Cekin.si
Prvi znak virusa na telefonu je nepravilno delovanje.

Koristno

Vaš telefon je lahko okužen z virusom, pa sploh ne veste

Špela Zupan
25. 11. 2015 14.22
3

Pametni telefoni se lahko hitro okužijo z virusom. Težava je, ker številni uporabniki niti ne vedo, da je njihov telefon okužen. Živijo v zmoti, dokler ni prepozno.

Vsak približno ve, koliko časa zdrži baterija telefona. Ob okužbi z virusom se bo verjetno prehitro izpraznila, še posebej, če ste dobili oglaševalsko programsko opremo, ki proti vaši volji snema oglase s spleta in porablja baterijo.

Virusi lahko vplivajo tudi na klice. Zato je lahko razlog za preplah, če imate več zgrešenih klicev ali motnje med pogovorom. Pokličite svojega operaterja in preverite, ali so zgrešeni klici lažni.

Prvi znak virusa na telefonu je nepravilno delovanje.
Prvi znak virusa na telefonu je nepravilno delovanje.FOTO: Thinkstock
Ko uporabnik opazi kakršno koli sumljivo delovanje mobilnika, ki ni nujno posledica virusa, naj povrne tovarniške nastavitve in nato podatke znova prenese na telefon. —Telekom Slovenije

Virusi večkrat pošiljajo SMS-sporočila z vašega telefona na plačljive telefonske številke. Včasih je lahko eno sporočilo mesečno, včasih pa jih je več. Velik račun lahko torej tudi pomeni, da je račun zelo velik.

Okužen telefon ima prav tako lahko znatno povečan prenos podatkov, ki je tudi znak, da nekdo drug upravlja z vašim telefonom. Prav tako lahko virus močno upočasni delovanje telefona.

Vse je odvisno od vrste virusa, ki lahko sproži samodejno klicanje, pošiljanje sporočil, vzpostavljanje spletne povezave, so pojasnili v Telekomu Slovenije. Po njihovih pojasnilih lahko uporabniki okužbo najprej zaznajo zaradi nenavadnega delovanja mobilnega telefona.

Za zaščito pred virusi svetujejo nameščanje aplikacij iz zanesljivih virov. Potrjujejo naj le namestitev datotek, ki jih resnično potrebujejo, in katerih delovanje dobro poznajo. Za dodatno zaščito pa naj si na mobilnik namestijo protivirusno zaščito.

Znaki, ki nakazujejo na okužbo telefona, so običajno nepravilno delovanje aplikacij, povečan prenos podatkov, možno je tudi nenadzorovano pošiljanje SMS sporočil. —Si.mobil

Vsi večji proizvajalci protivirusne programske opreme za računalnike nudijo tudi rešitve za mobilnike. Če je telefon že okužen, je potrebno izbrisati okužene datoteke, ponavadi pa poseg zahteva tudi ponastavitev.

V vsakem primeru uporabnikom svetujejo, naj redno skrbijo za varnostno kopijo podatkov in za prenos vsebin na oblak ali drug zunanji vir. "V primeru visokega računa pa naj se naročnik čim prej obrne na našo službo za reklamacije," so pozvali.

Pri Si.mobilu imajo podobne nasvete. Zavedajo se, da so pametni telefoni danes že pravi računalniki, zato je dobro tudi na njih namestiti protivirusne programe. Pomembna je torej preventiva, če pa že dobite virus, skušajte nastaviti telefon na tovarniške nastavitve. "Če ne zaleže, pa priporočamo obisk pooblaščenega servisa," so sporočili.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891