Cekin.si
Kriptovalute

Kriptovalute

Kriptovalute: Namesto navdušenja in evforije zdaj pesimizem in strah

Karmelina Husejnović
19. 12. 2022 08.44
3

Ob koncu lanskega leta so Bitcoinu za letos napovedovali preboj magične meje, a zgodilo se je ravno obratno. Po kripto trgu lomasti medved. A kako dolgo še? Lahko v letošnjem letu pričakujemo še nadaljnje padanje cen kripto valut ali pa se bo trend vendarle obrnil navzgor?

Kriptovalute
KriptovaluteFOTO: Shutterstock

Lani v tem času so bili vlagatelji v kriptovalute še dokaj optimistični, pričakovali so namreč, da bodo cene Bitcoina v 2022 še rasle. Ob koncu leta se je sicer njegova cena ustavila pri dobrih 47.000 dolarjih (približno 40.000 evrih). Nekateri so za letošnje leto napovedovali celo preboj magične meje 100.000 dolarjev (približno 94.000 evrov). A se napovedi niso uresničile, pač pa se je zgodilo ravno obratno od pričakovanj – Bitcoin je še bolj zdrsnil in se trenutno giblje pri okoli 16.700 dolarjev (približno 15.700 evrov).

"Cena bitcoina je padla od vrha pri 69.000 dolarjih novembra lani za 77 odstotkov do 15.500 dolarjev. Cene večine drugih kripto valut so padle za več kot 90 odstotkov od vrha, kar je povsem normalno in značilno za fazo padanja znotraj čustvenega tržnega cikla, ki se na kripto trgu ponavlja na vsaka štiri leta. Večjih presenečenj razen implozije Terra Lune in menjalniškega žetona FTT menjalnice FTX ni bilo," ugotavlja Andrej Bohinc, strokovnjak s področja kripto valut. Letošnje leto je torej na kripto trgu vladal t. i. medvedji trend, ko se cene znižujejo in upadajo.

Pomembnejši dogodki v 2022, ki so vplivali na trg kriptovalut

Trg kriptovalut so v letošnjem letu zaznamovali številni pretresi, ki so na razpoploženje vlagateljev dodatno negativno vplivali. V prvi polovici leta je najprej bankrotiral investicijski sklad Three Arrows Capital. Sledila sta propada izposojevalnice kriptovalut Celsius in projekta Luna, ko se je zlomilo njegovo omrežje Tera Network. Posledično je padel tudi t. i. stabilni kovanec UST, ki je bil vezan na vrednost kripto valut Luna in Bitcoin. Za nameček pa je FTX borza, ki je bila ena večjih na tem trgu, novembra razglasila bankrot.

Letošnje leto se je enostavno moralo zgoditi, da se s kriptotrga odstranijo vsi slabi igralci in slabo vodena podjetja, je prepričan Bohinc.

"Najpomembnejši dogodek, ki je letos vplival na kripto trg, je bilo najhitrejše zviševanje obrestnih mer v ZDA v zadnjih 40 letih v boju proti rekordno visoki inflaciji, kar je potem posledično negativno vplivalo na vse špekulativne naložbene razrede, kamor poleg delnic sodijo tudi kripto valute. To je vodilo v velike padce tečajev kripto valut, kar je sprožilo propad vseh slabo upravljanih in nevzdržnih poslovnih modelov, kot so Terra Luna, bankrot kripto bank, kot so Celsius, BlockFi in Voyager, največjega kripto hedge sklada Three Arrows Capital in na koncu še tretje največje kripto menjalnice FTX," je pojasnil.

V samo enem letu se je tržna kapitalizacija vseh kripto valut skrčila iz več kot tri bilijone dolarjev na okoli 800 milijard dolarjev. V letošnjem letu smo se torej (znova) naučili, da so tržna tveganja pri vlaganju v kripto valute tesno povezana s sistemskimi tveganji in da je volatilnost precej večja kot pri vlaganju v regulirane finančne trge. Lahko se zgodijo izjemni porasti vrednosti in tudi zelo hitri in veliki upadi vrednosti, pa tudi bankroti kripto projektov, kar lahko pomeni izgubo vseh vloženih sredstev.

Letošnje vzdušje na kripto trgu je torej obratno sorazmerno lanskemu. Namesto navdušenja in evforije imamo zdaj opravka s pesimizmom, strahom in depresijo, ki je značilna za dno tržnega cikla, ocenjuje Bohinc.

Kaj lahko pričakujemo v 2023?

Čeprav je razumljivo razpoloženje precej negativno, pa je bojazen, da bi kripto trg zaradi letošnjih dogodkov povsem propadel, odveč. Zagotovo pa se bodo zgodile večje spremembe. V EU in ZDA se že pospešeno pripravljajo na regulacijo celotnega trga, ki naj bi omogočila večjo varnost vlagateljev in predvsem vstop večjih finančnih institucij na trg.

"V prihodnjem letu lahko pričakujemo strožjo regulacijo na trgu kripto valut, ki jo bo pospešil propad imperija FTX. Zelo pomemben dogodek bo razplet sodbe SEC proti podjetju Ripple, ki bo predstavljal precedens pri definiciji alternativnih kriptovalut na ameriškem trgu in s tem njihovi obravnavi z regulativnega vidika: Ali gre za digitalna premoženja ali naložbe," pravi Bohinc.

Naslednji zelo pomemben dogodek, ki bo tudi močno vplival na kripto trg v prihodnjem letu, lahko pričakujemo takrat, ko bo ameriška centralna banka nehala zviševati obrestne mere in jih začela zniževati. "Do takrat pričakujem fazo akumulacije na trgu kripto valut, ki se bo spremenila v fazo rasti v pričakovanju naslednjega bitcoin 'halvinga', ki se bo zgodil okoli marca 2024," je dejal Bohinc.

Sicer pa, kot pravi, ne pričakuje velikega zanimanja malih vlagateljev za vlaganje v kripto valute, dokler ne bodo cene kripto valut z Bitcoinom na čelu začele znova močno rasti. "Bodo pa to obdobje za ugodne in poceni nakupe zagotovo izkoristili številni institucionalni vlagatelji, ki bodo vstopili na kripto trg po novi in strožji regulaciji," je prepričan.

Pa so kripto valute in blockchain tehnologija še vedno prihodnost? Bohinc meni, da so. "Toda na dolgi rok bodo preživele zgolj tiste, ki imajo pravo uporabno vrednost in ponujajo rešitve za pereče probleme v realnem svetu," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861