Cekin.si
Pub

Koristno

Nekateri za vedno zapirajo svoja vrata

M.M.
23. 03. 2021 05.00
0

Britansko združenje gostincev poroča, da je epidemija "ubila" na tisoče tamkajšnjih pubov. Ukrepi in večmesečna zaprtja so bila namreč za nekatere podjetnike finančno nevzdržna, tisti, ki pa bodo preživeli, bodo potrebovali nekajletne finančne subvencije in pomoč, da bi se znova postavili na noge. Tudi slovenski gostinci imajo vsega dovolj.

Številni lastniki pubov se namreč utapljajo v dolgovih. Menili so namreč, da bodo zaprtja že nekako preživeli, da bodo stroške pokrili s prihranki, a ostali so tudi brez slednjih, saj se epidemija vleče že več kot eno leto. 

Raziskava omenjenega združenja kaže, da je za vedno svoja vrata zaprlo vsaj 2000 pubov. Nekateri so se celo zakreditirali, saj so mislili, da bo kriza le nekajmesečna in da bodo nekako preživeli. A zdi se, da bo ta epidemija še nekaj časa vztrajala. Sedaj so ostali brez vsega, v globokih dolgovih. 

Očitno bodo ljudje pili doma

Vse kaže tudi, da so se ljudje navadili piti doma. Še takrat, ko so pubi in lokali delali, je bilo gostov izredno malo. Ali jih je bilo morda strah okužb ali pa resnično bolj uživajo v kozarcu piva na domu? "Kakor koli že je, če sem iskren, mi prihodnost deluje temačno," je dejal predstavnik združenja gostincev. 

Težko je tudi našim gostincem

Gostinci so te dni izrazili ogorčenost nad izjavami vodje svetovalne skupine za covid-19 Mateje Logar, ki je dejala, da bi najprej zapirali tiste dejavnosti, ki so manj pomembne tako za gospodarstvo kot počutje ljudi.

Zaprtje
ZaprtjeFOTO: Dreamstime

"Gostinci in zaposleni v gostinstvu in turizmu smo naravnost zgroženi, da se našo panogo smatra kot manj pomembno. Zaprti smo že več kot pol leta, gospodarska škoda je ogromna. Podatki kažejo, da panogi gostinstva in turizma skupaj s povezanimi panogami predstavljata 20 odstotkov BDP-ja, kar pomeni, da sta to izjemno pomembni gospodarski panogi. Izjava Logarjeve, da je panoga manj pomembna, je obenem tudi huda žalitev za vseh 40 tisoč zaposlenih v gostinstvu," se je na izjave odzval predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS Blaž Cvar.

Kljub temu, da so podjetja in zaposleni v gostinstvu in turizmu ves čas solidarni do zdravstvene krize, pa se v sekciji sprašujejo, ali terase gostinskih lokalov res predstavljajo tveganje za širitev okužb. "Argumentiranega odgovora na to vprašanje vse do danes nismo dobili. V najbolj kritičnih petih mesecih epidemije v Sloveniji so bili gostinski lokali vseskozi zaprti, ljudje pa so se medtem družili v prostorih, kjer se zaščitnih ukrepov ne spoštuje in nadzira. Prepričani smo, da je druženje ljudi v nadzorovanem okolju v gostinskih obratih precej manj tvegano kot druženje v zasebnih prostorih, zato si vnovičnega zapiranja tega segmenta gospodarstva ne želimo," je še pojasnil Cvar.

Sekcija obenem pričakuje, da bo strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar javno predstavila metodologijo, po kateri razvrščajo in določajo manj in bolj pomembne gospodarske panoge.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 795