Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?

Peter Merc
27.11.2024, 4:16
0
Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

"When moon?" "When Lambo?"

Odgovor na prejšnje vprašanje je verjetno zelo preprost. Glavno gonilo aktualnega trenda rasti vrednosti kriptovalut je špekulacija, da bodo vrednosti šle še višje. Zanimivo je spremljati t.i. indeks strahu in pohlepa ("Fear and Greed Index"), ki prikaže splošno razpoloženje na kripto trgu. Indeks temelji na več podatkovnih točkah, kot so volatilnost na trgu, obseg trgovanja, pogostost iskanj povezanih s kriptovalutami v spletnih iskalnikih in sentiment glede kripta na socialnih omrežjih. Zasnovan je tako, da vrednost indeksa izraža stopnjo strahu ali pohlepa na trgu. Običajno ima lestvico od 0 do 100. Pri tem vrednosti bližje ničli pomenijo strah investitorjev, kar pomeni da je trg zelo pesmističen. Nad vrednostjo 50 pričakovanja investitorjev postanejo bolj optimistična, počasi se začne pojavljati pohlep za hitrimi in veliki zaslužki. V začetku meseca novembra, pred znanimi rezultati predsedniških volitev v ZDA, je bila vrednost indeksa 60, v zadnjih dneh se giblje med vrednostjo 82 in 86. Vse kar je na 75 se šteje kot stopnja ekstremnega pohlepa. 

Torej to, da je hiter in velik zaslužek edina motivacija velike večine vlagateljev na kripto trgih, s tem pa da se na kriptovalute primarno gleda kot na špekulativen instrument, ni sporno. Ob prebiranju raznih kripto portalov boste tako velikokrat naleteli na izraza "when moon" ali "when Lambo." Prav ta dva izraza najlepše ponazarjata smisel kriptovalut, kot ga vidi večina imetnikov digitalnih sredstev. Prvi izraz se nanaša na pričakovanje drastičnega povečanja določene kriptovalute, tj. kdaj bo šla njena vrednost to Lune. Drug izraz, sicer bolj šaljiv, a vseeno z velikimi upi, pa gre v smeri, kdaj bo vrednost določene kriptovalute tako zrasla, da si bo vlagatelj lahko privoščil svojega pravega Lamborghinija. 

PREBERI ŠE

Največji padci v kripto zgodovini: lekcije za vlagatelje

Meme kovanci

Še zadnji argument, da veliko vlagateljev kupuje kriptovalute zaradi njihove uporabne vrednosti, ne pa zaradi špekulacije, je izpuhtel v zadnjem letu, ko so se začeli množično pojavljati t.i. meme kovanci. Gre za kriptovalute, ki so bile ustvarjene kot šala ali parodija, pogosto navdihnjene z memi ali priljubljenimi internetnimi kulturami. Z drugimi besedami, njihovi izdajatelji so jasno, javno povedali, da njihovi meme kovanci nimajo popolnoma nobene uporabne vrednosti in da so jih izdali bolj kot ne samo za zabavo. Skupne lastnosti DOGE, Shiba Inu, Dogwifhat in Floki: meme kovanci, vezani na podobe ("meme" kot podoba) kužkov in več milijard dolarjev tržne kapitalizacije vsakega od njih. K tej družinici lahko dodamo še mucko: Popcat meme kovanec ima tržno kapitalizacijo več kot milijardo dolarjev.

PREBERI ŠE

Kripto regulacija: konec Divjega zahoda

Stabilni kovanci

Dr. Peter Merc, specializirani pravni svetovalec za področje verižnih blokov, kripto valut in sodobno tehnologijo
Dr. Peter Merc, specializirani pravni svetovalec za področje verižnih blokov, kripto valut in sodobno tehnologijo FOTO: 24UR Inšpektor

Ne glede na glavno motivacijo vlagateljev za nakup kriptovalut, pa imajo vsaj nekatere izmed njih tudi konkretno uporabno vrednost. Glede na zgoraj zapisano je verjetno vsaj malo ironično, da so se kot zelo uporabne izkazale kriptovalute, ki imajo svojo vrednost vezano na vrednost dolarja, evra ali druge fiat valute. Govorimo o t.i. stabilnih kovancih, katerih glavna funkcija je v tem, da ohranjajo stabilno vrednost. 

Za tovrsten tip kriptovalut bi lahko poenostavljeno rekli, da predstavlja decentralizirane uradne valute. Sicer se je v preteklosti ravno ta decentraliziranost izkazala za kritično, ker nekatere med njimi niso imele zadaj dejanskega kritja v premoženju, to pa je imelo potem za rezultat njihov kolaps (primer Terra). Vseeno pa so se stabilni žetoni izkazali kot ustrezen instrument za hitro, čezmejno pošiljanje sredstev, s tem pa kot alternativa počasnejši in dražji infrastrukturi za izvajanje plačilnih transakcij, kot je na primer v Evropi SEPA.

Kot zelo uporabni so se stabilni žetoni uveljavili v državah s hiper inflacijo. V teh državah lokalna valuta zaradi nenehnega padanja vrednosti hitro izgublja svojo kupno moč, stabilni kovanci v teh primerih predstavljajo digitalno alternativo za shranjevanje vrednosti. Tako se na primer v Venezueli za zaščito osebnih prihrankov pred inflacijo množično uporablja Tether (USDT).

Dodaten primer pomembne uporabne vrednosti stabilnih kovancev velja za države z deviznimi kontrolami, kot so Argentina, Nigerija ali Turčija. Te države pogosto omejujejo dostop do tujih valut, da bi zaščitile lastno gospodarstvo ali omejile odlive kapitala. Ta praksa lahko povzroči težave tako prebivalcem kot podjetjem, saj omejuje njihovo sposobnost mednarodnega poslovanja ali prenosa denarja v stabilnejše valute. Stabilni kovanci ponujajo rešitev, saj omogočajo enostavno pretvorbo in prenos sredstev v digitalni obliki, brez odvisnosti od lokalnih bank ali reguliranih kanalov. Tako lahko posamezniki in podjetja obidejo devizne omejitve in dostopajo do stabilnih valut za poslovanje ali varčevanje.

Uporaba stabilnih kovancev in tehnologije veriženja podatkovnih blokov (ang. "blockchain") uspešno rešuje tudi izzive "nebančne" (ang. "unbanked") populacije. Velik del svetovnega prebivalstva, zlasti v državah v razvoju, nima dostopa do bančnih računov ali tradicionalnih finančnih storitev. To predstavlja oviro pri varčevanju, prenosu denarja in drugih osnovnih finančnih transakcijah. Stabilni kovanci skupaj z digitalnimi denarnicami odpravljajo to oviro, saj omogočajo ljudem dostop do finančnih storitev preko mobilnih naprav, brez potrebe po bančni infrastrukturi. Na primer, na podeželju v državah, kot so Kenija ali Indija, lahko prebivalci uporabljajo stabilne kovance za sprejemanje plačil, varčevanje ali nakazovanje denarja družini, kar močno izboljša njihovo finančno vključenost. Na tak način so v nekaterih državah preskočili desetletja razvoja bančne infrastrukture.

PREBERI ŠE

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?

Kripto valute za dostop do blockchain platform

Kriptovalute z dejansko uporabno vrednostjo so tudi tiste, ki igrajo ključno vlogo pri omogočanju dostopa in delovanja blockchain platform. Taki primeri so Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Cardano (ADA) in Solana (SOL). Te platforme delujejo kot decentralizirana infrastruktura za razvoj pametnih pogodb, decentraliziranih aplikacij ("dApps") in drugih inovativnih rešitev. 

Ethereum, na primer, je pionir na področju pametnih pogodb, kjer se matična kriptovaluta ETH uporablja kot "gorivo" (gas) za izvajanje transakcij in procesov na blockchainu. Brez ustreznih sredstev na platformi razvijalci ne morejo izvajati svojih pametnih pogodb, kar poudarja pomen kriptovalute v njenem ekosistemu. Podobno Ripple s svojim žetonom XRP omogoča hitro in stroškovno učinkovito izvajanje čezmejnih plačil, kar ga postavlja v ospredje kot platformo za medbančno komunikacijo in finančne transakcije.

Poenostavljeno povedano, če bi neko podjetje želelo na blockchain infrastrukturi Ethereuma ali Rippla razviti svoje tehnološke rešitve, bi moralo zagotoviti zadostno količino matične kriptovalute ETH ali XRP, s katero bi lahko plačalo stroške transakcij na platformi. Več je takih razvijalcev decentraliziranih aplikacij na določeni blockchain platformi, več je povpraševanja po matični kriptovaluti. Logika omejene ponudbe in povečanega povpraševanja ponavadi vrednost te kriptovalute potegne navzgor. 

Ravno široka uporaba Ethereum platforme s strani različnih razvijalcev in deležnikov iz javnega in zasebnega sektorja, je eden glavnih razlogov, da je kriptovaluta Ether durga največja po tržni kapitalizaciji. Večina novih kriptovalut, ki so nastale v zadnjih letih, je nastala na Ethereum platformi. Vsak izdajatelj je zato moral imeti ob izdaji določeno zalogo ETH za pokrivanje transakcijskih stroškov. Evropska investicijska banka (EIB), verjetno ena najbolj konzervativnih finančnih institucij v Evropi, je leta 2021 izdala obveznico, pri tem pa uporabila Ethereum protokol.

PREBERI ŠE

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?

Nezamenljivi žetoni ("NFT")

Velik potencial za uporabo v praksi imajo tudi t.i. nezamenljivi žetoni (ang. "Non-fungible Tokens" ali "NFT"). Njihovo uporabo se na primer povezuje z reševanjem izzivov varne digitalne identitete. Digitalna identiteta lahko z uporabo NFT-jev vsebuje izobrazbene certifikate, profesionalne licence ali potrdila o udeležbi na dogodkih, ki jih je enostavno preveriti in prenašati brez posrednikov. Predstavljajmo si našo digitalno identiteto, ki jo imamo shranjeno v digitalni denarnici. V denarnico pa se nam nalagajo razni podatki in informacije, v obliki NFT, ki jih je praktično nemogoče ponarediti in v primeru pravilne uporabe denarnice pa tudi nemogoče odtujiti. Vse to skupaj potem tvoji našo digitalno identiteto, ki jo uporabljamo pri udejstvovanju na spletu.

NFT-ji se povezujejo tudi z vprašanjem lastništva. Omogočajo digitalno reprezentacijo unikatnih predmetov ali pravic na blockchainu. Njihova ključna značilnost je, da so nezamenljivi in enkratni, kar pomeni, da vsak NFT predstavlja določeno vrednost ali lastništvo, ki je edinstveno. Tako na primer NFT-ji omogočajo ustvarjalcem glasbe, filmov, knjig in drugih vsebin neposredno distribucijo svojega dela, ob tem pa zagotavljajo avtorske pravice. Glasbena skupina Kings of Leon je izdala svoj album kot NFT, kar je oboževalcem omogočilo ekskluziven dostop do dodatnih vsebin in lastništva unikatnih glasbenih predmetov.

Relativno nov koncept, ki pa je v preteklosti že dosegel izjemne vrednosti, so digitalne umetnine, izdane v obliki NFT. Najbolj znana med njimi, šlo je za delo umetnika z imenom Beeple, je bila leta 2021 prodana za skoraj 70 milijonov dolarjev.

Quo vadis kripto?

Bitcoin
BitcoinFOTO: Shutterstock

Da je blockchain tehnologija prihodnosti, na kateri se bo razvilo veliko uporabnih tehnoloških rešitev, verjetno ni sporno. Ta prihodnost je svetla. Ni pa svetla prihodnost 99,9 odstotka trenutno obstoječih in prihodnjih kriptovalut. Bitcoin, kot prva kriptovaluta bo preživela. Ne zaradi svoje uporabne vrednosti, ki jo praktično ni, bolj zaradi svoje zgodovinske pionirske vloge, pa tudi zaradi vedno večjih igralcev iz tradicionalne finančne industrije, ki bitcoin kupujejo kot del storitev upravljanja sredstev za svoje stranke. Preživele bodo tudi tiste kriptovalute, ki so okoli sebe zgradile celovit ekosistem, pri čemer matična kriptovaluta ima pomembo uporabno vrednost znotraj tega ekosistema. Vse ostale kriptovalute so verjetno samo muhe za en kripto cikel.

Avtor članka je: Dr. Peter Merc, specializirani pravni svetovalec za področje verižnih blokov, kripto valut in sodobno tehnologijo