
Najem se splača bolj od nakupa
Nižji stroški za večjo dobljeno kakovost so glavni razlog, da se najem v Sloveniji in po svetu vse bolj uveljavlja kot cenejša in smotrnejša alternativa klasičnemu nakupu. To še posebej velja za tiste izredne priložnosti, ko določeno stvar potrebujemo samo enkrat. Namesto nakupa drage svečane obleke, ki je ne bomo oblekli nikoli več, lahko z najemom prihranimo marsikakšen evro, ne da bi morali za to žrtvovati vrhunsko kvaliteto izdelka.
Prednosti najema pa se ne končajo tukaj. Vsak izmed nas bo doma gotovo našel kup stvari, ki jih je morda že odpisal v staro šaro, na katerih se predvsem nabira prah in zavzemajo prostor. Stvar, na katero ste pozabili, se lahko z le nekaj kliki znajde med predmeti za izposojo, ki za vas lahko pomeni dodaten zaslužek.
Eden izmed tovrstnih portalov je tudi Najel.bi, kjer se srečujejo lastniki predmetov, ki oddajajo predmete in najemniki, ki povprašujejo po najemu raznih predmetov. Vsaka oseba se lahko na portalu brezplačno registrira in odda svoj obrazec, brez kakršnihkoli zahtev ali obvez.
"Nujno potrebujem poročno obleko. Če mi jo kdo lahko posodi za ugodno ceno, mu bom zelo hvaležna.“ je le ena izmed prošenj, kjer imata tako najemodajalec kot tudi najemojemalec obojestransko korist.

Plačilno metodo za najem predmeta določa najemodajalec predmeta in se uredi med najemodajalcem in najemojemalcem, saj se omenjeni portal ne vmešava v plačila med uporabniki.
Kako določiti ceno za najem nekega predmeta?
Cena za najem nekega predmeta je odvisna od številnih dejavnikov — za kako redek predmet pravzaprav gre, kakšno je povpraševanje po tem predmetu, koliko je potrebno odšteti za nov tovrsten predmet in podobno.
Kot nam je Simon Kratnar zaupal, obstaja nepisano pravilo, ki se ga uporablja kot okvirna formula za izračun cene najema predmeta:
- 1 dan = 1% tržne vrednosti predmeta
- 1 teden ali 1 vikend = 5% tržne vrednosti predmeta
- 1 mesec = 10% tržne vrednosti predmeta
Seveda to ne pomeni, da mora vsak uporabnik to formulo dejansko uporabljati, gre le pomožno formulo pri dilemi, ko uporabnik ne ve, kako določiti ceno. Zgodi se, da marsikdo določi ceno tudi na svoj način in pri predmetu zaradi navezanosti ali občutka večvrednosti določi nerealno ceno najema. Prav zato je priporočljivo redno ažuriranje cene predmeta in spreminjane glede na sezonsko povpraševanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV