Iz ure v uro nova zaostrovanja, ki med prebivalci in tudi gospodarstveniki vzbujajo nelagodje, saj se razmere nevarno zaostrujejo. Kaj to pomeni za slovenska podjetja, ki delujejo v Rusiji in Ukrajini? Trenutno so še previdni glede ocen posledic spora med Ukrajino in Rusijo, a ne skrivajo, da jih dogajanje skrbi. Poslovanje je oteženo, so pa navajeni na kompleksnosti poslovanja na tem območju.

Oskrba z zemeljskim plinom
Čivk bivšega ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva je izredno zgovoren. Po odločitvi Nemčije, da začasno ustavi projekt plinovoda Severni tok 2 z Rusijo, je namreč Medvedjev na Twitterju objavil sledeče besede: »Dobrodošli v novem svetu, v katerem bodo Evropejci kmalu za tisoč kubičnih metrov zemeljskega plina plačevali 2000 evrov.«
Kaj konkretno bi to pomenilo za Nemčijo? Po navedbah AFP bi to za Nemčijo pomenilo ogromne zneske, saj je leta 2020 uvozila 56,3 milijarde kubičnih metrov ruskega plina oziroma 55 odstotkov vseh potreb.
Vidimo torej, da bodo sankcije proti Rusiji drago stale tiste, ki te sankcije izrekajo. Kako to vpliva oz. bo vplivalo na nas? Se nam obetajo redukcije? Podražitve? Oskrba s plinom iz tega območja trenutno sicer poteka s pogodbenimi določili.
Kaj pravijo v Geoplinu? Poudarjajo, da je trenutno najbolj relevantno sankcijo sprejela prav Nemčija, ki je začasno zaustavila pridobivanje obratovalnega dovoljenja za projekt Severni tok 2. "Ta na obstoječo fizično oskrbo z zemeljskim plinom ne vpliva, ima pa lahko celotno dogajanje vpliv na še povečane cenovne pritiske na borzah plina v Evropi," opozarjajo v Geoplinu, kjer vpliva ostalih sankcij na poslovanje medtem še ne morejo oceniti.

Oskrba z zemeljskim plinom iz vseh nabavnih virov, ki jih ima Geoplin, trenutno poteka nemoteno in skladno s pogodbenimi določili. Doslej niso prejeli napovedi kakršnih koli redukcij.
Kaj pa Krka, ki posluje na obeh trgih, tako na ukrajinskem kot ruskem? Pravijo, da s poslovnimi partnerji na ruskem in ukrajinskem trgu poslujejo v skladu z načrti. "Lahko rečemo, da smo tudi v tem delu sveta vajeni kompleksnosti poslovanja. V kolikor bo prišlo do korenitih sprememb na trgih, se bomo prilagodili spremenjenim situacijam," so dejali.
'Ne dobiš voznikov, ki bi bili pripravljeni voziti tja'
A kot smo rekli, dogajanje se spreminja iz ure v uro. Na to opozarja tudi generalni direktor Danfossa Trata Aleksander Zalaznik. Za spletne Finance je opozoril, da se stvari v zvezi z rusko-ukrajinskim sporom spreminjajo zelo hitro. Po njegovih besedah gre blago čez rusko mejo zelo počasi in v dobavah že prihaja do vsaj enotedenskega zamika. "Še večja težava pa je, da ne dobiš voznikov tovornjakov, ki bi bili pripravljeni voziti tja," je poudaril in dodal, da so nekaj blaga sicer že preusmerili na železnico, a ne vedo, kako bo v prihodnje. "Ko bodo v veljavo stopili embargi, bo to za nas velik udarec," je dejal Zalaznik.
Skrb je izrazil tudi direktor družbe Iskratel Robert Kuzmič, ki pravi, da uvedba sankcij zoper Rusijo pomeni oteženo poslovanje, sankcije pa prinašajo tudi dodatno tveganje za zmanjševanje obsega Iskratelovega posla tako v Rusiji kot Ukrajini, ki sta za podjetje pomembna trga.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV