Cekin.si
Delovne počitnice so vse bolj razširjen trend tudi pri nas

Zaposleni

Workation: ko pisarno vzamete s seboj na počitnice

Karmelina Husejnović
20. 06. 2022 05.00
0

Delo na daljavo in delo od doma je med pandemijo za mnoge postalo nova resničnost. Tovrstna oblika dela med drugim omogoča večjo fleksibilnost glede kraja, kjer zaposleni opravlja delo. Prav zato se je v zadnjem letu po svetu razširil trend daljših počitnic, na katere s seboj posamezniki vzamejo tudi delo oziroma tako imenovane delovne počitnice. Kaj so prednosti in slabosti delovnih počitnic?

Še preden se odpravim na zajtrk, prižgem prenosni računalnik na teraso hotela s pogledom na Blejsko jezero in Blejski grad. Sem namreč na krajšem oddihu, čeprav moram uloviti še nekaj rokov za oddajo člankov. In namesto, da koristim pravi dopust, sem združila prijetno s koristnim. Članek, ki ga berete, namreč pišem na mini delovnih počitnicah. "Workation", kot temu pravijo v tujini, je še en trend na področju dela, ki se je razmahnil v času pandemije. 

Maui, Dolomiti, Kanarski otoki, Lizbona, Bangkok ... Vse več destinacij oglašuje daljše bivanje pri njih za zaposlene z vsega sveta, ki si lahko privoščijo delo na daljavo. Nekatere države, kot je Španija, so v zadnjem letu začele ponujati celo posebne vizume za delo na daljavo. Resorti pa so svojo ponudbo razširili tudi s paketi podaljšanega bivanja z vključenim hitrim internetom, dostopom do konferenčnih sob in podobnimi ugodnostmi za tiste, ki pri njih preživljajo "delovne počitnice".

Delovne počitnice so vse bolj razširjen trend tudi pri nas
Delovne počitnice so vse bolj razširjen trend tudi pri nasFOTO: Shutterstock

Pri tem pojavu gre za nasprotni trend od še enega trenda – "staycation", ki se je prav tako razširil v času pandemije. Pri t. i. "staycation" gre predvsem za to, da si vzamemo počitnice, a ostanemo doma, v domačem kraju, medtem ko gre pri "workation" za to, da se odpravimo na počitniško destinacijo in tam še naprej delamo. Pisarno torej zamenjamo za plažo, gore, toplice ...

Ena od stvari, ki nas je naučila pandemija, je to, da lahko zaposleni, če jim delovno mesto to dopušča, dlje časa delajo na daljavo. Pri tem pa je delo lahko opravljeno enako kakovostno in včasih celo bolj učinkovito, kot če bi se delavec vsak dan vozil v pisarno. Hkrati pa je pandemija potovanja otežila, saj so bile razmere v zadnjih dveh letih in pol precej negotove. Če je posameznik računal na potovanje v tujino, je moral računati tudi na to, da se lahko stvari med potovanjem čez noč spremenijo, meje zaprejo, in da je zato treba biti pripravljen tudi na možnost, da svoje bivanje na počitnicah podaljša.

Pojav "workation" je sicer bil prisoten že pred pandemijo, le da so si ga takrat lahko privoščili predvsem t. i. digitalni nomadi oziroma "freelancerji", ki so že tako pretežno delali od doma. Zdaj pa je to postalo družbeno sprejemljivo za vse, ki jim zaposlitev to omogoča. 

Na delovne počitnice lahko zaposleni s seboj vzame tudi družino
Na delovne počitnice lahko zaposleni s seboj vzame tudi družinoFOTO: Shutterstock

V zakonodaji "delovne počitnice" niso opredeljene

In če imajo po svetu v številnih podjetjih že nekaj časa ekipe sestavljene tudi iz sodelavcev, ki delajo v različnih državah in torej povsem na daljavo, je pri nas to še redkost. Pri nas se tudi ni tako zelo prijelo delo na daljavo, saj so delodajalci ob sproščanju ukrepov svoje zaposlene večinoma poklicali nazaj v pisarne. Pogosto delodajalci kot razlog pri tem navajajo tudi dokaj okorno delovnopravno zakonodajo, ki ne omogoča fleksibilnosti.

Na ministrstvu za delo, so za Cekin izpostavili, da "delovnopravna zakonodaja v Republiki Sloveniji ne opredeljuje termina delovnih počitnic, tako da tudi ni popolnoma jasno, za kakšno obliko oz. vrsto dela naj bi šlo pri tem". Dodajajo, da morajo vsekakor za vsako vrsto dela, ki se opravlja v Republiki Sloveniji, obstajati ustrezne pravne podlage.  

Delo za računalnikom v hotelski sobi
Delo za računalnikom v hotelski sobiFOTO: Shutterstock

So pa zato nekateri turistični ponudniki tudi v tem videli novo poslovno priložnost. Že pred dvema letoma so tako med prvimi pri nas ponudili program "Workation" v Rimskih termah. Ta združuje delo in počitnice oziroma, kot so zapisali, "možnost osredotočenega dela na daljavo v zdravem delovnem okolju in odlično priložnost za sprostitev"

"Progam smo ustvarili zaradi stiske ljudi, ker so se ljudje zapletali v silno neugodno prepletanje konferenčnih klicev poslovnih partnerjev, iskanje miru za reševanje težkih poslovnih izzivov, umikanjem pred ostalimi družinskimi člani ipd.," je pojasnila Evelin Krajnc, vodja trženja in prodaje v Rimskih termah.

Kot so pojasnili, so s ponudbo ciljali tako na domače kot tuje goste. "Kupljenih je bilo nekaj paketov. Najdaljša doba bivanja je bila en mesec. Paket je namenjen individualnim gostom kot tudi teamom in plačniki so bila podjetja," pravi. Trenutno sicer ne opažajo veliko povpraševanja po tovrstnih programih, saj trenutne razmere v državi omogočajo nemoteno organizacijo dela. "V kolikor bi ponovno prišlo do zaprtja, bi bil ta produkt zagotovo zanimiv," so še pojasnili v termah. 

V okviru programa so gostom na razpolago najem sobe ali nadstandardne suite z vključeno prehrano, najem seminarskih dvoran, kopanje, vstop v savne, različne velnes storitve (masaže, nega telesa in obraza) in medicinske storitve. Cene so odvisne glede na obseg storitev in dobo bivanja.  

Prednosti delovnih počitnic: 

Lahko odpravi stres in prepreči izgorelost, saj je zaposleni v prijetnem okolju, kjer se lahko po opravljenem delu sprosti med raziskovanjem novih krajev, poležava na plaži, zaplava v bazenu ali se sprehodi po gozdnih poteh. 

Delovne počitnice lahko povečajo produktivnost, saj zmanjšajo večopravilnost. Zaposlenemu pogosto ni treba razmišljati o tem, kaj bo kuhal za kosilo in večerjo. Prav tako ne zapravlja časa s pospravljanjem stanovanja in drugimi opravki, ki jih počne po službi doma. Seveda te prednosti pridejo v poštev le, če delovne počitnice preživlja v hotelskih nastanitvah. 

Nekateri ponudniki poskrbijo tudi za varstvo ali animacijo otrok v času, ko zaposleni dela. Tako lahko na delovne počitnice odide cela družina, ki po zaključenem delovniku lahko kakovostno preživlja skupni čas. 

Ker se ni treba voziti na delovno mesto, pripomorejo tudi k izboljšanju splošnega počutja. Posameznik lahko vzpostavi naravni bioritem, saj se ne obremenjuje s tem, da se mora zjutraj voziti na delovno mesto. 

Zaposleni je običajno bolj zadovoljen, kar se običajno pozna tudi na njegovi storilnosti in nenazadnje na rezultatih. 

Slabosti delovnih počitnic:

Mnogi zaposleni potrebujejo pisarniški občutek in imajo lahko na počitniški destinaciji preveč distrakcij. To pa lahko ima kontra učinek in povzroči še več stresa in poslabša storilnost. 

Če počitnikujete v drugem časovnem pasu, imate lahko težave z usklajevanjem sestankov in telefonskih klicev. 

Zaposleni morda ne zna "odklopiti" in na delovnih počitnicah dela še več, kot bi v pisarni. Nekateri lahko imajo še večje težave z usklajevanjem dela in prostega časa. 

Na delovnih počitnicah, tudi če jih morda krije podjetje, lahko zaposleni zapravi več, kot če bi delal od doma. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856