
Glede na odzive iz raznih forumov veliko navijačev zaradi visokih cen ponudb turističnih agencij raje razmišlja o načrtovanju poti v lastni režiji. Pri tem se pojavljajo različne možnosti, kako odpotovati v več kot Istanbul (Carigrad).
Morda najcenejša, a časovno zamudna možnost je prevoz s kombijem – za skupino osmih navijačev smo za najem in potne stroške (vključno s cestninami in bencinom) izračunali, da bi jih pot v obe smeri stala malo manj kot 63 evrov na osebo.
Seveda pa potovanje s kombijem zahteva veliko stopnjo angažiranosti, saj se je za pot potrebno prej dobro pripraviti in opremiti z raznimi zemljevidi in navigacijskimi napravami.
Za tiste malo večje avanturiste pa morda v poštev pride tudi kombinacija z avtovlakom, saj se lahko na pot odpravimo že od 126 evrov naprej. Do Turčije pa se lahko odpeljete tudi z avtovlakom, kjer svojega jeklenega konjička naložite na vlak in se namestite v udobnih ležalnikih, naslednji dan pa ste že spočiti na končni postaji – turški železniški postaji Edirne. Od tu boste lahko po svojih željah potovali naprej po Turčiji - Carigrad je na primer od mesta Edirne oddaljen 240 kilometrov.
Če se odločimo potovati le zgolj z vlakom, stane povratna vozovnica za potovanje na relaciji Ljubljana-Carigrad 189,20 evra na osebo, v primeru, da potuje skupina mladih (6 ali več), pa je potrebno za povratno potovanje odšteti le 94,40 evra na osebo.

Prek skyscanner.com smo želeli preveriti, ali obstaja še kakšen bolj ugoden let in našli še nekaj zanimivih ponudb …
Še cenejši pa so leti iz okoliških letališč. Za povraten let iz Dunaja ponuja Turkish Airlines za 250 evrov, za povraten let iz Münchna pa 270 evrov.
Prek skyscanner.com pa smo našli celo bolj ugodno možnost za malo manj kot 220 evrov.
Kje spati?
Prek hostelworld.com, tripadvisor.com in hostelbookers.com je moč najti številne ugodne cene prenočišč, za okoli 15 evrov ali celo manj. Če slučajno potujete v skupini, ni odveč razmisliti o sobah z več ležišči – z vnaprejšno rezervacijo so na primer bralci Cekina v tem hostlu ceno oklestili za 10 odstotkov, tako bodo za zasebno sobo plačali 15 evrov na noč.
Turistični aranžmaji dražji
Slovenske turistične agencije imajo v svoji ponudbi različne pakete za ogled svetovnega prvenstva. Najugodnejši je 3-dnevni paket, v katerem si boste za 300 evrov lahko ogledali le eno tekmo Slovenije v predtekmovanju — v ceno je vključena letalska vozovnica, hotelska namestitev, vstopnica za ogled ene tekme in vizum.
Namesto letalskega prevoza slovenske agencije ponujajo tudi avtobusni prevoz. Za avtobusni prevoz do Istanbula, ogled 3 tekem nižje cenovne kategorije in 5 nočitev z zajtrki v hotelu boste odšteli slabih 400 evrov. Ljubitelji razkošja pa si lahko privoščijo tudi premium paket, kjer bodo za ogled vseh 5 tekem slovenske košarkarske reprezentance morali odšteti 1.000 evrov ali več.
Do kart nemogoče priti?
Vstopnice za posamezne oglede tekem naj bi bilo možno kupiti prek Fibine strani na tej povezavi. Cene vstopnic so razvrščene v pet cenovnih kategorij, prav tako naj bi bili na voljo večdnevni paketi vstopnic. Najcenejše dnevne vstopnice so po 10 evrov, najdražje pa 45 evrov, medtem ko naj bi večdnevni paketi vstopnic za ogled celotnega predtekmovanje stali od 35 evrov naprej.
Toda glede na mnenja udeležencev v raznih forumih naj bi bilo skoraj nemogoče kupiti vstopnice. Prav zato smo tudi na Cekinu želeli preizkusiti srečo in že na začetku naleteli na oviro. Edina skupina, kjer karte trenutno niso na voljo, je skupina B, kjer je seveda tudi Slovenija. Na drugi strani pa bi na primer brez težav lahko nakupili vstopnice za ogled skupine C, kjer igra država gostiteljica - Turčija.
Ker je očitno težko priti do vstopnic prek spleta, pa smo želeli preveriti, ali vstopnice morda prodaja kakšna izmed turističnih agencij, ki med drugim ponuja tudi turistične aranžmaje za ogled tekem slovenske reprezentance. Na Tao Turizmu so nam zatrdili, da vstopnice brez aranžmaja ni možno kupiti, podoben odgovor smo dobili pri uradni agenciji za letošnje košarkarsko svetovno prvenstvo, Palmi. Zatrdili so nam, da samostojnih vstopnic za posamezne tekme ni mogoče dobiti, saj so le-te vključene v pakete z nastanitvijo in prevozom. Izjema je le tako imenovani navijaški paket, ki vključuje paket vstopnic, Palmino navijaško zabavo z Mambo Kingsi in Zoranom Predinom ter navijaško majico. Vendar tovrstne pakete ponujajo v zelo omejenih količinah.

Sicer pa so nam različne turistične agencije zatrdile, da je povpraševanje po aranžmajih zares veliko in da obstaja veliko verjetnost, da prostih vstopnic morda sploh ne bo na voljo. Pri Palmi so denimo že zelo zgodaj zagotovili veliko število prostih mest, vendar so te že skoraj povsem pri koncu.
V javnosti pa so se tudi pojavile špekulacije, da naj bi organizator SP v košarki naročil vsem turističnim agencijam, da morajo prodajati vstopnice po višji ceni, kot so navedene na uradni strani. Vstopnice za skupino B se namreč praktično ne da več dobiti. Za mnenje smo povprašali tudi Palmo, ki pa o tem ne ve ničesar, saj z organizatorji direktno niso bili v kontaktu.
Za konec pa seveda ne smemo pozabiti na turški vizum, ki je potreben za vstop v Turčijo in stane 15 evrov, pri čemer mora potni list veljati še najmanj 6 mesecev.
Koliko bomo torej morali najmanj odšteti za SP v košarki?
Če predpostavimo, da se bo Slovenija uvrstila v finale SP v košarki, bomo za ogled celotnega prvenstva morali odšteti najmanj (pri vstopnicah smo upoštevali najugodnejši razred (cona 5)) :
Strošek | Cena (v evrih) na osebo |
Prevoz (kombi) | 63 |
Prenočišče (hostel) | 255 (17nočitev*15 evrov) |
Vstopnice | 132 |
Skupaj: | min. 450 |
Najugodnejši izračun seveda ne vključuje stroške za hrano in pijačo, prevozov znotraj Istanbula, morebitnih turističnih ogledov in podobno.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV