Cekin.si
Mars

Koristno

Vesoljski turizem: bi plačali 80 milijonov evrov za sprehod po vesolju?

STA/M.M./24UR
06. 02. 2018 15.03
0

Rusija bo turistom omogočila sprehod v vesolju. Kdaj bomo lahko šli na Mars?

Vesoljski turizem je razvijajoče se področje, na katerem trenutno dominirajo zahodna podjetja, kot je ameriški Virgin Galactic, ki je leta 2016 predstavil komercialni SpaceShipTwo, ki je prav tako namenjen vesoljskemu turizmu.

Rusija bo za okoli 80 milijonov evrov turistom ponudila let do Mednarodne vesoljske postaje (ISS) in sprehod v vesolju. Tovrstna potovanja z novim modulom NEM-2, ki je še v gradnji, naj bi se začela prihodnje leto. "Pogovarjamo se o možnosti, da bi turistom omogočili sprehod v vesolju," je za ruski časnik Komzomolskaja Pravda dejal vodja ruske vesoljske družbe Energia Vladimir Solncev. NEM-2, ki ga gradi Energia, bo lahko na ISS prepeljal do šest ljudi, ki se bodo lahko sprehodili v vesolju in dogodivščino posneli. Na leto bo lahko v vesolje odšlo do šest ljudi, ki bodo tam preživeli deset dni.

Predvidevajo, da bi lahko cena takšnega izleta znašala okoli 80 milijonov evrov, za prve turiste pa morda nekoliko manj. Solncev je dejal, da so mu marketinški analitiki zagotovili, da so premožnejši ljudje pripravljeni plačati za takšno doživetje. "Potovanje bo udobno, kolikor je to v vesolju mogoče," je dejal Solncev. NEM-2 bo svojim potnikom ponujala udobne kabine, dve stranišči in dostop do svetovnega spleta.

Za partnersko sodelovanje pri projektu se po besedah vodje Energie zanima tudi ameriški letalski proizvajalec Boeing.

Kdaj na Mars?

Kdaj pa bo človek stopil na Mars? Še ne tako kmalu, meni ruski kozmonavt Valerij Ivanovič Tokarev. Človek namreč še ni zgradil plovila, ki bi prestalo dolgo pot na Mars, poleg tega so radioaktivni žarki za človeško telo premočni. Tokarev, ki je letel tako z ruskimi sojuzi kot ameriškimi raketoplani in poveljeval mednarodni vesoljski postaji, še poudarja, da je življenje predragoceno, da bi ga brezglavo zapravili za slavo. 

Je tudi župan Zvezdnega mesta, nekoč strogo varovane državne skrivnosti, danes pa odprto redkim obiskovalcem, saj tu še vedno razvijajo vesoljske programe. In kako daleč smo glede potovanj v vesolje, je zanimalo novinarko 24UR Ana Marijo Krese. "Nimamo zadosti znanja, nimamo primernih vesoljskih ladij in opreme za tako dolga potovanja v vesolje," ji je odgovoril in dodal, da morda v roku 15 ali 20 letih.

Sevanje je namreč premočno in človeško življenje predragoceno, meni prvi človek Zvezdnega mesta, ki verjame, da v tem brezkončnem vesolju nismo sami. "Najprej bi morali zgraditi bazo na Luni. Da bi lahko vadili v realnih pogojih. Kako se izogniti radioaktivnim žarkom, da se skrijemo pod površjem, kako se zavarovati pred meteoriti in asteoriti. Več si lahko pogledate v dodanem prispevku. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861