Cekin.si
Transakcija

Kriptovalute

Napačna transakcija in ostali ste brez kriptovalut

M.M./STA
06. 02. 2018 08.25
0

Pred transakcijo dvakrat preverite, ali ste vpisali pravi naslov.

Pred vami je že peti članek v seriji člankov, ki smo jih pripravili za boljše razumevanje sveta kriptovalut

Tokrat bomo s pomočjo strokovnjaka Roka Gornika iz podjetja SunContract razložili, kako potekajo transakcije in kakšne so njene lastnosti. 

Rok Gornik
Rok GornikFOTO: osebni arhiv
Strm padec vrednosti kriptovalut se nadaljuje. Vrednost najbolj znane med njimi, bitcoina, je danes prvič po sredini lanskega novembra zdrsnila pod raven 6000 dolarjev oz. 4.852 evrov. Še pred mesecem in pol je dosegla rekordnih 19.511 dolarjev oz. 15.779 evrov. Poleg niza slabih novic za kriptovalute je tokratnemu padcu botrovala tudi močna korekcija na borznih trgih po svetu.

Gornik nam je razložil, da transakcija navadno poteka precej enostavno, kjer določimo naslov prejemnika, vnesemo znesek, ki ga želimo poslati, in določimo maksimalno višino provizije, ki smo jo pripravljeni plačati za nakazilo (velikokrat nam jo denarnice že same določijo).

"Ko provizijo potrdimo, jo pošljemo rudarjem, ki jo obdelajo. Če se podatki ujemajo (stanje na denarnici, naslov zapisan v skladu s pravili blockchaina, dovolj visoka provizija), jo rudar potrdi in algoritem sprovede. Pri tem rudar pregleda podatke za nazaj in preveri, ali se vsi podatki ujemajo z našo transakcijo. To omogoča nepovratnost zapisanih podatkov, ki jih za nazaj ne moramo spreminjati," pravi Gornik in pri tem opozori, da je treba pri tem upoštevati zelo pomembno dejstvo.

"Ko enkrat transakcijo oddamo rudarju, ki jo potrdi, je zgodba zaključena in ni več poti nazaj. Če smo se zmotili pri pisanju naslova prejemnika in smo sredstva ponesreči poslali napačni osebi, transakcije ne moremo več preklicati. Zato je zelo pomembno, da vsako transakcijo, preden jo oddamo rudarju v pregled, večkrat preverimo. Ključna prednost blockchain tehnologije, nepovratnost zapisanih podatkov, je tudi ključna nevarnost za uporabnike, saj se je že nemalokrat zgodilo, da so uporabniki poslali sredstva na napačen naslov. V tem primeru nas lahko reši le dobra volja prejemnika, da nam posreduje sredstva nazaj – kar pa se ne dogaja pogosto," pravi Gornik.

Ali obstaja kakršna koli varnostna mreža?

Tehnologija blockchain je sama po sebi zasnovana na način, da je kriptirana in s tem zagotavlja izjemno varnost, odgovarja Gornik in dodaja, da do zdaj še ni bilo primera vdora v blockchain. "Omrežje bitcoin velja za eno izmed najbolj varnih omrežij na svetu ravno zaradi decentraliziranega sistema in enkripcije podatkov. Tega seveda ne smemo mešati s klasičnimi vdori v borze, ki so centralizirani sistemi in ne uporabljajo vseh varnostnih sistemov tehnologije blockchain," nam še razloži strokovnjak.

Kako vem, komu pošiljam valuto, če poznam le naslov? Kako lahko ugotovim, da gre za prevaro ali kakšno kriminalno dejavnost?

"Blockchain naslovi so v osnovi anonimni, saj vidimo le javni ključ osebe oziroma naslov, kamor pošiljamo sredstva. Zaradi tega veljajo kriptovalute kot zelo anonimen način poslovanja. Pri tem pa je treba upoštevati, da so vse transakcije zapisane v javni knjigi, kar pomeni, da lahko sledimo vsem transakcijam, ki so se kdaj koli sprovedle. Kar pomeni, da če ugotovimo, kdo je nosilec zasebnega ključa določene denarnice, se ta ne more več skriti. Vsi naslovi so objavljeni na blockchainu. Najlažje je slediti posameznim transakcijam preko razširjenih storitev, kot so blockchain.info (bitcoin transakcije) ali pa etherscan (Ethereum transakcije)," odgovarja Gornik.

Glede prevar pa pravi, da jo lahko ugotovimo le v primeru preizkušenih metod: nikoli ne zaupajmo nikomur, ki želi od nas zasebni ključ, ki se v imenu ekipe javlja, da se je zgodila napaka in morate v neznano poslati svoja sredstva, vedno preverjajte naslove spletnih mest, saj se redno pojavljajo "ribarska" spletna mesta, ki so videti ista kot originali, tako da lahko razliko opazimo le po malce spremenjenem spletnem naslovu ipd.

Transakcija
TransakcijaFOTO: iStock

Pri transakciji se uporablja zasebni ključ. Kaj je to in kako ga dobiš?

Ob kreiranju digitalne denarnice dobi vsak posameznik svoj javni ključ oziroma naslov, kamor lahko prejmemo sredstva in zasebni ključ, s katerim dostopamo do denarnice. Slednjega si je treba shraniti, saj le ta omogoča dostop do sredstev na denarnici. Obstaja možnost dostopa tudi prek 12-mestne kombinacije besed, prek hladne denarnice ali posebne datoteke, ki vsebuje kriptiran zasebni ključ in jo dekriptiramo le s svojim osebnim geslom. Zelo pomembno je, da ne izgubimo svojega dostopa do denarnice in ga ne delimo z ljudmi, ki jim ne zaupamo, drugače lahko izgubimo ves svoj digitalni denar, opozarja Gornik.

Kaj potrebujem od programske opreme, da lahko opravljam transakcije?

Načelno je dovolj dostop do interneta in priljubljen spletni brskalnik. Večina stvari se opravlja s programsko opremo na spletnem mestu, imamo pa možnost tudi uporabe aplikacij. Določeni ponudniki imajo razvite mobilne ali pa celo namizne rešitve, odgovarja Gornik. 

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891