoj prispevek lahko prispevate na UPANJE5 na 1919," pozivajo na Karitasu.

V prazničnem mesecu spodbujamo, da bodo naša srca postajala vedno bolj sposobna sprejemati sočloveka v stiski. Malo je potrebno za povrnitev upanja: človeka je treba opaziti, ga sprejeti, mu prisluhniti, samo tako se bo počutil sprejetega, razumljenega in spoštovanega. Skupaj bomo tako lahko pomagali družinam in posameznikom v stiski po vsej Sloveniji. Odprimo srce za sočloveka v stiski. —Generalni tajnik Slovenske karitas, Peter Tomažič

Trenutno sicer največ zbirajo materialno pomoč. "Predvsem so dobrodošla živila za otroke: žitne kašice, kosmiči in namazi, osnovna živila (trajno mleko, olje, sladkor in moko) in izdelke za higieno (pralni prašek, šampon, plenice ali druge izdelke po vaši izbiri). Primerni so zgolj izdelki, ki ne potrebujejo hlajenja," so opisali. V zimskih mesecih veliko darovanega denarja namenijo za plačilo položnic kurjave, elektrike, komunale ... "in vsak podarjen evro je pomemben za družine v stiski pri lajšanju njihovih stisk".

Pomagate lahko tudi preko Verige dobrih ljudi, če pošljete VERIGA5 na 1919 in darujete pet evrov. Program je usmerjen v pomoč družinam z mladoletnimi otroki, ki živijo v revščini. Pri reševanju nastale situacije pomagajo s celostnim programom pomoči, ki so ga razvili skozi dolgoletno delo z družinami. Na podlagi spoznavanja družine in njenih članov strokovni sodelavec skupaj z družino izdela načrt — najprej je poskrbljeno za najnujnejšo oskrbo, potem se izdela načrt opolnomočenja. Tako družina dobi oporo in strokovno vodenje za pridobivanje kompetenc in veščin, ki staršem pomaga pri spopadanju z revščino, ki hromi celotno družino. Cilj programa opolnomočenja je, da družina reši težave in samostojno nadaljuje aktivno življenje.

Vsi hrepenimo po osnovnih stvareh - da bi nas imel nekdo rad, da bi bili sprejeti, da bi imeli ime, svoje dostojanstvo in osnovo za preživetje – hrano, zdravstveno oskrbo, dom.
Vsi hrepenimo po osnovnih stvareh - da bi nas imel nekdo rad, da bi bili sprejeti, da bi imeli ime, svoje dostojanstvo in osnovo za preživetje – hrano, zdravstveno oskrbo, dom.FOTO: Shutterstock

Praznično kampanjo so pri Zvezi prijateljev mladine poimenovali "Eno srce", kot je tudi naslov njihove himne. Pod imenom združujejo njihove socialno-humanitarne programe: Adin štipendijski sklad (štipendije za srednješolce in študente), Sapramiškin sklad (plačilo terapij ali specializiranih pripomočkov za otroke s posebnimi potrebami) in Pomoč družinam (finančna in materialna pomoč družinam v stiski). Vsak lahko pomaga s ključno besedo ENOSRCE5 na številko 1919, tako boste prispevali pet evrov ter polepšali december in prihajajoče mesece družinam v stiski.

Pri ZPMS se trudijo predvsem pomagati družinam, ki potrebujejo res enkratno finančno pomoč, da bodo lahko nadaljevale življenje brez strahu, je pojasnila generalna sekretarka ZPMS, Breda Krašna. Ob situaciji s koronavirusom so zagotavljali računalniško opremo, obenem pa se je po njihovih opažanjih pojavila večja potreba po pogovoru in svetovanju, verjetno tudi zaradi okrnjenega dostopa do tovrstne pomoči. "Na našem TOM telefon so zaznali, da so pri otrocih in mladostnikih v ospredje stopile teme, povezane z družinskimi odnosi in psihičnimi težavami," je izpostavila.

V tem negotovem obdobju moramo biti toliko bolj skrbni in prijazni drug do drugega. Mogoče tudi malo bolj skromni z obdarovanji kot sicer in po svojih zmožnostih pomagati tistim, ki si sami ne morejo. Prav posebno pozornost pa si zaslužijo otroci, ki so odvisni ravno od nas, odraslih. Podarimo jim svoj čas za druženje in ustvarjanje. Naj lepe praznične spomine ustvarjajo skupni trenutki in ne toliko darila. —Generalna sekretarka ZPMS, Breda Krašna

Ob začetku pojava koronavirusa jih je sicer močno skrbelo, kako bodo finančno in materialno pomagali v vseh stiskah, v katerih so se znašle družine, a odziv donatorjev, fizičnih in pravnih oseb, je bil po njihovih navedbah neverjeten. "Prejemali smo finančne in materialne donacije, rabljene in nove računalnike za otroke, zaščitne maske. S pomočjo vseh dobrih ljudi smo uspeli olajšati ali v celoti preprečiti mnoge negativne situacije," so hvaležni. Zdaj potekajo akcije zbiranja novoletnih daril, vedno pa je dobrodošla tudi hrana z daljšim rokom uporabe in higienski izdelki; trenutno sem spadajo tudi zaščitne maske. Finančno pa lahko najenostavneje pomagate z SMS sporočilom ENOSRCE5 na 1919, s čimer prispevate pet evrov v zgoraj omenjene sklade.

Pri Unicef Slovenija zbirajo sredstva s punčkami iz cunj, ki so lahko lepo, ročno izdelano in umikatno darilo. Lahko tudi podarite paketek veselja, ki ga lahko dostavijo kamor koli na svetu. Naziv akcije je PAKETEK VESELJA, sredstva lahko darujete na TRR: SI56 0201 3025 9875 526, prejemnik SLOVENSKA FUNDACIJA ZA UNICEF, PAVŠIČEVA 1, 1000 LJUBLJANA, referenca: 7880007571488. Najlepše darilo, ki ga lahko podarite med prazniki, pa je po njihovih navedbah darilo lepega in zdravega otroštva, ki ga lahko podarite kot starši otrok sveta. Letošnje leto je bilo za otroke po celem svetu izjemno težko, še posebej zaradi pandemije. "Pomoč darovalcev je najbolj potrebna v obliki donacij, saj nam omogočajo, da jih spremenimo v obliko pomoči, ki je na določenem območju najbolj nujno potrebna. Vašo donacijo bomo tako spremenili v terapevtsko hrano za pomoč podhranjenim otrokom v Jemnu, cepiva proti otroški paralizi, pri kateri smo tik pred izkoreninjenjem ali pa v tople odeje, ki bodo novorojenčke ščitile pred podhladitvijo," so našteli. 

Običajno so najlepše stvari ravno tiste, ki jih delimo z drugimi. Ko bomo letos praznike preživeli z najbližjimi ter z upanjem in veseljem zrli v prihodnost, ne pozabimo na otroka, ki lahko v ključnem trenutku prejme našo pomoč v obliki vode, hrane in zdravil, ki jih potrebuje za preživetje in zdrav razvoj. Vi ste za najranljivejše otroke tisto veselje, ki jim riše nasmehe na obraz in izpolni njihove tihe želje! Podarite paketek veselja otrokom in poskrbite, da bo najbolj čaroben del leta nekaj posebnega za prav vsakega otroka. —Unicef Slovenija

V Društvu Rdeči noski izvajajo 31 rednih programov v slovenskih bolnišnicah z otroškimi oddelki in drugih zdravstvenih ustanovah pa tudi več posebnih programov namenjenih ranljivim skupinam in posameznikom. Programe izvaja 20 bolnišničnih klovnov – profesionalnih umetnikov, izurjenih za delo v občutljivih pogojih. "V času epidemije smo prilagodili svoje delo – del naših programov smo tako prenesli na internet (obiski na daljavo za otroke in starejše), del programov pa ven – pod okna in balkone bolnišnic, zdravstvenih ustanov in domov za starejše," je pojasnila njihova ambasadorka Eva Š. Maurer.

Rdeči noski so od januarja do novembra 2021 izvedli 814 obiskov in obiskali več kot 30.000 otrok in starejših po vsej Sloveniji.
Rdeči noski so od januarja do novembra 2021 izvedli 814 obiskov in obiskali več kot 30.000 otrok in starejših po vsej Sloveniji.FOTO: Blaž Garbajs

Po njihovih opažanjih se je tudi v času epidemije ohranila humanitarnost oziroma pripravljenost ljudi prispevati v humanitarne namene. Pomagali so tudi letos in do novembra več kot 30.000 otrokom in starejšim po vsej Sloveniji narisali nasmehe na obraz. "Rdeči noski obiskujemo otroke v bolnišnicah tudi v prednovoletnem času. Preprosto zato, ker - če si že bolezen ne vzame oddiha niti med prazniki niti med počitnicami in sploh nikoli - si lahko vsaj otroci kdaj pa kdaj vzamejo oddih od bolezni! In mi pri tem nadvse radi sodelujemo," je izpostavila. Če želite pomagati, lahko pošljete SMS z besedo NOSKI5 na 1919, in hvaležni bodo vsake pomoči.

Bliža se prednovoletni čas. Čas, ko se lahko ozremo na preteklo leto in ko v mislih zberemo trenutke, ki so nam ga osmislili. Čas, ko si na listo želja potiho začrtamo pot prihodnjega leta. Čas, ko nas objame upanje in šepne, da se bo zagotovo zgodilo nekaj dobrega ... —Ambasadorka Društva Rdeči noski, Eva Š. Maurer

Lahko pa tudi postanete Božiček za en dan. Akcija, ki jo v celoti organizirajo prostovoljci, poteka od začetka novembra do takrat, ko darilca prispejo do pravih rok, kar je predvidoma še pred božičem. V letošnjem letu bodo s skupnimi močmi narisali nekaj več kot 13.500 nasmehov, "se pravi, da bomo s pisanimi in skrbno pripravljenimi darili obdarili toliko socialno šibkejših otrok in starostnikov". Gre za dobrodelno akcijo, v okviru katere na oseben in prav poseben način obdarujejo socialno šibkejše otroke in starostnike. Sodeluje lahko vsakdo - lahko se pridruži na tisoče Božičkom, ki skrbno pripravljajo darila in ki jih dostavljajo na zbirna mesta. V božičkovi tovarni prav tako potrebujejo pridne roke za pregledovanje in sortiranje darilc, lahko pa se odločite in podprete ozadje projekta. Podrobnosti najdete na njihovi spletni strani.

Lahko postanete Božiček za en dan. "Lepo je biti božiček za en dan, še lepše človeku človek. Odprite oči in srca in vanje sprejmite šibkejše v vaši sredini. Dajte jim vedeti, da vam je mar in da niso sami. Naj vaše domove napolni smeh in razigrano se podajte v novo leto!" pozivajo.
Lahko postanete Božiček za en dan. "Lepo je biti božiček za en dan, še lepše človeku človek. Odprite oči in srca in vanje sprejmite šibkejše v vaši sredini. Dajte jim vedeti, da vam je mar in da niso sami. Naj vaše domove napolni smeh in razigrano se podajte v novo leto!" pozivajo.FOTO: Grega Valančič

Tudi pri Božični Anini zvezdici opažajo, da je žal tudi letos še mnogo več družin, otrok in posameznikov, ki praktično komaj shajajo. "Situacija je žalostna in zelo resna. Potrebno je vedno pomagati, zdaj pa še toliko bolj. Zato prosimo vse, da pomagate, kolikor lahko ter hkrati širite solidarnost in ljubezen. Pomagate lahko z donacijo hrane z daljšim rokom uporabe, kozmetiko in čistili," pozivajo. Akcija traja cel december z dostavo na njihov sedež, lahko pa tudi s finančno donacijo. Vse potrebne podatke lahko najdete na njihovi spletni strani.

V Amnesty International Slovenije sicer ne zbirajo neposredno za ljudi v stiski, trudijo se za boljšo in enakopravnejšo družbo. Ljudi, predvsem mlade izobražujejo o človekovih pravicah in solidarnosti ter pomagajo pri pravni pomoči. Med drugim pozivajo šolsko ministrico, naj poskrbi za ustrezna sredstva za zaposlitev dovolj svetovalnih delavcev na slovenskih šolah, da bodo lahko ustrezno poskrbeli za vse otroke v stiski, in so pobudniki peticije, naj se predsednik Borut Pahor v imenu Slovenije opraviči izbrisanim. V času epidemije pa so po njihovih opažanjih ljudje pripravljeni pomagati in donirati. "Pozitiven trend in povečanje mesečnih donacij smo opazili pri starejših, medtem ko mlajši težje donirajo. Sklepamo, da je epidemija covida-19 močno vplivala na mlade in da se je marsikdo v tem času tudi sam znašel v težavah," so opozorili.  

V Amnesty International Slovenije se ob koncu leta lepo zahvaljujemo vsem, ki podpirate naše delo – tako finančno kot tudi s svojim aktivizmom. Le skupaj lahko dosegamo boljši jutri. Če še niste včlanjeni v našo organizacije, vas prijazno vabimo, da se nam pridružite in se skupaj z nami borite za enakost in dostojanstvo ter proti diskriminaciji. Že majhna dejanja, če se pomnožijo med sabo, lahko dosežejo ogromne spremembe in vplivajo na tiste, ki imajo moč odločanja, da ukrepajo. V prihajajočem letu vam v Amnesty Slovenija vsem želimo zdravja, medsebojnega razumevanja in solidarnosti. —Direktor za finance in zbiranje sredstev pri Amnesty International Slovenije, Mihael Bogataj

Popolnoma brez stroškov lahko darujete del dohodnine

Dobrodelnost je sicer lahko tudi popolnoma zastonj in svet lahko nekomu polepšate praktično brez kakršnega koli stroška. Vsak davčni zavezanec lahko namreč zahteva, da se do odstotek njegove odmerjene dohodnine nameni za dobrodelne organizacije. Obrazec za namenitev dela dohodnine lahko zavezanec odda elektronsko preko eDavkov ali osebno oziroma po pošti pri pristojnem finančnem uradu. Večja kot je odmera dohodnine, večja je donacija, če je izrecno ne namenite nikomur pa dohodnina pristane v državnem proračunu.

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856