Cekin.si
Brez premoženja lahko ostanete v nekaj minutah.

Koristno

"Vlomilec" opravil delo pod policijskim nadzorom

Ž.K./STA
22. 02. 2011 16.32
0

Vlomilci se pogosto okoristijo na račun naše malomarnosti in lenobe. Policija je opozorila na največje napake, ki nepridipravom olajšajo delo.

Število kaznivih dejanj premoženjske kriminalitete je lani v primerjavi z letom 2009 upadlo za skoraj tri odstotke. Kljub temu se jih na leto zgodi več kot 50.000, zato sta Generalna policijska uprava in Policijska uprava Ljubljana s pomočjo kriminalističnega tehnika v vlogi vlomilca opozorili na najpogostejše napake, ki olajšajo delo tatovom.

Predstavniki obeh policijskih uprav so v stavbi Policijske akademije v Tacnu novinarjem pokazali, kako poteka vlom v stanovanje. Ob tem sta tiskovni predstavnik PU Ljubljana Vinko Stojnšek in kriminalistični inšpektor Matija Breznik izpostavila napake ljudi pri zavarovanju svojih nepremičnin. Breznik je kot eno največjih napak omenil nestrokovno montažo ključavnice, v Sloveniji je tako še vedno najpogostejši način vloma v objekt z lomljenjem nezaščitenega zunanjega dela ključavnice. Da bi nezaželene obiskovalce odvrnili od svojih namer, je Breznik svetoval tudi senzorski vklop luči pri vhodnih vratih.

Če je ključavnica slabo nameščena, večjih težav z vlomom v prostor ni, je tako dokazal kriminalistični tehnik, ki se je za to priložnost prelevil v vlomilca. Po vlomu v notranjost stavbe so najbolj izpostavljene jakne in razni predmeti, ki jih ljudje puščajo v predsobi. Tako vlomilci z lahkoto pridejo do raznih ključev, tudi avtomobilskih in denarja. Ljudje vlomilcem delo olajšajo tudi z bančnimi karticami in generatorji gesel spletnega bančništva, na katerih so napisana gesla.
Ko so ljudje dalj časa odsotni od doma, naj to ne bo jasno razvidno, je še opozoril Stojnšek in odsvetoval objavljanje odhoda na počitnice na spletnih omrežjih.

Če pa do vloma le pride, je Breznik svetoval, naj se najprej pokliče policiste, v objekt pa naj se ne vstopa, če to ni nujno potrebno. Zgodi se lahko, da je vlomilec še vedno v stavbi, srečanje z njim pa je zelo tvegano. Hkrati pa se lahko z gibanjem po objektu tudi uniči sledi, ki jih je vlomilec pustil.
Policija je lani obravnavala več kot 89.000 kaznivih dejanj, kar je za dva odstotka več kot leto poprej, pa je poudaril tiskovni predstavnik na Generalni policijski upravi Drago Menegalija. Premoženjskih kaznivih dejanj je bilo 54.317, od tega so jih preiskali 26,5 odstotkov. Materialna škoda zaradi tatvin in velikih tatvin je znašala 48 milijonov evrov.

Medtem ko število vlomov v stanovanja, stanovanjske hiše in garaže narašča, število vlomov v druge objekte upada. Stojnšek je ob tem poudaril, da je tudi tatvin motornih vozil manj, a opozoril, da so med tatovi najbolj priljubljene znamke volkswagen, renault in BMW.

Brez premoženja lahko ostanete v nekaj minutah.
Brez premoženja lahko ostanete v nekaj minutah.FOTO: Policija
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861