Cekin.si
Andreja Palatinus pojasnjuje, da vrečke škodujejo zdravju.

Koristno

Vrečke se slej kot prej znajdejo tudi na našem krožniku!

Neža Šabanovič Grmšek
25. 11. 2010 18.16
2

Povprečni Janez na leto porabi 150-300 plastičnih vrečk, zato je skrajni čas, da se spremenijo navade slovenskih nakupovalcev. Vsaj tako so prepričani v društvu Eco Vitae, ki so skupaj z Ekologi brez meja pripravili projekt Vrečka na vrečko.

Stojnica na Kongresnem trgu, kjer pridno zbirajo plastične vrečke.
Stojnica na Kongresnem trgu, kjer pridno zbirajo plastične vrečke.FOTO: N.Š.G.

Od 20. do 28. novembra so v sklopu projekta Vrečka na vrečko na Kongresnem trgu postavili stojnico, kjer zbirajo plastične vrečke, nato pa bodo iz vseh skupaj izdelali umetnino. Vsakemu, ki prinese plastično vrečko na stojnico pa podarijo tudi brezplačno bombažno vrečko.

Odgovora koliko 'zastonjskih' vreč razdajo v slovenskih trgovinah od trgovcev nismo dobili, saj takšne podatke pred mediji očitno skrivajo.
Smo pa vprašali tiskovno predstavnico Mercatorja Tanjo Durin ali bi ob ukinitvi brezplačnih vrečk (glede na to, da bi tako nekaj privarčevali) znižali ceno izdelkov. Durinova je v telefonskem pogovoru obrazložila, da takšni stroški ne vplivajo na cene izdelkov. V odgovoru po elektronski pošti pa zapisala 'pri razvoju trgovske storitve ni v ospredju varčevanje, čeprav kot sodoben trgovec Mercator stalno optimira in racionalizira stroške, vendar ne na račun kakovosti ponudbe in storitev. Če / ko brezplačnih vrečk ne bo, bo napredovala in se razvila katera druga, nova storitev, ki bo kupcem še bolj olajšala nakup, privarčevala čas, naredila nakupe prijetnejše ipd.' Isto vprašanje smo postavili tudi Sparu in Tušu, kjer so se konkretnemu odgovoru na vprašanje spretno izmuznili. 'v Sparu Slovenija se zavedamo problematike obremenjevanja okolja, zato se trudimo biti ekološki in z brezplačnimi vrečkami ravnamo gospodarno.' V Tušu pa poudarjajo, da kupce usmerjajo v uporabo kartonastih škatel namesto plastičnih vrečk.

Vrečke, vrečke in še enkrat vrečke.
Vrečke, vrečke in še enkrat vrečke.FOTO: N.Š.G.

So pa vsi trije trgovci zagotovili, da se trudijo zmanjšati porabo plastičnih vrečk, kljub temu, da še vedno svojim kupcem delijo brezplačne plastične vrečke.

Barbara Bedenk iz ljubljanske Ekoteke se zadnji dve leti, kot sama pravi 'bori z mlini na veter' oziroma s trgovci, ki jih prepričuje v uporabo bombažnih vrečk in odstranitev plastičnih. 'Plastične vrečke so 'kuga' našega planeta ...Navidezno praktične ter pregrešno poceni plastične vrečke uničujejo okolje, živi svet, zmanjšujejo konkurenčnost podjetij in povečujejo energetsko odvisnost držav.' Kot alternativo pa Bedenkova predlaga uporabo papirnatih ali bombažnih vrečk.

Tudi Anja Horvat Jeromel iz uredništva Ekologičen.si ostro nasprotuje uporabi plastičnih vrečk. 'Nenazadnje smo vsi del istega planeta in vse strupene snovi, ki jih kakorkoli spuščamo v okolje, se posledično znajdejo tudi na našem krožniku.' In kot pravijo ustvarjalci portala Bodieko - ljudje, dokler ne bodo prisiljeni večkrat uporabljati isto vrečko, tega ne bodo počeli.

Predsednica društva Eco Vitae, Andreja Palatinus kot glavni cilj njihovih prizadevanj označuje, 'da plastičnih vrečk ne bi uporabljali več ali v izjemno majhni količini. Če pa odpadne vrečke že nastanejo, jih je potrebno odvreči v koš za odpadno embalažo, od koder naj se jih pripravi za reciklažo.'

Andreja Palatinus pojasnjuje, da vrečke škodujejo zdravju.
Andreja Palatinus pojasnjuje, da vrečke škodujejo zdravju.FOTO: N.Š.G.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861