Približuje se čas, ko se bodo mladi morali odločiti, ali bodo študirali in kaj bi študirali. Informativna dneva bosta v petek, 11. februarja 2022 in v soboto, 12. februarja 2022. Glede na epidemiološko situacijo v državi nas je zanimalo, kako bodo letos organizirani.
"Odločitve, kako bodo potekali informativni dnevi, še nismo sprejeli in jo bomo prilagodili epidemiološki situaciji," so za Cekin.si sporočili z Univerze v Ljubljani. Kaj pa svetujejo dijakom, ki so se že intenzivno začeli pripravljati na informativne dneve in skušajo pridobiti čim več podatkov, s pomočjo katerih bodo sprejeli za njih najpomembnejšo odločitev v življenju? "Dijakinje in dijaki naj dobro premislijo, kaj jih veseli, kaj jih zanima. Obiščejo naj spletne strani in družbena omrežja fakultet, akademij, ki jih zanimajo, da bodo že imeli osnovne informacije, na informativnih dnevih pa naj zastavijo vsa vprašanja, ki se jim porajajo," nam je povedala Polona Movrin, tiskovna predstavnica ljubljanske univerze.

Izbira študija – kako sprejeti pravo odločitev?
O tem, kako izbrati študij, kako se te dni počutijo mladi in s kakšnimi težavami se soočajo, smo se pogovarjali tudi z Andrejo Glavač (Karierni Plac – Karierni center za mlade).
Koliko se te dni na vas obračajo mladi in njihovi starši?
Termini za testiranja in indvidualna svetovanja se v teh dneh res hitro polnijo. Mladim med 6. in 19. letom v Kariernem Placu – Kariernem centru za mlade namreč nudimo možnost individualnega informiranja, testiranja, svetovanja s področja načrtovanja in vodenja kariere ter strokovno pomoč in podporo pri odločanju. S pomočjo najnovejših orodij (interaktivnega portala, VR tehnologije) lahko spoznavajo poklice, izboljšajo poznavanje samega sebe, svojih veščin vodenja kariere in poznavanja trga dela.
Kaj jih zanima in kakšno pomoč iščejo?
Na poti raziskovanja samega sebe in želja je usmeritev pri mladostniku dobrodošla. Zato je podpora učencem in dijakom, kot npr. spodbujanje spoznavanja sebe, raziskovanje področij, interesov, močnih kompetenc in omogočanje učenja o tem, kako lahko iščejo informacije, raziskujejo, načrtujejo cilje in aktivnosti, zelo pomembna.
Dijaki prihajajo različno "opremljeni" z informacijami. Zanimajo jih študijski programi, vpisni pogoji, kakšno zaposlitev izbrani študij omogoča, število potrebnih točk za sprejem, kako se izračunajo točke ... Nekateri si želijo potrditve, da je njihova izbira prava.
Glede na to, da smo že dolgo v epidemiji in je šolanje potekalo tudi na daljavo, me zanima, ali v stikih z mladimi tudi sami opažate določene posledice celotne situacije? Kakšne so te težave in kaj jim svetujete?
Opažam, da so mladi bolj zaskrbljeni glede svoje prihodnosti. Imajo tudi manj možnosti za raziskovanje in druženje ter "job shadowing" oziroma spoznavanje poklicev v realnem delovnem okolju. Če je rdeča nit oziroma stalnica nepoznavanje poklicev, si zdaj zaradi trenutne situacije ne morejo v živo ogledati izbranih šol oziroma fakultet. Žal so v teh dneh odpovedali še Informativo (prestavljena je na leto 2023), največji vseslovenski predinformativni izobraževalni dvodnevni dogodek, ki se običajno odvija tri tedne pred uradnimi informativnimi dnevi in na enem mestu predstavi pregled izobraževalnih programov, ki so na voljo v Sloveniji ter v tujini.
V Kariernem Placu še vedno priporočamo individualna svetovanja v živo. Če zaradi kakršnega koli razloga osebno srečanje ni mogoče, pa izvedemo svetovanje tudi preko Zoom aplikacije.
Ali opažate več stresa pri mladih?
Vedno več mladih pove, da se počutijo izgubljeno, utesnjeno, nesvobodno. Raziskava NIJZ-ja o vplivu pandemije covida-19 na življenje ljudi je pokazala, da so oziroma še bodo posledice epidemije najbolj prizadele mlajšo generacijo. Največ težav pri duševnem zdravju so zaznali ravno pri mladih ljudeh, starih od 18 do 29 let.
V Kariernem Placu smo jim v pomoč in podporo pri sprejemanju odločitev glede karierne poti. Začutimo njihove stiske, zato jim prisluhnemo in jih pomirimo. Seznanimo jih z možnostmi, ki jih imajo na voljo. Gre za pomembno odločitev, ne pa življenjsko usodno. Do cilja lahko pridemo po različnih poteh. Tu so še poklici prihodnosti, ki jih trenutno še ne poznamo. Ključnega pomena bodo digitalizacija, robotizacija, umetna inteligenca, varovanje okolja in oskrba človeka. In ne pozabimo na novo realnost ter kompetence postcovidnega obdobja.
Kaj svetujete tistim mladim, ki še ne vedo zagotovo, kaj bi sploh študirali?
V pomoč so lahko različni vprašalniki ter orodja, ki jih uporabljamo (Hollandov test poklicnih interesov, vprašalnik za identificiranje težav pri kariernem odločanju, vprašalnih o stilih odločanja, Persolog vprašalnik za prepoznavanje osebnostnih lastnosti …) ter voden pogovor. Povabimo jih, da se udeležijo naših brezplačnih delavnic, kjer lahko spoznajo orodja in metode (npr. IKIGAI, GROW model, pomen motivacije in discipline), ki so jim v pomoč pri načrtovanju karierne poti.
Najbolj pomembno pa je spoznavanje in raziskovanje različnih poklicev, delovnih mest. Da odkrijejo, kje jim »zaigra srce«. Naj prosijo starše ali sorodnike, da jim pokažejo svoje delovno mesto. Pogovorijo naj se s prijatelji, znanci, ki že študirajo, si ogledajo predstavitve poklicev (npr. Karierni klepeti), obiščejo informativne dneve. Naj tudi sami kdaj opravljajo različna dela in tako odkrivajo svoje interese in veščine. Posvetujejo se lahko z učitelji ter svetovalno službo na šoli, ki jo obiskujejo. Dodatne informacije lahko poiščejo v Kariernih centrih.
Ali so mladi še vedno pod pritiski staršev, ki želijo uveljaviti lastne želje, kaj naj otrok študira? Kaj svetujete v tem primeru?
Po mojih izkušnjah se starši bolj vključijo v izbiro pri mlajših, ki se odločajo za srednjo šolo. Velikokrat lahko že s pogovorom razrešimo njihove pomisleke. Ravno danes sem dobila dve sporočili staršev: " … iz srca se vam zahvaljujem … ter … ko bi vas le spoznala prej …".
Tisti, ki se odločajo za študij, pa velikokrat povedo, da jih starši podpirajo pri odločitvi. Starši jim lahko pomagajo prepoznati pot, odločiti se zanjo in jo prehoditi, pa morajo sami. Naj otrokom ne prirežejo kril. V Kariernem Placu rečemo: "Če si superstarš, si o karierni orientaciji svojih otrok pustiš svetovati." Zato izvajamo tudi predavanja za starše.
Je testiranje in individualno svetovanje za mlade plačljivo?
Za mlade do 19. leta je brezplačno, saj projekt sofinancirata Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada v obdobju 2019–2022.
Kaj pa vpisi v srednje šole? Več o tem si preberite v spodnjem članku:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV