Cekin.si
otroci

Koristno

Žena milijonarja nahranila 40.000 otrok

Ž.K.
07. 10. 2013 13.12
4

Strive Masiyiwa je južnoafriški poslovnež, ki je v dvajsetih letih dožive hude vzpone in padce. V obdobju, koje bil popolnoma brez denarja, se je njegova žena zavezala dobrodelnosti, ki ji ostaja zvesta še danes.

Strive Masiyiwa je bil na začetku devetdesetih eden najuspešnejših južnoafriških poslovnežev. Njegovo podjetje Retrofit inženering je imelo z vlad sklenjene donosne gradbene pogodbe in življenje je bilo lepo. Leta 1993 ob pojavu prvih mobilnih telefonov pa se je Strive odločil, da bo v Zimbabveju ustanovil prvo zasebno podjetje za mobilne telekomunikacije. Vlada mu je dala jasno vedeti, da mu ne bodo podelili koncesije, saj so želeli, da vladno podjetje PTC ohrani monopol. A Strive navajen uspeha, se je odločil, da bo vlado tožil. Sprožil je postopek, ki se je po sodiščih vlekel naslednjih pet let.

V tem času je njegovo prvo podjetje izgubilo vse posle z vlado in da bi lahko preživel in na sodišču dosegel svoje je bil priseljen podjetje celo prodati. Njegova žena Tsitsi Masiyiwa je za Forbes povedala, da so bili leta 1996 tako obubožani, da niso imeli niti za čaj.

V tistih težkih trenutkih naj bi se globoko verna Tsitsi zavezala, da bo v primeru, da jim na sodišču uspe dobiti koncesijo za upravljanje mobilne telefonije, pomagala toliko revnim kolikor bo mogoče.

Ustanovila je dobrodelno društvo Capernaum Trust, katerega naloga je zagotavljanje štipendij revnim otrokom, ki si ne morejo privoščiti šolanja. Društvo ob ustanovitvi ni imelo nikakršnih sredstev.

A leta 1997 je sodišče odločilo v prid njenega moža in njegovega a podjetja Econet in že leta 1998 je podjetje zabeležilo prvi dobiček in kmalu postalo vodilno telekomunikacijsko podjetje v državi. Danes mobilni operater deluje še v Botsvani, Lesotu in Burundiju in ima kar 10 milijonov naročnikov. Strive Masiyiva je postal eden najbogatejših ljudi v tem delu sveta.

Poslovni uspeh se je odrazil tudi v delu dobrodelne ustanove njegove žene, saj je dobila na voljo ogromna sredstva s katerimi lahko izpolnjuje svojo zavezo. Sirotam in drugim revnim otrokom plačuje šolanje, šolske potrebščine in stroške bivanja. Trenutno skrbi za preživetje kar 40.000 otrok. Kar 3.000 varovancev ustanove je vpisano na univerze, nekateri študirajo celo v Avstraliji in ZDA.

Koliko milijonov evrov je bilo do sedaj vloženih v dobrodelne dejavnosti Tsitsi novinarjem Forbesa ni želela razkriti. Kar nekaj kritik je žena poslovneža požela tudi zaradi dejstva, da je njena dobrodelna ustanova strogo katoliška, zaradi česar je iz programa izključila nekaj deklet, ki so zanosila, ne da bi se pred tem poročila.

A Tsitsi kritike ne ustavijo. Ustanovila je še dobrodelno ustanovo, ki pomaga različnim katoliškim organizacijam in društvo, ki skrbi za zdravstveno oskrbo revnih.

Kot je povedala Tsitsi, se zaradi denarja, ki ga ima in zaradi sreče, ki ji je bila naklonjena, čuti dolžno pomagati ljudem v stiski.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861