
To sta tveganje in pohlep. Tako se kaj hitro zgodi, da je pretirana samozavest in večni optimizem dobra psihološka hrana moških, zaradi katerih se na tveganje in pohlep gleda podcenjevalno. In kako se je to odrazilo v času velike finančne krize?
Moški so zaradi višje stopnje testosterona v krvi bolj nagnjeni k tveganju kakor pa ženske. Navsezadnje to potrjuje preprosto in vsakdanje opravilo. Ženske so namreč bolj dovzetne za posvetovanje s finančnimi svetovalci in različnimi strokovnjaki kakor pa moški, kar se med drugim kaže tudi v številu bankrotov, saj naj bi med krizo bankrotiralo več moških.
Če enostavno primerjavo ponazorimo z življenjskim primerom. Moški in ženska se podata na pot in se pri tem izgubita. Ženska za pravo smer takoj vpraša mimoidočega, medtem ko moški do konca vedno zatrjuje, da točno ve, kje je in odkloni vsako ponujeno pomoč. Čeprav gre ob teh dejstvih ženskam počasi že na smeh, pa naj vseeno ne odpirajo šampanjca prehitro, saj se v spodnjem besedilu skriva dokaz, ki potrjuje, da moški niso povzročili krize. Vsaj ne na tak način, kot si ga ženske rade predstavljajo.
In dokaz?
Študija raziskovalnega centra v Northwesternu in Univerze v Chicago je dokončno potrdila, da pri povečanju nagnjenosti k tveganju igra glavno vlogo količina izločenega testosterona. V raziskavi, kjer je sodelovalo 500 študentov iz različnih šol, so dokazali, da moški, ki imajo seveda višjo stopnjo testosterona, sprejemajo bolj drzne in tvegane odločitve kakor pa pripadnice nežnejšega spola.
Raziskava pa je prav tako pokazala, da so ženske, ki imajo v krvi višjo stopnjo testosterona, bolj dovzetne za tveganje. Z raziskavo pa so prav tako ovrgli tezo, da je razlog za finančno krizo vrsta spola. Ženske torej ne morejo več kriviti moških za nastalo krizo, saj je bila povzročena zaradi hormonov in ne spola.
Raziskovalci vseeno priznavajo, da raziskava ni vsebovala socialnega vpliva, ki bi lahko občutno vplival na spremembo rezultatov. Raziskava je namreč temeljila na igri, kjer so študenti izbirali med varnimi in zagarantiranimi donosi ter tveganimi, a potencialno bolj donosnimi izplačili, ki so se ustvarjali po načelu denarne piramidne igre.
Sicer ni nič presenetljivega, da so moški že v osnovi bolj nagnjeni k tveganju kakor pa ženske. Kar pomislite na vsa podjetja, ko so k pohlepu nagnjeni direktorji povzročali bankrote po vsem svetu. Toda kot rečeno, bolj pomembno kot vrsta spola je stopnja testosterona v krvi. In na žalost moških ali srečo žensk se tehtnica nagiba na stran nežnejšega spola. Toda vseeno za vse moške ostaja univerzalna tolažba – izjeme bodo vedno ostajale, saj potrjujejo pravilo!

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV