
Plačila praviloma potekajo prek plačilnega sistema Western Union ali Moneygram. Za to opravilo prevaranti obljubijo plačilo, ki je lahko izraženo v odstotkih od posamezne transakcije ali kot mesečno plačilo. Računi, kamor se prenaša tako pridobljen denar, se večinoma nahajajo v Ukrajini in Rusiji, kjer se izgubljajo koristne sledi za izsleditev storilcev ali pa jih je izjemno težko najti.
Denarna sredstva, ki jih ljudje v takšnih primerih prejemajo na svoje transakcijske račune, izvirajo iz kaznivih dejanj. Vse, ki pridejo v stik z izmišljenimi podjetji, policija poziva, da se na tovrstne oglase in poskuse nezakonitega sodelovanja ne odzovejo.
V nasprotnem primeru bi neznanim storilcem omogočili izvršitev kaznivega dejanja velike tatvine ter napada na informacijski sistem, zaradi česar postanejo kazensko odgovorni tudi sami in zoper vse, ki bodo v Sloveniji na takšen način prejemali denar, bo policija ukrepala skladno z zakonom in podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo.
V policiji svetujejo, da se imetniki transakcijskih računov ter vsi tisti, ki uporabljajo elektronske bančne storitve, temeljito seznanijo s pogoji in načini uporabe storitev, ki jih ponuja matična bančna ustanova. Pozorni bodite na vsa sumljiva elektronska sporočila, ki jih prejemate na svoje naslove, bodisi neznanih ali znanih pošiljateljev ter obiskujte samo preverjene in znane internetne strani.
Temeljito pregledujte internetno stran banke, ki jo uporabljate za prijavo v elektronski bančni sistem, hkrati dosledno upoštevajte navodila svoje banke. Vaš računalnik primerno zaščitite s kvalitetnimi protivirusnimi programi in požarnimi zidovi, naučite se, kako jih uporabljati.
Na računalnike, ki jih uporabljate za elektronske bančne storitve, ne nameščajte nezakonito pridobljenih programov, ki večinoma vsebujejo razne oblike trojanskih konjev in druge zlonamerne programe, namenjene za zbiranje informacij, krajo digitalnih certifikatov, prestrezanju gesel in podobno.
Kaj morate storiti, če zaznate sumljivo prenakazilo denarja? Policija svetuje, da za pregled osebnega računalnika, ki ga uporabljate za elektronsko bančno poslovanje, najprej zaprosite policijo, saj bi lahko druge osebe s svojim nestrokovnim ravnanjem naredile več škode kot koristi. Izbrišejo se lahko namreč ključne informacije, ki bi bile za policijo uporabne pri iskanju storilca kaznivega dejanja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV