Za vrednost kripto portfelja vlagateljev pa velika volatilnost cen kripto valut ne predstavlja edinega tveganja. Še večje tveganje v obliki nepopravljive finančne škode predstavljajo primeri iz zgodovine, ko so šli iz različnih razlogov v stečaj večji kripto projekti. V te primere ne gre vključevati večjih prevar v obliki piramidnih shem, kot sta bili na primer BitConnect in OneCoin, saj tovrstne prevare nimajo zveze s pravimi kripto valutami.
Mt. Gox (2014)
Da gre v kripto industriji lahko kaj konkretno narobe, se je pokazalo že precej na začetku same evolucije kripto industrije. V letu 2014 je bila borza Mt. Gox največja centralizirana borza za trgovanje z bitcoini. V tistem obdobju je 70 odstotkov vseh transakcij z bitcoini šlo preko te borze. Prvi hekerski napad, v katerem je borza izgubila 25 tisoč bitcoinov, se je zgodil že leta 2011. V letu 2014 pa je borza izgubila 850.000 bitcoinov, kar je takrat predstavljalo 7 odstotkov vseh obstoječih bitcoinov in skupno vrednost 473 milijonov ameriških dolarjev (447 milijonov evrov). Takratni lastnik borze je vložil predlog za začetek stečaja družbe na Japonskem. V vmesnem času se je v denarnicah borze našlo 200.000 bitcoinov, ki so vse do danes predmet stečajnega postopka. Prva delna vračila svojih vložkov so vlagatelji dobili julija letos.
QuadrigaCX (2019)
Po obsegu izgubljenih kripto sredstev sicer bistveno manjši primer, vseeno pa zelo zanimiv je bil primer kanadske kripto borze QuadrigaCX. Šlo je za zelo popularno platformo za trgovanje z različnimi kripto valutami. Kot se je na koncu izkazalo, je celotna platforma delovala kot piramidna shema. Ustanovitelj platforme je sredstva starim vlagateljev izplačeval iz sredstev novih vlagateljev. Poleg tega je sredstva strank platforme uporabljal za lastne namene, teh sredstev pa ni nikoli vrnil. Hkrati je bil edini, ki je imel dostope do denarnic borze. V letu 2018 naj bi nenadoma umrl v Indiji zaradi Crohnove bolezni. Z njim v grob so šli tudi dostopi do denarnic borze, na katerih je bilo po takratnih vrednostih 190 milijonov dolarjev kripto sredstev uporabnikov borze (skoraj 180 milijonov evrov). Mnogi vlagatelji dvomijo v resničnost njegove smrti in gospoda Cottena še vedno iščejo. O celotni zgodbi je Netflix posnel dokumentarni film.
Terra Luna (2022)
Leto 2022 je bilo za kripto industrijo precej prelomno. Začelo se je s padcem projekta Terra Luna, ki je temeljil na dveh kripto valutah. Projekt Terra je bil zasnovan kot blockchain omrežje za ustvarjanje stabilnih kovancev (t. i. "stablecoins"), katerih vrednost je vezana na fiat valute. Njegov glavni produkt je bil TerraUSD (UST), stabilni kovanec, vezan na ameriški dolar. Kripto valuta Luna je bila ključni del mehanizma za stabilizacijo vrednosti UST. Luna je služila kot rezervno sredstvo, ki je bilo uporabljeno za vzdrževanje vrednosti UST prek algoritmičnega sistema.
Do svojega padca je Terra veljala kot ena najbolj priljubljenih platform v t. i. decentraliziranih financah (decentralised finance ali DeFi), ki je vlagateljem omogočala visoke pasivne prihodke. V maju 2022 pa se je izkazalo, da algoritem, ki bi moral zagotavljati stabilno vrednost UST, ne deluje. Vrednost UST je padla pod 1 dolar (0,94 evra) in zgodil se je bank run: imetniki UST so jih začeli množično prodajati, kar je povzročilo dodaten pritisk na algoritmični sistem.
Epilog: izbris Terra Luna ekosistema in z njim 45 milijard dolarjev tržne kapitalizacije, aretacija ustanovitelja Do Kwona v Črni gori marca 2023 in v teku postopek izročitve Južni Koreji, pri čemer si ga zelo želijo videti tudi organi pregona v Združenih državah Amerike.
FTX (2022)
FTX je bila po prometu druga največja kripto borza. Novembra 2022, samo tri leta po svoji ustanovitvi, je razglasila stečaj po razkritju, da so bila sredstva strank uporabljena za tvegane naložbe s FTX povezane družbe Alameda Research, kar je v bilanci povzročilo približno 8 milijard dolarjev primanjkljaja (skoraj 7,6 milijarde evrov). Nekdanji izvršni direktor Sam Bankman-Fried ("SBF") je bil obsojen na 25 let zapora zaradi svoje vloge v propadu velikana kripto industrije.
Pri tem primeru je bilo zelo zanimivo to, da je bil SBF zelo glasen zagovornik večje transparentnosti poslovanja kripto podjetij in potrebe po bolj strogi zakonodaji. V javnosti je sebe in svojo borzo postavljal kot antipod svojemu največjemu konkurentu, kripto borzi Binance, in njenemu ustanovitelju Čangpeng Džaotu. SBF je financiral politične kampanje politikov in bil zelo aktiven v filantropskih krogih. Kaj vse so SBF in njegovi ožji sodelavci počeli s sredstvi borze, kakšen življenjski standard so imeli in kako so potem na sodišču pričali drug proti drugemu, bo zagotovo material za novo dobro serijo v bližnji prihodnosti.
Kripto zima 2022
Leto 2022 je bilo za kripto industrijo polno bolečih lekcij. Propada projektov Terra Luna in FTX nista bila edina. Celsius Network je bila platforma za posojanje kripto valut, ki je uporabnikom omogočala zaslužek z obrestmi na njihove kripto depozite. Junija 2022 je podjetje zaradi "izrednih tržnih razmer" zamrznilo dvige sredstev uporabnikov, kar je povzročilo paniko med vlagatelji. Julija je vložilo zahtevo za stečaj in za sabo pustilo 1,2 milijarde dolarjev veliko luknjo (1,13 milijarde evrov). Podoben poslovni model, ki je temeljil na kripto depozitih, je imela platforma BlockFi. Novembra 2022 je podjetje vložilo zahtevo za stečaj, ker je imelo veliko sredstev stran na propadli borzi FTX.
Še pred tem je padel hedge sklad Three Arrows Capital, znan po agresivnih naložbah v kripto valute. Junija 2022 je razglasil stečaj zaradi nesposobnosti poplačila dolgov, ki so presegali 3,5 milijarde dolarjev (več kot 3,3 milijarde evrov). Propad 3AC je povzročil verižno reakcijo v industriji, saj so številna povezana podjetja utrpela velike izgube. Med drugim je v brezno potegnil platformo Voyager Digital, z njo pa za več kot 1,5 milijarde dolarjev sredstev uporabnikov (več kot 1,4 milijarde evrov).
Lekcije
Prispevek o propadlih kripto projektih, kjer so vlagatelji izgubili vsa svoja kripto sredstva, bi bil lahko še veliko daljši. Primerov, ko so čez noč prenehale delovati razne manjše kripto borze, je bilo v preteklosti veliko. Kaj pa smo se lahko naučili iz vseh teh primerov?
Najpomembnejša lekcija je zagotovo glede hranjenja kripto sredstev. Tisti z malo več znanja upravljanja s kripto sredstvi, svoja sredstva hranijo na neskrbniških denarnicah, ne pa na centraliziranih borzah. Za tiste z manj znanja je priporočljivo, da ta sredstva hranijo na najbolj uglednih, reguliranih borzah, kot so Bitstamp, Coinbase in Kraken. Pri tem po možnosti ne hranijo vseh sredstev na eni borzi, ampak vsaj na dveh.
Druga lekcija: ni vse zlato, kar se sveti. Če decentralizirana platforma ponuja več kot 20-odstotne letne obresti na kripto depozite, se lahko utemeljeno vprašamo o finančno vzdržnem poslovnem modelu take platforme.
Kot zadnjo lekcijo bi lahko navedli nujnost hitre reakcije. V večini primerov, ki smo jih opisali, so se na začetku pokazali znaki, da poslovanje odstopa od običajnega. Ponavadi se prvi znaki težav pojavijo pri izplačilih. V takih primerih je treba takoj reagirati in svoja sredstva prenesti drugam, če je to sploh še možno. Poleg tega je v takih primerih treba vsa uradna pojasnila borz ali platform vzeti z veliko mero dvoma v njihovo verodostojnost.
Avtor članka je: Dr. Peter Merc, specializirani pravni svetovalec za področje verižnih blokov, kripto valut in sodobno tehnologijo