Delodajalci in zaposleni so se po pojavu novega koronavirusa ob vseh novostih, prilagoditvah in izzivih srečali tudi z vprašanjem, kako poskrbeti za varnost na delovnem mestu in kako v največji možni meri zajeziti tveganje širjenja virusa v podjetjih, ustanovah, tovarnah in drugih delovnih organizacijah.
Pristojni so podali navodila ter sprejeli več ukrepov in odlokov za varovanje zaposlenih in strank ter preprečevanje širjenja koronavirusa. A še vedno v določenih primerih nastaja zmeda, pojavljajo se nejasnosti ter napačne razlage in interpretacije. Posledično delodajalci kljub vsemu ne uvedejo določenih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusnih okužb ali pa se jih zaposleni kljub drugačnim navodilom ne držijo v celoti.
Med trenutno veljavnimi ukrepi so denimo upoštevanje varnostne razdalje, vzdrževanje higiene, razkuževanje rok, prezračevanje, razkuževanje prostorov in delovnih mest ter drugačna organizacija dela in uvajanje dela na domu. Zraven spada tudi uporaba zaščitnih mask, ki po oceni stroke znatno ščitijo pred okužbo. In ravno pri teh se pogosteje zastavljajo vprašanja in nastajajo nepravilnosti; precej je kršitev glede njihove uporabe, ki ni dosledna zlasti na hodnikih, na straniščih in v drugih skupnih prostorih ter ponekod tudi v pisarnah.
Skladno z veljavnim Odlokom o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 je uporaba zaščitnih mask obvezna pri gibanju in zadrževanju na vseh javnih krajih oziroma v odprtih in zaprtih prostorih, kar velja tudi za prostore delodajalcev.
Odlok zaprte javne kraje oziroma prostor definira kot "javni prostor, ki ga pokriva streha in ima zaprto več kot polovico površine pripadajočih sten oziroma stranic (ne glede na vrsto uporabljenega materiala), ne glede na to, ali je objekt stalen ali začasen, pri tem pa okna in vrata štejejo kot del zaprte površine". V ostalih prostorih delodajalcev, ki ne spadajo med javne prostore na njegovi lokaciji, veljajo ukrepi, ki jih je posamezen delodajalec sam vpeljal z ocenjevanjem tveganj, je pojasnil direktor inšpekcije varnosti in zdravja pri delu na Inšpektoratu za delo, Slavko Krištofelc.
Na vprašanje, ali je potemtakem zaščitno masko treba nositi tudi v pisarni, četudi je zaposleni morda sam v prostoru, je odgovoril, da pisarne običajno ne štejemo med javne prostore in da v njej veljajo ukrepi delodajalca, sprejeti oziroma vpeljani na podlagi ocenjevanja tveganj.
Kot vemo, so lahko pisarne v skupni rabi, torej vanje vstopa več ljudi, in takrat so v njih načeloma obvezne maske, ne glede na to, ali zaposleni izpolnjujejo pogoj PCT (prebolel, cepljen, testiran). Tako je obveza nošenja mask odvisna od razlage, ali je pisarna zaprt javni prostor ali ne, oziroma – v praksi – od dejavnika, ali ima do nje dostop več oseb.
Zaščitne maske je v vsakem primeru treba nositi v skupnih prostorih, na hodnikih, straniščih in v menzi, kjer se srečuje več zaposlenih. Prav tako so obvezne na službenih izobraževanjih, srečanjih, sestankih, predavanjih, sejmih, torej na vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih. Izjema so zgolj govorniki, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 metra.

Globe lahko doletijo zaposlene in delodajalce
Delovni inšpektorji spoštovanje ukrepov na terenu preverjajo z inšpekcijskimi nadzori bodisi po uradni dolžnosti bodisi na podlagi prejetih prijav, kazni za nespoštovanje pravil glede nošenja mask pa lahko doletijo tako zaposlene kot tudi delodajalce.
Na delovnem mestu, kjer veljajo ukrepi delodajalca, vpeljani z ocenjevanjem tveganj, se delavec za neuporabo zaščitnih mask kaznuje z globo od 100 do 1000 evrov, in sicer na podlagi Zakona o varnosti in zdravja pri delu. Za delodajalca zakon predvideva globo od 2000 do 40.000 evrov in za njegovo odgovorno osebo globo od 500 do 4000 evrov, je opozoril Krištofelc.
Podatka, koliko glob so izdali zaradi neupoštevanja ukrepov glede zaščitnih mask, pa ne vodijo posebej. "Lahko pa vam povemo, da smo v letu 2021 do danes ugotovili 121 kršitev neuporabe različne osebne varovalne opreme, med katero spadajo tudi zaščitne maske," je dodal.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV