Cekin.si
Proizvajalci obljubljajo, da baterije pametnih telefonov zdržijo več sto ur. Ko jih dejansko začnemo uporabljati, ugotovimo, da je njihova življenjska doba v najboljših časih okoli 20 ur.

Koristno

Zato pametnega telefona ne bi smeli polniti ponoči

Š.Z.
21. 07. 2015 08.00
14

Včasih je veljalo, da je treba baterije mobilnih telefonov polniti, ko so že skoraj prazne in jih napolniti v celoti. Mogoče leta 2007, leta 2015 pa je drugače. Preverite, kako lahko podaljšate življenjsko dobo baterije v vašem mobilnem telefonu!

Če želite podaljšati delovanje baterije vašega telefona, je pametno izbrisati aplikacije, ki jih ne potrebujete. Mnoge so namreč aktivne, čeprav jih ne uporabljate, predvsem, če iščejo vašo lokacijo ali vas obveščajo o novostih. Prav tako ne zapirajte vedno aplikacij, ki jih nameravate v kratkem znova pogledati. Podobno kot pri avtomobilu se namreč ob vnovičnem zagonu porabi veliko energije.

Proizvajalci obljubljajo, da baterije pametnih telefonov zdržijo več sto ur. Ko jih dejansko začnemo uporabljati, ugotovimo, da je njihova življenjska doba v najboljših časih okoli 20 ur.
Proizvajalci obljubljajo, da baterije pametnih telefonov zdržijo več sto ur. Ko jih dejansko začnemo uporabljati, ugotovimo, da je njihova življenjska doba v najboljših časih okoli 20 ur.FOTO: Thinkstock

Priporočljivo je onemogočiti obvestila za večino aplikacij in podaljšati čas osveževanja elektronske pošte, recimo na pol ure. Izključite Lokacijske nastavitve (Location Services), samodejno osvetlitev (Auto Brightness), vibriranje, bluetooth. Nastavite temnejše ozadje in bodite pozorni na jakost signala. Med iskanjem povezave je namreč baterija zelo, zelo požrešna. Če ne gre drugače, nastavite telefon na letalski način.

Uporabite varčevalec baterij (Batery Saver), če ga imate. In ne obremenjujte se, če se baterija ob polnjenju ne napolni v celoti. Leta 2007 je res veljalo, da je treba skoraj prazno baterijo celo napolniti naenkrat, leta 2015 pa ima večina pametnih telefonov litij-ionske baterije. Bolje je, če jih polnite večkrat za krajši čas.

In ogromno jih ponoči polni pametne telefone, a profesor z univerze Cambridge David MacKay pravi, da jih ne bi smeli. Telefon je namreč priključen celo noč, čeprav se napolni v nekaj urah. Priključen polnilec porabi malo, ko je nanj priključen telefon pa kar 14-krat več energije. Ko je telefon napolnjen, se poraba zmanjša za tretjino. Če je telefon priključen celo noč, se zato brez potrebe porabi preveč elektrike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861