>Kljub krizi se bomo Slovenci v poletnih časih množično odpravili na daljša ali krajša potovanja. Ob tem nam zadnje dni dela skrbi predvsem višanje cen goriva. Lansko leto julija je bila cena kar 1,217 evra za liter 95-oktanskega neosvinčenega bencina, a je konec decembra padla na 0,827 evra. Država je z dvigom trošarin poskrbela, da zlati časi niso trajali prav dolgo, ta teden pa smo se zopet nevarno približali najvišjim cenam goriva, saj se je cena zvišala na 1,106 evra za liter. Če v enem letu prevozite 25.000 kilometrov in vaš avto v povprečju porabi 7 litrov bencina na 100 kilometrov, to pomeni, da boste v enem letu za bencin plačali kar 488 evrov več, kot če bi cene ostale na decembrskem nivoju. Zopet smo se malo bolj začeli ukvarjati z vprašanjem: Kako privarčevati pri gorivu? Na Cekin.si vam pred vašim potovanjem ponujamo 7 koristnih nasvetov:

Ali ste vedeli, da lahko s pritiskanjem na plin porabo svojega avtomobila povečate celo za 30 odstotkov? Ali ste vedeli, da ga z zaviranjem porabite še več? Nepotrebno pospeševanje in zaviranje zagotovo pripomoreta k zvišani porabi. Strokovnjaki svetujejo, da s hitro menjavo prestav dosežete potovalno hitrost in nato vozite brez nepotrebnih pospeševanj in zaviranj.
2. Ni vseeno, kje napolnite rezervoar
Že v našem članku Čigav bencin vas pelje dlje smo opozorili na to, da je gorivo na različnih bencinskih črpalkah različne kakovosti. Tudi cene niso več povsod enake. Avtomatizirane bencinske črpalke trenutno ponujajo 3 cente cenejši bencin. Če se odpravljate čez mejo, premislite, ali boste tankali pred mejo ali po njej.
Cene goriv v sosednjih državah so: Hrvaška 1,05, Italija 1,38, Avstrija 1,04, Madžarska 1 evro za liter 95-oktanskega neosvinčenega bencina, dizel pa sosedje prodajajo po: Hrvaška 0,93, Italija 1,14, Avstrija 0,94 in Madžarska 0,92 evra. Za tiste, ki ste pozabili: liter bencina na slovenskih črpalkah je 1,106 evra in diesel 1,059 evra.

3. Vzdržujte avto
Redno vzdrževanje avta zmanjša tudi porabo. Nasvetov je mnogo: redno preverjajte tlak v pnevmatikah, menjajte zračni filter, čistite svečke, preverjajte raven olja, uporabljajte olje, ki ga priporoča izdelovalec vašega avtomobila.
4. Varčujte pri porabi elektrike
Glavni porabnik elektrike v avtu je v poletnih časih zagotovo klima, zaradi katere se poraba vašega avtomobila lahko zviša tudi za 0,7 litra na 100 kilometrov. Prav tako porabo zvišuje avtoradio, in sicer kar 0,2 litra na 100 kilometrov, požrešne pa so tudi naprave, ki jih polnimo z uporabo cigaretnega vžigalnika v avtu.
5. Teža
Ste vedeli, da za vsakih 45 kilogramov teže vaš avto porabi 2 odstotka več bencina? Razlog več, da razmislite o tem, kaj boste vzeli s seboj na počitnice. Zimskih verig zagotovo ne boste potrebovali. Problematična pa ni samo teža, ampak tudi aerodinamika. Vsi dodatki na avtu, kot so strešni kovčki in kolesa, zvišujejo porabo avtomobila.
6 .Načrtujte svojo pot
Veliko stroškov si lahko prihranite z dobrim načrtovanjem poti. Nepotrebna ustavljanja, iskanja poti in polnjenje rezervoarja na dražjih mestih lahko proračun vašega potovanja znatno povečajo. Na spletu obstaja cela kopica portalov, ki vam lahko olajšajo načrtovanje poti. Začnete lahko že pri domačem www.amzs.si ali tujem www.viamichelin.com.

7. Ugašajte motor
Čeprav avto stoji, za svoje delovaje potrebuje gorivo. Povprečna poraba naj bi bila skoraj dva litra na eno uro. Če imate ob tem v avtu prižgano še klimatsko napravo, se bo poraba znatno zvišala. Nasvet je namenjen predvsem tistim, ki vas bo doletelo čakanje v kolonah. Kot kaže, bo letos to pogost pojav.
Na koncu še nasvet glede različnih naprav, ki naj bi omogočale manjšo porabo. Večina tovrstnih naprav je po domače "larifari“. Res je sicer, da z določenimi čipi, ki omogočajo boljšo nastavitev "tuning“ motorja, lahko dosežemo boljši izkoristek, toda druge naprave in priprave so se do sedaj izkazale za popolnoma brezvredne, nekaj pa je bilo takih, ki so avtomobilu celo škodovale.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV