Mama Majda in oče Drago imata štiri otroke. Dva otroka sta s posebnimi potrebami in njuno šolanje zahteva dodatne stroške. Živijo skromno. Zaposlen je le oče, mama je doma zaradi prizadetosti dveh otrok. Imajo majhno hišo z dvoriščem, kjer se otroci veliko igrajo, pa tudi vrt, kjer pridelajo zelenjavo. Pri Karitas dobijo hrano in oblačila in tudi letos bodo nujno potrebovali pomoč pri šolskih potrebščinah.
Mama Sonja živi sama s tremi otroki. Nik je predšolski, Ana in Tim hodita v nižje razrede osnovne šole. Težko prenašajo ločitev svojih staršev, kar se odraža v uporu in zapiranju vase, še posebej pri najmlajšem. Mama je brezposelna in kot prostovoljka pomaga na Karitas. Družina potrebuje vsestransko pomoč.
Mama Klavdija in oče Boris se preživljata s kmetijo. Imata tri otroke: osnovnošolko Petro ter najstnika Luko in Tineta. Pred leti je družino prizadela tragična smrt sina. Še posebej sestri Petri je to pustilo velike posledice. Poleg stiske jih pestijo tudi prenizki dohodki, zaradi katerih sami ne bodo zmogli zagotoviti otrokom šolskih potrebščin.
Mama Mateja se je skupaj s hčerko Tino pred kratkim preselila z drugega konca Slovenije. Pri znancih sta dobili skromno sobico z možnostjo souporabe kuhinje in kopalnice. Težko je. Tina nima primernega prostora, da bi se učila, a vseeno je uspešna v šoli. Mama dobiva le socialno pomoč, zato jim bodo na Karitas pomagali s šolskimi potrebščinami.
Imena so spremenjena, zgodbe so resnične. So realnost, s katero se soočajo mnoge slovenske družine. Da jih ni malo priča žalostno dejstvo, da dobrodelne organizacije opažajo povečano število prošenj za šolske potrebščine. Po pomoč prihajajo v vedno večjem deležu ljudje, ki so v dolgo časa v stiski, kot na primer dolgotrajno brezposelni. Pri številnih je stiska zapletena; ni samo materialna, ampak jo spremljajo bolezen, invalidnost, alkohol in podobno. In kljub lepemu odzivu darovalcev je zbranega še vedno premalo, da bi lahko pomagali vsem prosilcem.

Na njih se še posebej obračajo po pomoč družine, kjer so starši brezposelni ali imajo nizko plačo, zadolžene družine, družine z enim staršem in družine z več osnovnošolci. Samo za najnujnejše in obvezne šolske potrebščine za enega otroka potrebujejo več kot 200 evrov. Velikokrat pomoč potrebujejo tudi družine, ki za silo shajajo skozi leto in drugače ne prejemajo pomoči, nakup šolskih potrebščin pa presega njihove zmožnosti. Ljudje v stiski z nizkimi dohodki se lahko obrnejo na najbližjo Karitas v svojem kraju.
Kako lahko otrokom pomagate vi? Prinesite nove, velike črtaste zvezke na najbližjo Karitas ali darujte na transakcijski račun: Slovenska Karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0214 0001 5556 761, sklic: SI 00 362, namen: Otroci nas potrebujejo. Darujete lahko tudi s poslanim SMS sporočilom s ključno besedo ZVEZEK5 na 1919 in prispevali boste pet evrov za šolske potrebščine. Zgibanke s položnico so na voljo tudi po vseh župnijah. |
Sredstva iz akcije in zbrane šolske potrebščine bodo v avgustu razdelili socialno ogroženim družinam s šoloobveznimi otroki. Prejeli bodo pakete šolskih potrebščin in bone oziroma naročilnice za nakup delovnih zvezkov in šolskih potrebščin. Vrednost se presoja posamično, odvisno od stiske družine, običajno pa je med 30 in 80 evri.
Skupna pomoč s šolskimi potrebščinami in pomoč pri plačilu položnic za šolo je sicer v lanskem letu v celotni mreži Karitas znašala več kot 331.000 evrov, od tega se je v akciji "Otroci nas potrebujejo" do konca lanskega leta zbralo 158.500 evrov, ostalo pa po župnijskih Karitas. Del sredstev so pridobili tudi na osnovi razpisa na Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij.
Lani je njihovo pomoč s šolskimi potrebščinami prejelo 12.549 otrok, podobno bo tudi letos. Dodatno je 1368 otrok prejelo denarno pomoč pri plačilu prehrane in obšolskih dejavnosti, v njihova botrstva je bilo vključenih 212 otrok. V sklopu dela župnijskih Karitas je bilo več kot 18.500 otrok vključenih v različne programe in aktivnosti, kot na primer obdarovanja, delavnice, družabni dogodki in podobno. Poleg materialne nekatere Karitas pomagajo otrokom tudi z učno pomočjo.
Pri Rdečem križu opažajo povečano število prošenj za šolske potrebščine. Lani so ob začetku šolskega leta pomagali več kot 6500 otrokom. 48.000 evrov so zbrali v Tednu Rdečega križa, iz sredstev FIHO so za šolske potrebščine namenili 32.500 evrov, dodatno so območna združenja iz lastnih in donatorskih sredstev zbrala še 113.000 evrov. Torej skupno približno 200.000 evrov. Delijo različne šolske potrebščine (pisala, torbe, zvezke, peresnice, barvice …) in bone, s katerimi starši kupijo šolske potrebščine.
Zveza prijateljev mladine Slovenije in Pošta Slovenije v akciji Poštar Pavli polni šolske torbe zbirata denar za nakup delovnih zvezkov in šolskih potrebščin za socialno ogrožene otroke ter zvezke, barvice, svinčnike in druge šolske potrebščine. Zadnja leta zberejo približno 6000 evrov in tudi letos je odziv zaenkrat zelo dober.
Pomagajo vse več otrokom, o čemer pričajo tudi številke:
Leto | Število otrok | Število šolskih potrebščin |
2013 | 500 | 4000 |
2014 | 1220 | 4800 |
2015 | 1560 | 17.500 |
2016 | 2000 | 12.400 |
2017 | 1700 | 33.400 |
Finančno pomoč lahko prispevajte z nakazili na TRR: SI56 6100 0000 3512 232, namen: 'Poštar Pavli polni šolske torbe', ali s pošiljanjem SMS na telefonsko številko 1919 s ključno besedo SMEH, s čimer prispevate evro, ali s ključno besedo SMEH5, s čimer prispevate pet evrov.

"Otroci se veselijo življenja in prihodnosti, razmišljajo in odkrivajo svoj poklic. Otrokom želimo, da bi živeli ustvarjalno in dostojno življenje. Potrebujejo samozavest in pozitivno naravnanost ob pridobljenem znanju in spretnostih. Le tako se bodo lahko v prihodnosti ubranili revščine," so lepo zapisali pri Karitas. Starši samo za enega šolarja potrebujejo več kot 200 evrov, kar je še posebej težko za družine, ki se prebijajo iz meseca v mesec. Pomagajte jim, če lahko.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV