Cekin.si
Mogoče bo naslednji vaš...

Koristno

Vlomi, kraje, prevare – ubogi vaš avto!

Tony Carter
02. 07. 2010 13.41
0

Nova, sodobna vozila je čedalje težje ukrasti, saj proizvajalci vanje vgrajujejo dovršene tehnološke rešitve, ki naj bi preprečevali krajo. A krasti se da tudi drugače in druge stvari, da le imajo lopovi profit.

Mogoče bo naslednji vaš...
Mogoče bo naslednji vaš...FOTO: iStockphoto
V večini primerov torej ne gre za krajo avtomobila samega, ampak tistega, kar je v notranjosti, okoli njega, na njem in celo v njem. Skozi razbita okna izginevajo navigacijske naprave, video sistemi, snemajo pnevmatike s platišči, novega lastnika dobijo tudi razni okraski, pred časom pa je bilo zelo popularno zbiranje avtomobilskih značk. Kljub dejstvu, da postajajo avtomobili čedalje bolj futuristični, pa se nekatere stare, "dobre" navade, vračajo.

PREVARA S ŠTEVCEM

Najverjetneje na kaj takšnega ne bi niti pomislili, saj so v novejših avtomobilih analogni, torej mehanični števci bolj kot ne stvar preteklosti. Bilo jih je sorazmerno enostavno nastaviti tako, kot vam je ustrezalo.

Avtomobili so ob prodaji kazali dosti manj kilometrov, kot so jih v resnici prevozili. Najprej so z avtomobili vozili nazaj, nato so se znašli, avto postavili na valje, ki so vrtela kolesa v obratni smeri, pa je vozilo tako čez vikend prevozilo toliko negativnih kilometrov, da je bil končen rezultat temu primerno ustrezen.

Brihtne buče so potuhtale še boljši način, jekleno pletenico na števcu so odklopili s pogonskih koles, ter jo priklopili na vrtalni stroj, nato pa je sosedov mulec za nekaj malega žepnine pridno in z občutkom vrtel številke nazaj.

Prihod digitalnih merilnikov prevoženih kilometrov, kjer se podatki hranijo v centralnem računalniku avtomobila, je za nekaj časa ustavil trend prirejanja, a so "mojstri" kaj kmalu nabavili primerno programsko opremo in potrebne priključke, tako da je zdaj sorazmerno preprosteje malo pobrskati po medmrežju in nato s parimi kliki neprijetno zadevo na števcu "popraviti".

V večini primerov ne gre za krajo avtomobila samega, ampak tistega, kar je v notranjosti, okoli njega, na njem in celo v njem.

Po podatkih ameriškega podjetja Carfax, ki se ukvarja s sledenjem rabljenih vozil, ima okoli 67% vozil, ki so na prodaj, popravljene števce oziroma spremenjeno število kilometrov. Zaradi tega je ameriška administracija uvedla pravilnik, po katerem morajo pooblaščeni servisi ob servisnih intervalih beležiti tudi število prevoženih kilometrov in jih sporočati v centralni register.

Poznavalci priporočajo, da ob nakupu rabljenega avtomobila s sabo povabite kakšnega zanesljivega mehanika, da oceni splošno stanje avtomobila, saj število prevoženih kilometrov že dolgo ni več pokazatelj realnega stanja.

AVTOMOBILSKO KLONIRANJE

Sorazmerna novost je izdelava avtoklonov. Ponaredijo vse, od papirjev, tudi registrske tablice, odlično ponaredijo tudi unikatno serijsko številko vozila (VIN), če se le da, uporabijo na pogled enak avto, kot je original. Takšen avtomobil, ki praviloma izvira iz kriminalnega dejanje, organi pregona težje izsledijo, saj je z njim "vse v redu".

Resnični lastnik za tak klon načeloma niti ne ve, če se klon ne zaplete v kakšne težave. Po podatkih ameriškega FBI-ja naj bi bil kloniran že vsak trideseti avto!

KRAJA IN PREPRODAJA AVTOMOBILSKIH DELOV

Nekoč vlom v avto in kraja avtoradia je danes že prava redkost. Pred nekaj leti so najbolj pogost avtomobil na naših cestah radi oropali zračnih blazin, čez noč je vozilo ostalo brez stekel in z izpuljeno varnostno vrečo, katero so nemarneži nato za največkrat simbolično ceno podtaknili kakšnemu nepooblaščenemu serviserju.

Po podatkih ameriškega podjetja Carfax, ki se ukvarja s sledenjem rabljenih vozil, ima okoli 67% vozil, ki so na prodaj, popravljene števce oziroma spremenjeno število kilometrov.

Danes avtomobili še vedno ostajajo brez platišč ali pnevmatik, zato je vredno pomisliti in nameniti kakšen dodaten evro za varnostne vijake, saj praksa pravi, da če vlom oziroma tatvina ne uspe v prvi minuti in pol, tatovi svoj namen opustijo in poiščejo manj zahteven projekt.

"AVTOUGRABITVE"

Čedalje bolj pogosti so tudi primeri, ko ti avto sicer odpeljejo, nato pa nesrečneža kontaktirajo in mu sporočijo, da lahko svoj avto za neko vsoto odkupi nazaj, kar je po svoje razumljivo, saj z njim nimajo kaj dosti početi. Ko tatovi dobijo željen denar, izdajo lokacijo vozila, žrtev si ga lahko nato odpelje.

Pri preprečevanju takšnih tatvin je v veliko pomoč vgrajen skrit GPS sledilnik, seveda pa je potrebno za takšno storitev mesečno odšteti nekaj denarja, pomagajo pa tudi kodirani ključi.Še nekaj statistike – podatki kažejo, da je v Združenih državah Amerike povprečno vsakih 33 sekund ukraden en avto, v državah članicah EU pa je ta številka postavljena na dobri dve minuti in pol.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861