Cekin.si
Mnogi so vplačali počitnice pred razglasitvijo pandemije, zdaj pa želijo denar nazaj.

Koristno

"Pozimi smo plačali apartma na Hrvaškem, nato smo želeli denar nazaj"

Špela Zupan
11. 05. 2020 08.22
1

Ali lahko zaradi razmer po izbruhu novega koronavirusa zahtevamo povračilo denarja za prej vplačane počitnice? Ali lahko dobimo povračilo v denarju ali samo v vrednotnici? Preverite!

Novi koronavirus je povzročil veliko globalno krizo v turističnem sektorju. Letala so prizemljena, hoteli so zaprti, javni promet povečini stoji, omejeno je prehajanje mej. Mnogi niti ne razmišljajo o počitnicah, če že, pa ob pozivih "ostani doma" morda za razliko od prejšnjih let načrtujejo dopust v Sloveniji. A precej Slovencev je pred pandemijo rezerviralo in tudi v celoti ali vsaj delno vplačalo počitnice, ki pa so trenutno onemogočene ali negotove. Zdaj odpovedujejo in prosijo nazaj vračilo vplačanega denarja. Vprašanje je, ali bodo sploh lahko šli na potovanje.

Pogodbe o paketnem potovanju in o turističnem paketu ter povezane potovalne aranžmaje ureja Zakon o varstvu potrošnikov. Stranka lahko kadar koli odstopi od pogodbe, pri čemer lahko organizator potovanja običajno zahteva plačilo odstopnine, kot je navedeno v splošnih pogojih. "Če pa se pred začetkom potovanja v kraju potovanja ali v neposredni bližini pojavijo neizogibne in izredne okoliščine, ki bistveno vplivajo na izvedbo turističnega paketa, ali neizogibne in izredne okoliščine, ki bistveno vplivajo na prevoz potrošnika v kraj potovanja, lahko potrošnik od pogodbe o paketnem potovanju odstopi in je upravičen do povračila vseh plačil brez plačila kakršne koli odstopnine. Nima pa pravice zahtevati povrnitve škode," je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik. Izbruh novega koronavirusa po njenih ocenah predstavlja neizogibno in izredno okoliščino, ki brez plačila odstopnine in povračila vplačil omogoča odstop od pogodbe o turističnem paketu, ki je bila sklenjena pred razglašeno pandemijo. Tudi po mnenju Evropskega potrošniškega centra Slovenija (EPC) razglašena pandemija na pogodbena razmerja vpliva na način, da v primeru odpovedi pogodb, kjer se kot razlog navaja izredne okoliščine, strankam ni treba dokazovati obstoja izrednih okoliščin, temveč zadostuje razglas Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Zasebniki medtem pogosto oddajajo nepremičnine v kratkoročni najem preko spletnih platform za rezervacijo nastanitev, pri čemer se za morebitne odpovedi rezervacij in vračila plačil uporabljajo objavljeni splošni pogoji in pravilniki posrednikov, ki morajo biti prav tako skladni z zakonodajo in načeli enakopravnosti. "V primerih, ko je bila rezervirana zasebna namestitev neposredno pri gostitelju, je treba upoštevati dogovorjene pogoje rezervacije. Običajno gre za splošne pogoje ponudnika," je razložila odvetnica Katarina Čeč Labernik. Če v splošnih pogojih ni predvidena odpoved v izrednih okoliščinah, kar je denimo pandemija, se lahko sklicujemo na določbe Obligacijskega zakonika. Najprej pa je treba ugotoviti, ali je izpolnitev obveznosti ponudnika zgolj bistveno otežena ali v celoti nemogoča, na primer zaradi prepovedi gibanja zunaj občine prebivališča. V prvem primeru lahko potrošnik zahteva razvezo pogodbe, v primeru nezmožnosti izpolnitve, za katero ne odgovarja noben pogodbenik, pa lahko stranka, ki je denimo že plačala rezervacijo, zahteva povračilo, je pojasnila Čeč Labernikova.

Mnogi so vplačali počitnice pred razglasitvijo pandemije, zdaj pa želijo denar nazaj.
Mnogi so vplačali počitnice pred razglasitvijo pandemije, zdaj pa želijo denar nazaj.FOTO: Dreamstime

Na vprašanje, ali mora biti sicer povračilo za počitnice v denarju ali je morda lahko v dobropisu, pa tudi, ali mora biti povrnitev v celoti ali samo delna, je odvetnica odgovorila, da pripada povračilo v denarju, da pa je seveda možen tudi drugačen dogovor. Interventni zakon recimo predvideva možnost izdaje vrednotnice. Po pojasnilih direktorja Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedje Pobegajla imajo turistične agencije v času pandemije v interventni zakonodaji podlago za izdajo vrednotnic potrošnikom, ki so vplačali potovanja. Lahko jih izdajo za 24 mesecev, potrošnikom, ki bi želeli vrnjena vplačila, pa lahko izplačajo denar v 12 mesecih, je razložil. Potnik se lahko torej odloči za vrednotnico, ki jo lahko uporabi v roku 24 mesecev od izdaje, po izteku tega roka pa zahteva vračilo vplačila v 14 dneh, pri čemer jo lahko ali uporabi sam ali jo preda v uporabo nekomu drugemu. Če želi izplačilo v gotovini, je do njega upravičen v 365 dneh od datuma, ko bo razglašen konec epidemije v Sloveniji, ki pa trenutno še traja, je dodal Pobegajlo. "Odločitev, ali bo sprejel vrednotnico ali ne, je torej končno na strani potrošnika. Je pa za vračilo plačil v denarju določen relativno dolg rok 12 mesecev po razglasitvi prenehanja epidemije," pa je poudarila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Veljavnost vrednotnic oziroma možnost zamika vračila vplačila velja za vse primere, ki so nastali po razglasitvi epidemije, razglašene 12. marca, z veljavnostjo od 13. marca 2020. Velja za vse, ko je izbruh epidemije na kakršen koli način vplival na izvršitev, uporabo ali odpoved storitve, tudi če so bili vzroki že pred razglasitvijo epidemije. Ukrep se uporablja tudi za vračilo plačil potrošnika, ki so bila izvedena pred uveljavitvijo interventnega zakona, če pogodba o paketnem potovanju ni bila izpolnjena zaradi neizogibnih in izrednih okoliščin zaradi epidemije. Če bo pandemija preklicana in bo agencija lahko izvedla potovanje, potnik pa bo vseeno odpovedal potovanje, agencija uredi odpoved na podlagi splošnih pogojev potovanja.
Potrošnik lahko še naprej obdrži pravico do odstopa od pogodbe in do povračila plačil, le da povračilo prejme ali v obliki vrednotnice ali v denarju pozneje. Tako se tudi zaščiti potrošnika, da bo dejansko prejel vračilo plačanega zneska, saj bi v primeru stečaja organizatorja potovanja ostal brez pretežnega dela plačila oziroma morda celo brez kakršnega koli vračila.  —Gospodarsko ministrstvo

Na gospodarskem ministrstvu ocenjujejo rešitev kot ustrezno. "To je nujno zaradi zagotavljanja likvidnosti organizatorjev potovanj, saj organizatorji potovanj trenutno na voljo nimajo dovolj sredstev, da bi vsem potrošnikom v roku 14 dni povrnili njihova plačila, saj so že plačali drugim izvajalcem storitev turističnega paketa (na primer letalske karte, nastanitev). Sredstva organizatorjev potovanj bi v večini primerov lahko zadoščala za povrnitev plačil določenih potrošnikov, zatem pa bi se organizatorji potovanj hitro lahko znašli v postopkih zaradi insolventnosti in bi lahko večina potrošnikov ostala brez vračila plačil. Izdajanje vrednotnic potrošnikom oziroma odlog vračila plačil bosta tako imela pozitiven učinek zlasti na potrošnike, ki bi primeru stečaja organizatorja potovanj v nasprotnem primeru lahko ostali brez vračila plačil," so opozorili.

Trenutno je močno omejeno prehajanje mej v turistične namene, kar pa se bo verjetno do poletja spremenilo, vsaj tako trenutno kaže. Ali je zahtevek po vračilu denarja za vplačane počitnice še utemeljen po odprtju meja, zaradi denimo strahu pred okužbo, pred potovanjem, pred odhodom v tujino? "Strah pred okužbo po mojem mnenju načeloma ne predstavlja izrednih okoliščin, ki bistveno vplivajo na izvedbo turistične storitve, lahko pa takšne okoliščine pomenijo ukrepi, ki bodo ostali v veljavi v primeru trajanja stanja razglašene pandemije, navkljub odprtju meja. Težko si na primer predstavljam izvedbo turističnega paketa, ki kot bistveno storitev vključuje šolo surfanja z vzdrževanjem primerne razdalje in ob uporabi kirurške maske. Vprašanje je tudi, kako bo z gostinsko ponudbo, kar je po navadi pomemben del turističnega aranžmaja," je odgovorila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Odstop od pogodbe o paketnem potovanju je sicer vedno mogoč vse do predvidenega termina odhoda, pri čemer se bo obstoj neizogibnih in izrednih okoliščin, ki omogočajo povračilo vseh plačil brez plačila odstopnine, dokazoval in presojal v trenutku odstopa, je pojasnila. V normalnih okoliščinah je pri odstopu predvidena razumna odstopnina, ki je ob približevanju datuma odhoda vedno višja, kar je logično, je dodala. "Stranke, ki imajo namestitev rezervirano pri zasebnih ponudnikih, naj se pozanimajo, kakšne so njihove pravice pri pozni odpovedi rezervacije. Po mojih informacijah so zasebni ponudnik v trenutnih okoliščinah fleksibilnejši glede pogojev odpovedi, pri čemer opozarjam, da naj se o vseh pogojih rezervacije stranke, zaradi morebitnih kasnejših sporov, dogovarjajo pisno. Tudi komunikacija med stranko in agencijo oziroma spletno platformo naj poteka v pisni obliki, vso korespondenco pa naj stranka hrani za potrebe dokazovanja v morebitnem sodnem postopku," je poudarila. Če stranka in ponudnik storitve ne bosta sporazumno dogovorila načina in obsega vračila, je namreč treba sprožiti sodni postopek. Po navedbah Čuč Labernikove bodo najtežja vprašanja pri uveljavljanju zahtevkov zagotovo povezana s pravilno uporabo prava – ali slovensko ali tuje – in presojanji, katero je pristojno sodišče. "Gre za zapletena vprašanje, katerih rešitev je odvisna predvsem od lokacije ponudnika (Evropska unija ali nečlanica) in od načina sklenitve rezervacije (neposredno s ponudnikom, preko tujih agencij, slovenskih agencij). V primeru tovrstnih vprašanj se je smiselno obrniti na pravnega strokovnjaka," je razložila.

Z vrednotnicami urejamo paketna potovanja in izdajo vrednotnic s strani organizatorjev potovanja. Prevoz sodi zraven le, če je del paketnega potovanja in če izda vrednotnico organizator potovanja, ne prevoznik. —Gospodarsko ministrstvo

Če vam nočejo vrniti denarja za vplačane počitnice, čeprav ste upravičeni, lahko vložite tudi pritožbo na tržni inšpektorat, ki pa ni pristojen za vračanje morebitnih denarnih zahtevkov. Če gre za spor s ponudnikom iz druge države članice Evropske unije lahko dobite informacije tudi pri Evropskem potrošniškem centru Slovenija (EPC), ki deluje v okviru slovenskega ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologij. Na gospodarskem ministstvu sicer vse prosijo za razumevanje nastale situacije in pozivajo k iskanju konstruktivnih in za vse sprejemljivih rešitev. "Če kljub dialogu ni mogoče priti do z zakonodajo skladne ustrezne rešitve, potrošnikom svetujemo, naj se obrnejo tudi na tržni inšpektorat, ki je pristojen za nadzor nad določbami Zakona o varstvu potrošnikov, svoje pravice pa lahko vedno uveljavljajo pred pristojnimi sodišči," so sporočili.

"Veliko potrošnikov se sprašuje, ali bodo sploh lahko izpeljali načrtovana potovanja, bi jih morali odpovedati sami ali agencija, kako bodo v situaciji izrednih razmer prišli do povračila denarja za odpovedane lete in potovanja, kje naj uveljavljajo svoje pravice in podobno. Odgovori niso enostavni, saj smo se praktično vsi, bodisi kot potrošniki, kot ponudniki ali kot državni organi, pristojni za pojasnjevanje predpisov, znašli v situaciji, kot je še ni bilo," je zapisano na spletni strani EPC. "Ne glede na vrsto težave potrošnikom svetujemo, da poskušajo svojo težavo najprej sami rešiti s ponudnikom, naj bo to turistična agencija, ponudnik namestitve ali prevoznik. Komunikacija s ponudnikom naj poteka v pisni obliki in v primeru, da do dogovora ne pride, naj potrošnik zahteva pisno obrazložitev pravnih podlag za zavrnitev njegovega zahtevka," so dodali. Direktor Fedja Pobegajlo tudi poziva k dogovoru: "Večino potrošnikov skrbi, ali bodo dobili povrnjena vplačana sredstva, kdaj bodo odprte meje, ali bodo šli letos lahko na počitnice ... Pandemija je nepričakovano zaustavila poslovanje in izvedbo potovanj, za kar niso odgovorni niti potrošniki niti podjetniki. Potrošnikom svetujemo, naj z agencijami dogovorijo skupno rešitev, ki bo ustrezala tako potrošnikom kot tudi turističnim agencijam."

Mi smo družinske počitnice na hrvaškem otoku rezervirali že januarja in jih takrat delno tudi plačali. Po razglasitvi pandemije smo prosili hrvaškega ponudnika za povrnitev denarja, kar je tudi storil brez kakršnih koli težav. Zdaj čakamo. O morebitnem poletnem dopustu se bomo odločali glede na tedanjo situacijo, nastanitev bomo rezervirali v zadnjem hipu. Znanka je za načrtovane prvomajske počitnice dobila dobropis, saj se je tako dogovorila s turistično agencijo. Kdaj ga bo lahko izkoristila, bo pokazal čas. Če pa povzamemo, vam zaradi pandemije pripada ali vrednotnica ali povračilo denarja, vendar z razmeroma dolgim rokom za vračilo. Zagotovo bodo ustregli vašim zahtevam oziroma prošnjam ponudniki, ki razmišljajo dolgoročno, ki si vas želijo kot redne goste, ki so zaupanja vredni. V vsakem primeru pa se skušajte dogovoriti za rešitev, ki bo obema ustrezala. Nihče ni namreč odgovoren za nastalo situacijo, niti je ni mogel predvideti – ne vi ne ponudniki. 

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856