Cekin.si
Nakupovanje oblačil

Koristno

'Zakaj je darilni bon sploh časovno omejen?!'

Špela Zupan
02. 10. 2015 08.00
7

Bralka je v dar prejela darilni bon za oblačila. Pospravila ga je v predal in pozabila nanj. Med pospravljanjem ga je našla in ugotovila, da mu je potekel rok veljavnosti. V trgovini ga je vseeno skušala vnovčiti, vendar so jo zavrnili.

Če bon preteče, se skušajte s prodajalcem dogovoriti za njegovo vnovčenje kljub poteku veljavnosti oziroma za podaljšanje njegove veljavnosti. —Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić

Zakaj je darilni bon sploh lahko časovno omejen, se jezno sprašuje bralka. Zanj je namreč nekdo vplačal denar, po pol leta ali enem letu dejansko ni nič manj vreden, morda samo manj dobimo zanj, si razlaga. In verjetno ni edina, ki tako razmišlja.

Na tržni inšpektorat in na sektor za varstvo potrošnikov na gospodarskem ministrstvu se zaradi veljavnosti darilnih bonov obrne malo potrošnikov, več vprašanj dobivajo zaradi neizpolnitve pogojev. V Sloveniji namreč ni posebne zakonodaje, ki bi izključno urejala darilne bone. Vsak ponudnik se torej sam odloči, ali jih bo sploh izdajal in pod kakšnimi pogoji, kupec pa sam presodi, ali bo sklenil posel.

V vsakem primeru mora še pred nakupom poznati vse pogoje. Veljavnost in pogoji unovčevanja bonov so namreč predmet pogodbenega dogovora med potrošnikom in ponudnikom. Pogodbeni pogoji pa prvega zavezujejo le, če je bil pred sklenitvijo pogodbe seznanjen z njihovim celotnim besedilom. Pogodbeni pogoji morajo biti jasni in razumljivi, nejasna določila je treba razlagati v korist potrošnika, nepošteni pogoji so prepovedani.

Darilni boni so večinoma omejeni

Najpomemnejše informacije ob nakupu so rok veljavnosti, ki je običajno kar na bonu, vrednost, podatek, ali bodo vrnili razliko denarja, in za katero blago oziroma storitev velja.
Najpomemnejše informacije ob nakupu so rok veljavnosti, ki je običajno kar na bonu, vrednost, podatek, ali bodo vrnili razliko denarja, in za katero blago oziroma storitev velja.FOTO: Thinkstock
Časovna omejitev veljavnosti mora biti takšna, da omogoči koriščenje bona, sicer bi lahko govorili o nepoštenih pogodbenih pogojih.

Večina slovenskih trgovcev ima bone ali darilne kartice z omejenim rokom trajanja. Darilne kartice v Mercatorju so veljavne eno leto po polnjenju dobroimetja, večino porabijo v dveh mesecih. Omejitev utemeljujejo, ker se "v trgovini mnogi dejavniki precej hitro spreminjajo, storitve se stalno razvijajo, pojavljajo se nove, druge se opuščajo". Vsako prošnjo zaradi pretečenega roka posebej obravnavajo.

V Sparu imajo darilne kartice, ki jih lahko potrošnik unovči eno leto od nakupa. Po poteku roka poteče veljavnost in zapade morebitni preostanek dobropisa. V primeru poteka roka prošnje rešujejo kupcem v prid, zatrjujejo. Tudi darilne kartice Tuš so veljavne eno leto in uporabne za več nakupov, po preteku roka ni več mogoče plačilo z njimi. "Kupci so s splošnimi pogoji seznanjeni, zato posebnih pritožb ne zaznavamo."

Big Bangovi boni veljajo leto dni, pri čemer se redko pojavi stranka z željo po unovčenju pretečenega. "Žal prošnjo zavrnemo, saj morajo biti pravila enaka za vse." V Merkurju so darilne kartice veljavne pet let od dneva nakupa, z možnostjo postopnega unovčenja ob več ločenih nakupih. Po preteku veljavnosti unovčenje ni možno.

Darilni boni v Lassani veljajo pol leta. Razlagajo, da so se za omejitev odločili predvsem zaradi preverjanja vrnjenih bonov in želje po večji meri koriščenja bonov. Pogosto se namreč dogaja, da ljudje pozabijo na bon ali ga izgubijo oziroma založijo, ugotavljajo. Zamenjajo ga, če preteče za razumen rok. "Stranka se oglasi na upravi in bon zamenjamo za novega z novim rokom uporabe. Pritožb glede omejitev nimamo, saj se trudimo biti kar se da prilagodljivi."

V Mladinski knjigi so se ravno odločili za prehod na darilne bone z omejenim rokom veljavnosti, tako da bodo od 12. oktobra vsi veljavni eno leto. "Za prehod smo se odločili, ker je sicer težko nadzorovati pot darilnega bona od prodaje do unovčenja in beležiti statistiko. Sedaj bodo boni imeli večjo sledljivost in tudi nadzor nad možnimi krajami, lažje bo uravnavati ponaročila in distribucijo." Stare bone pa bo seveda še vedno možno unovčiti. V DZS so boni veljavni dve leti, pri čemer jih vseeno sprejmejo, če so kmalu po koncu veljavnosti. Zelo redko želijo vplačati zelo stare bone, njihove morebitne prošnje obravnavajo posamično in skušajo najti rešitev v dobrobit kupca. "Doslej še nismo imeli primera, da bi zavrnili unovčenje."

Sprememb zakonodaje ne načrtujemo, saj zakonodaja ustrezno ščiti potrošnike. —Gospodarsko ministrsvo

V Sava Hotels & Resorts je na bonu navedena veljavnost eno leto. Pritožb zaradi omejitve nimajo, prošnje za podaljšanje veljavnosti obravnavajo individualno in jim praviloma tudi ugodijo. V Termah Krka lahko kupec izbere darilni bon z vnaprej določeno vrednostjo ali bon, kjer sam določi višino zneska ali izbere določeno storitev. Boni z vnaprej določeno vrednostjo nakupa nimajo omejitve, boni z izbrano nominalno vrednostjo pa veljajo eno leto od datuma izdaje. Če ga stranka ne more vplačati v roku, ji omogočijo tudi poznejše unovčenje.

Ob preteku veljavnosti bona lahko torej prosite za podaljšanje, vendar ni nujno, da vam bodo ugodili. Odločitev je na njih. Rok namreč določi prodajalec in ni zakonskih določb, ki bi mu velevale, naj upošteva pretečeni bon. In ob predpostavki, da kupec darilnega bona dejansko kupi blago ali storitev, je omejitev smiselna. Če pa razumemo, da je darilni bon samo drugačna oblika denarja, je vprašanje, če ga ponudniki kot takega sploh lahko prodajajo. Namreč, denar je uradna valuta, ki jo lahko izda zgolj država in nihče drug.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861