Cekin.si
Mati joka

Koristno

Zaradi očetovih dolgov ob vse premoženje

Ž.K.
09. 07. 2010 15.21
1

V našo redakcijo smo prejeli pismo zaskrbljene obiskovalke našega portala, ki so jo dolgovi pokojnega očeta pripeljali na rob preživetja. Kaj lahko stori?

Pismo, ki smo ga prejeli se glasi takole:
"Sem edina dedinja po očetu, ki je preminul lansko leto. Po njem sem podedovala avto v vrednosti 300 evrov in kup dolgov. Sedaj skoraj vsak mesec prejmem novo izvršbo. Zanima me, ali sem odgovorna za plačilo očetovih dolgov? Na vsako izvršbo sem vložila ugovor, vendar nič ne pomaga. Ostala sem že skoraj brez vsega premoženja? Kako lahko zaseženo premoženje povrnem, če za očetove dolgove nisem odgovorna?"
 

Tudi pokojnikovo premoženje vas lahko spravi do solz.
Tudi pokojnikovo premoženje vas lahko spravi do solz.FOTO: iStockphoto

Za pomoč smo prosili pravne strokovnjake podjetja Pravna varnost, ki so nam odgovorili :

"Za zapustnikove dolgove odgovarjate sicer z vsem svojim premoženjem, vendar le do višine podedovanega premoženja. V konkretnem primeru torej odgovarjate le do višine 300 EUR in ni več, ker je vrednost zapuščine izčrpana.

Svoje pravice morate uveljavljati z ugovorom zoper sklep o izvršbi oziroma zoper sklep o nadaljevanju izvršbe s pravnimi nasledniki dolžnika ter dokazati, da je zapuščina že izčrpana. Glede na vrednost le te ter dokazila o izvršenih plačilih, to ne bi smelo biti posebej težavno."

Težava nastopi seveda, če je upnikov več in je potrebno vsakemu znova dokazovati, da jim niste nič dolžni, oziroma, da je dediščina izčrpana. Tovrstno zagovarjanje lahko traja še deset let po smrti vašega prednika, oziroma od pravnomočnosti sklepa o dedovanju, toliko časa imajo namreč upniki na voljo, da izterjajo svoj denar.

Če veste, da je imel pokojnik številne dolgove in malo premoženja je najbolje, da dediščino na zapuščinski razpravi enostavno zavrnete. Tako bodo skrbi prešle na preostale dediče. Če bodo dediščino zavrnili tudi oni, bo za premoženje in dolgove poskrbela država. Premoženje bodo prodali in sorazmerno poplačali upnike.

Težava je le v tem, da se dostikrat zgodi, da dediči do zapuščinske razprave nimajo pravega vpogleda v premoženjsko stanje pokojnika, oziroma ne vedo, koliko ima dolgov in koliko premoženja. V trenutku, ko poplačate en dolg, oziroma sprejmete le del premoženja, pa ste sprejeli celotno dediščino, tako premoženje kot dolgove.

Kako se torej upreti upnikom?

Kot smo že zapisali, je potrebno na vsak sklep o izvršbi podati ugovor. Če veste, da je dolg visok in upnikov veliko, bo najbolje, da se obrnete na odvetnika, oziroma si poiščete strokovno pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861