Omenjeni standard, ki ga je razvila Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), je del okvira za poročanje o kripto sredstvih (Crypto-Asset Reporting Framework ali CARF), enako vsebino pa določa tudi nedavno sprejeta sprememba direktive EU o upravnem sodelovanju na področju obdavčenja, so pojasnili na ministrstvu.
CARF je bil razvit ob upoštevanju hitre rasti trga kripto sredstev in predvideva sporočanje davčnih informacij o transakcijah v teh sredstvih na standardiziran način. Tako se te informacije vsako leto avtomatično izmenjujejo z jurisdikcijami, kjer so davčni zavezanci rezidenti.
Namen skupne izjave je hiter prenos tega okvirja za poročanje v nacionalno zakonodajo ter njegovo dosledno in pravočasno izvajanje s ciljnim začetkom izmenjave informacij v 2027.
"To bo prispevalo k pravilnemu izpolnjevanju davčnih obveznosti in zajezitvi davčnih utaj, ki zmanjšujejo javne prihodke in povečujejo breme za tiste, ki plačujejo davke," so prepričani na ministrstvu.

Poleg Slovenije so k skupni izjavi do zdaj pristopili Armenija, Avstralija, Avstrija, Barbados, Belgija, Belize, Brazilija, Bolgarija, Kanada, Čile, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Islandija, Irska, Italija, Japonska, Južna Koreja, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malta, Mehika, Nizozemska, Norveška, Portugalska, Romunija, Singapur, Slovaška, Južna Afrika, Španija, Švedska, Švica, Združeno kraljestvo in ZDA ter davčne jurisdikcije Guernsey, Jersey, Otok Man, Kajmanski otoki in Gibraltar.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV