
Ogromno priznanih umetniških del je nastalo v revščini. Letošnji 53. Beneški bienale, ki mu nekateri pravijo tudi olimpijske igre umetnosti, pa, kot kaže, niha med revščino in glamurjem. Medtem ko so zvišali cene vstopnic za običajne obiskovalce, jih bodo Vip osebam brezplačno podelili kar 30.000, kar je kar 7,5 odstotka vseh vstopnic, saj do novembra, ko se bienale zaključi, pričakujejo kar 400.000 obiskovalcev. Cene vstopnic za dve glavni prizorišči, dvorana Arsenale in vrtovi Giardini, so tako povečali iz 15 evrov na 19,50. Karta za ti dve prizorišči vam omogoča oglede del povabljenih umetnikov (Arsenale) in pavilijonov največjih držav (Giardini). Države z „manjšim“ ugledom in proračunom svoje pavilijone postavljajo na različnih lokacijah po Benetkah, ogled del pa je v večini primerov brezplačen. Med njimi je tudi Slovenija, ki v zadnjih letih kot svoj pavilijon uporablja galerijo A+A, kjer nas bo letos zastopal Miha Štrukelj z delom 'x=0/y=0 Šum v procesu'. Slovenci smo v časih Jugoslavije imeli prostor med velikimi, ki imajo svoje pavilijone v Giardinih, toda prostor med umetniško privilegiranimi je pristal v rokah Republike Srbije.

Bienale letos nosi naslov Ustvarjanje svetov, njegova glavna junaka pa sta umetnika John Baldessari in Yoko Ono, ki sta prejela nagrado za življenjsko delo.
Globalna kriza, ki je tudi iz sveta umetnosti pobrala veliko denarja, se kaže tudi v Benetkah, kjer so se povabljeni morali odpovedati razkošnim večerjam in jih nadomestiti zgolj s koktajl sprejemi, ki sta jih ob otvoritvi pripravila Francija in ZDA. Rusi so ob pripravi svojega pavilijona skoraj milijon evrov vrednega pavilijona celo prosili za pomoč, zmanjkalo jim je namreč približno 50.000 evrov.

Kljub temu da na bienalu sodeluje rekordnih 77 držav, je še pred začetkom finančne krize na mizi organizatorjev ležalo kar 92 prošenj za sodelovanje, a se je petnajst držav nato umaknilo.
Paolo Baratta, predsednik bienala je povedal, da so se na težke finančne razmere začeli pripravljati že lansko leto, ko so glavne razstavljalce prosili, če lahko sami krijejo stroške transporta in postavitve. Denar, ki so ga tako prihranili, ter denar, pridobljen z zvišanjem cene vstopnic, bodo porabili za kritje stroškov mladih umetnikov. Države, ki imajo svoje pavilijone v Giardinih, teh je okoli 30, se seveda udeležbi na bienalu ne bodo odpovedale, saj bi to pomenilo, da izgubijo svoj prostor, za katerega v vrsti čaka več kot 30 ostalih držav.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV