Cekin.si
Nakupovanje na spletu je hitro in enostavno.

Koristno

Vse več slovenskih kupcev se iz trgovskih centrov seli na splet

N.Š.
04. 08. 2010 05.56
2

Nič gneče ali čakanja pred blagajno … Tudi Slovenci vse bolj odkrivamo čare udobnega in času prijaznega spletnega nakupovanja. Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je trenutno v Sloveniji med aktivnim prebivalstvom približno 28 odstotkov takšnih, ki so že vsaj enkrat opravili spletni nakup.

Nakupovanje na spletu je hitro in enostavno.
Nakupovanje na spletu je hitro in enostavno.FOTO: iStockphoto
V sedemindvajseterici držav članic Evropske unije, kjer spletna trgovina kot panoga že nekaj let raste s približno 20-odstotno letno stopnjo, je povprečje še precej višje – okoli 35 odstotkov. Največ pa med Evropejci na spletu nakupujejo Danci in Britanci, kar 60 odstotkov jih je že klikalo po številnih spletnih trgovinah. So nam pa veliki slovenski spletni trgovci povedali, da je trend naraščanja pri nas izjemno hiter, ustavila ga ni niti gospodarska kriza.
Naši največji spletni trgovini – Mimovrste in EnaA – imata prva registriranih 220 tisoč uporabnikov, druga pa 150 tisoč in obe pričakujeta, da se bo njihovo število letos še povečalo. Se pa vse več ljudi na območjih, kjer je to že mogoče, odloča tudi za spletno nakupovanje prehrane. Mercatorjeva spletna trgovina je tako lani zabeležila kar 45-odstotno povečanje števila kupcev.

Kdo kupuje?
Za povprečnega slovenskega spletnega kupca velja, da je star okoli 30 let, nadpovprečno izobražen, zaposlen in prihaja iz urbanih območij. "Zanimivo pa je, da povprečna starost ostaja že nekaj let praktično nespremenjena. Čeprav prihaja v vse večjem številu na splet vsako leto nova generacija mladih, opažamo, da starejše generacije vzdržujejo ravnotežje tudi s tem, da je na spletu vse več upokojencev. Naš najmlajši kupec letos je 12-letnik, najstarejši pa je imel 78 let,“ pravi tiskovni predstavnik spletne trgovine EnaA Aljoša Domijan. Gospodinjski nakupi pa očitno tudi na spletu ostajajo v domeni žensk. Tanja Durin iz Mercatorja pravi, da so njihove uporabnice večinoma ženske, stare med 30 in 40 let, z nadpovprečno izobrazbo in nadpovprečnimi dohodki, ki se za tovrstne nakupe odločajo zaradi pomanjkanja časa. Čeprav se vsebina njihove košarice ne razlikuje veliko od vsebine nakupovalnega vozička v trgovskem centru, pa v denarnem smislu na enkrat opravijo mnogo večji nakup.

Kaj Slovenci kupujemo na spletu?

Po besedah Mihe Rejca iz spletne trgovine Mimovrste, lahko kupci pri njih izbirajo med 60 tisoč izdelki, najpogosteje pa se odločijo za nakup tehničnih artiklov in zabavne elektronike, bele tehnike, gospodinjskih aparatov, klimatskih naprav, pa tudi za pripomočke za šport in prosti čas ter igre in igrače se pogosto znajdejo v spletni košarici. Podobno ugotavljajo tudi pri EnaA, kjer lahko izbirate med okoli 200 tisoč izdelki. Pri njih so trenutno najpopularnejši LCD- in LED-televizorji, sledijo pa notesniki in fotoaparati, knjige, bela tehnika, erotični pripomočki in športna oprema.

Pa cene?

V Mercatorjevi spletni trgovini lahko kupujete po istih cenah kot v trgovskem centru. Sicer pa naj bi bilo nakupovanje na spletu vendarle nekoliko cenejše. "To je posledica bistveno bolj optimiziranih stroškov spletnega trgovca. Odpadejo stroški vodenja velikih zalog, številnega prodajnega osebja, velikih prodajnih salonov ...“ pojasnjuje Miha Rejc. "Poleg tega pa lahko naši kupci s pomočjo posebne storitve ceno za vsak izdelek  preverijo pri neposredni konkurenci na spletu in se prepričajo, da gre za najugodnejšo ponudbo,“ pa dodaja Aljoša Domijan.
In, da, tudi na spletu poznajo kartice zvestobe, ugodnosti, vip klube in podobno. Boj za kupce na spletu pač ni nič manjši kot tisti med trgovci, ki vas vabijo med svoje police. Tako lahko tudi tukaj z nakupi seštevate 'točke', ponekod poznajo posebne ugodnosti za delavce, družine … In čeprav vam spletni trgovci v vaš poštni nabiralnik ne bodo poslali velikega pisanega letaka, pa tudi tukaj obstajajo akcije v smislu nižjih cen, manjših stroškov dostave in podobnega.

Večina plačuje z gotovino!

Slovenci smo očitno še vedno sumničavi, ko gre za plačevanje prek spleta. Večina spletnih kupcev se namreč odloča za nakupe s plačilom po povzetju, tako da možnosti za zlorabo praktično ni. Po drugi strani pa spletni trgovci zagotavljajo, da so njihovi sistemi elektronskega plačevanja varni in doslej ni bil oškodovan še nihče. „Smo pa na možne poskuse zlorabe dobro pripravljeni. Občutljive finančne podatke o karticah obdeluje zunanji procesni center, ki ima zaradi bolj delikatne narave podatkov vpeljanih še več varovalk. V primeru plačila s kartico mi dobimo le informacijo, ali je transakcija odobrena ali ne,“ pojasnjuje Rejc.
Spletni trgovci tudi menijo, da je k obilici strahu pripomoglo dejstvo, da obstajajo ljudje, ki so se s spletnimi nakupi zares opekli, a dejstvo je, da se to pri 'resnih' trgovcih zgodi le redko. Večja težava je pri nakupih artiklov s tujih, nepreverjenih strani, ki se večinoma oglašujejo s 'spam' elektronsko pošto. In kot opozarjajo strokovnjaki, vas morda glava ne bo bolela samo zaradi praznega računa, ampak lahko z nakupi nepreverjenih 'zdravil' in drugih pripomočkov celo ogrozite svoje zdravje.
 

Ali lahko izdelek vrnem?

Seveda. Reklamacije so tudi pri spletni prodaji tako kot v vseh trgovinah najbolj pogoste zaradi napačnega delovanja ali nedelovanja izdelka. Prek spleta je kupec še bolj zaščiten kot v klasičnih trgovinah, saj mu že zakonska podlaga omogoča, da izdelek, ki ga kupi prek spleta, vrne trgovcu brez razlage, zakaj mu ne ustreza, če je ob pregledu izdelka ugotovil, da mu ta zaradi kakršnega koli razloga ni všeč (barva, dimenzije ...). Vrnjenih je manj kot  odstotek izdelkov, najpogosteje pa izdelke kupci vrnejo ravno zaradi nedelovanja ali neustreznega delovanja, torej uveljavljajo garancijo. 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861