Direktor Facebooka Mark Zuckerberg se je zato odločil narediti konec govoricam. „Facebook ne bo nikoli plačljiv servis!“ Tiskovni predstavnik Larry Yu pa je dodal, da v podjetju z zanimanjem spremljajo ocene, koliko bi ljudje bili pripravljeni odšteti za uporabo priljubljenega socialnega omrežja ter da jih veseli, da je vsota vsako leto višja. Tudi on pa je zanikal, da bi podjetje razmišljalo o uvedbi članarine.
Toda, če pomislite, bi se, če bi 500 milijonom uporabnikom na mesec zaračunali na primer 10 dolarjev za uporabo njihovih storitev, v Facebookovi blagajni nabral kar zajeten kupček denarja. Zakaj torej ne? Ne dvomimo namreč, da bi bil marsikdo znesek, kljub začetnemu nezadovoljstvu, pripravljen plačati. „Ker želimo ustvariti svet, ki je odprt in povezan,“ pravijo Zuckerberg in njegovi kolegi.
Že mogoče, da gre v celi zgodbi tudi za plemenite namene, a dejstvo je, da ima Facebook od svojih uporabnikov veliko večjo korist, če jim svojih storitev ne zaračunava.
Cilj spletne strani, kot je Facebook, je namreč preprost: združiti na enem mestu čim več ljudi in jih „prodati“ oglaševalcem. S prav takšno strategijo je družba lani zaslužila več kot dve milijardi dolarjev. Čeprav je mogoče, da se bo povečala količina plačljivih dodatkov, kot so na primer nekatere igre ali darila za prijatelje, pa bo dostop do osnovne strani ostal brezplačen. Pri Facebooku namreč ne bodo tvegali zmanjšanja števila uporabnikov, če lahko z vsakim novim članom in vsakim novim klikom prodajo več oglasnega prostora in zaslužijo več. Bolj kot plačljivost socialnega omrežja, bi tako uporabnike morala skrbeti njihova zasebnost.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV