Cekin.si
image (28)

Koristno

Začela se je IT revolucija!

Ž.K.
27. 03. 2009 08.13
0

Mnogi trdijo, da se je na področju videoiger začela računalniška revolucija, ki bo zajela vso industrijo. Predstavljajte si, da zmogljivost vašega računalnika ni več pomembna, pomembna je le hitrost vaše internetne povezave.

Programi, brez katerih si danes ne predstavljamo življenja, podatki, ki zajemajo gigabajte prostora na naših trdih diskih, se bodo v prihodnosti iz naših računalnikov preselili v tako imenovane "oblake“. Oblaki so z internetom povezani visoko zmogljivi strežniki, ki delujejo na različnih lokacijah. V prihodnosti bi lahko v popolnosti prevzeli vlogo naših osebnih računalnikov, od katerih lahko na koncu v našem domu ostanejo le še zaslon, tipkovnica in miška. Zametki delovanja oblakov so že sedaj v deljenju dokumentov preko Googla, videovsebin preko YouTuba ali dostopa do različnih aplikacij kar preko spletnega brskalnika.
Tehnološko podjetje OnLive pa je na konferenci Game Developers Conference v San Franciscu, ki je namenjena razvijalcem in ljubiteljem videoiger, predstavilo novo tehnologijo, ki omogoča uporabnikom igranje najbolj kompleksnih računalniških iger kar na televizijskem zaslonu ali na osebnem računalniku, in to ne glede na operacijski sistem. Windows XP, Vista, MAC OS in Linux niso več pomembni. Pomembna je le širina oziroma hitrost vaše internetne povezave. V San Franciscu so na predstavitvi te novosti pred občinstvom igrali številne igre: od Crysis Warhead do Lego Batmana. Za predstavitev sta vodilna delavca podjetja On Live uporabila cenen, rabljen prenosnik in Applov mac notebook ter za igranje uporabljala 80 kilometrov oddaljene strežnike. Med samo predstavitvijo naj bi se, po poročanju BBC, slišalo kar nekaj vzdihov navdušenja. Po besedah predstavnika ene od najbolj razširjenih strani za ljubitelje videoiger GameSpot je neverjetno, da se na tak način lahko igra celo Crysis Warhead, ki dela težave tudi najbolj zmogljivim osebnim računalnikom.

Storitev uporablja tehniko videokompresije, s katero pošilja informacije o igri na televizijske zaslone ali osebne računalnike različnih operacijskih sistemov z zamudo, ki je bila na predstavitvi manjša kot  milisekunda, kar še vedno omogoča možnost spletnega množičnega igranja. Delovanje rešitve s širokopasovno povezavo 1,5 Mbps zagotavlja ločljivost igre na ravni igralne konzole Wii, ločljivost HDTV pa omogoča širokopasovna povezava hitrosti 4–5Mbps. Glede na hitrosti, ki jih nudijo slovenski ponudniki internetnih storitev, lahko rečemo, da smo na tovrstne inovacije že dobro pripravljeni, saj se v Sloveniji z veliko hitrostjo širi optično omrežje. Novost naj bi bila dostopna od pozne jeseni.
Najlažje bi jo primerjali z videom na zahtevo. Tako kot lahko že sedaj uporabniki optičnega omrežja pri nekaterih ponudnikih televizijskih programov zgolj z nekaj pritiski na gumb izberejo katerega koli izmed filmov, ki jih imajo na zalogi, si bomo v prihodnje lahko izbrali katero koli igro. Torej igre na zahtevo.

Ali je to res mogoče?

Kljub uspešni predstavitvi v San Franciscu so nekateri poznavalci še vedno skeptični, saj je predstavitev potekala v tako imenovanem zaprtem krogu in le na dveh računalnikih. Garancija za uspeh pa naj bi bil tudi Steve Perlman, strokovnjak in inovator, ki je zasnoval Applov Quick Time, platformo za spletno televizijo WebTV, ki jo je leta 1997 kupil Microsoft, njegove inovacije pa lahko opazujete tudi v filmu The Curious Case of Benjamin Button z Bradom Pittom v glavni vlogi, kjer so uporabili posebno 3D digitalno kamero, ki jo je zasnovalo njegovo podjetje MOVA. Da gre zares, priča tudi seznam partnerjev pri projektu, saj so vanj vključeni skorajda vsi večji razvijalci videoiger, kot so: EA, UBISOFT, EIDOS, EPIC GAMES, Taketwo Interacitve, Warner Brother games in drugi. V beta verziji ponujajo 14 iger, med njimi pa so Unreal Tournament 3, Tomb Raider; Underworld in Crisys Warhead. Inovacijo v svetu iger so pripravljali kar sedem let, njen uspeh pa naj bi bil po mnenju strokovnjakov odvisen predvsem od poslovnega modela, ki ga bodo izbrali, torej cen, paketov in storitev, ki jih bodo zaračunavali.

Kaj to pomeni za računalniško industrijo?

V prihodnje lahko pričakujemo, da se bodo v oblake selile tudi druge aplikacije, kar bo seveda zmanjšalo pomen zmogljivosti računalnika, hkrati pa lahko pričakujemo, da bomo programsko opremo enostavno najemali. Kupi DVD-jev in zgoščenk bodo počasi izginili z naših domov. Z vprašanjem, kaj nova tehnologija pomeni za zaslužke, pa se zagotovo ukvarjajo tako razvijalci in prodajalci kot pirati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861