
Mark Zuckerberg je prepričan, da bi morali dovoliti 13-letnikom, da uporabljajo Facebook. Čeprav naj bi bila omenjena starostna skupina med najbolj ogroženimi, v resnici že ogromno 13-letnikov uporablja Facebook, le da svojo letnico rojstva pri vpisu malce popravijo.
Britanija posebnega zakona, ki bi 13-letnikom uporabo prepovedoval, nima, uporablja se kodeks dobre prakse, ki prepoveduje 13-letnikom uporabo najbolj obleganega socialnega omrežja.
Tudi v Ameriki je starostna omejitev 13 let in je zasnovana na podlagi zakonov, ki so zasnovani za zaščito otrok.
Tudi Slovenija ima starostno omejitev, ki 13-letnikom dopušča uporabo Facebooka, vsem mlajšim pa ne.
Navkljub zakonodaji si 27-letni milijarder prizadeva, da bi bil Facebook dostopen tudi mlajšim. Izobraževalni učinki naj bi presegli nevarnosti, ki nanje prežijo na spletu.
Njegova prizadevanja so naletela na različne odzive. Besno se je odzvala družina Asleigh Hall (17) iz Darlingtona. Asleigh je namreč na Facebooku spoznala Petra Chapmana, ki se je pretvarjal za najstnika in jo zvabil na zmenek. Nato jo je ugrabil, posilil in umoril.
Žrtvin dedek Mike Hall je povedal: "To ni hec. Če bi kdo doživel to, kar smo mi, bi razumel. Facebook predstavlja ogromno nevarnosti in to, da bi nanj pustili še 13-letnike, je absurdno."
Nasprotnikov Facebooka je ogromno, predvsem nasprotnikov varnostne zaščite, ki jo za mlade zagotavlja Facebook. Kljub vsemu Zuckerberg zagovarja prisotnost mladostnikov na Facebooku. "Moja filozofija je, da je z izobrazbo treba začeti v zelo zelo mladih letih," pojasnjuje Facebookov ustanovitelj.
Psihologi, starši in vzgojitelji se bojijo negativnega učinka, ki ga prinaša Facebook. Nešteto spolnih prestopnikov in različnih nadlegovalcev se skriva na socialnem omrežju, na katerem dobesedno prežijo na otroke in mladostnike.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV