
"Dragi komitenti! Obveščamo vas, da smo Vrhovno sodišče Nove Škotske zaprosili za sklep o zaprtju in bankrotu podjetja," je začetek zapisa zadnjega obvestila, objavljenega aprila 2019 na spletni strani quadrigacxtrustee.com. Na sodišču so vložili zahtevo za zaščito pred upniki in razglasili bankrot z 215,7 milijona kanadskih dolarjev (149 milijonov evrov) obveznosti in približno 28 milijonov kanadskih dolarjev (19,3 milijona evrov) premoženja.
Zgodba o kanadski digitalni platformi QuadrigaCX je filmska. Po smrti njenega ustanovitelja Geralda Cottna je ostalo blokiranih več sto milijonov evrov kriptovalut, saj naj bi imel samo on geslo za dostop do denarja. Vlagatelji so ostali brez vsega, ko je nenadoma umrl decembra 2018. Star 30 let je umrl v Indiji, domnevno zaradi zapletov ob Chronovi bolezni. Pri QuadrigaCX so obvestilo o njegovi smrti objavili šele januarja 2019, torej mesec zatem, medtem ko so še kar naprej sprejemali nova vplačila in šele konec januarja 2019 razglasili nelikvidnost.
In kaj se dogaja danes, več kot leto dni po njegovi smrti? QuadrigaCX še naprej dolguje 115.000 uporabnikom 250 milijonov kanadskih dolarjev (167 milijonov evrov). Po navedbah ustanoviteljeve vdove Jennifer Robertson je na Cottenovem računalniku "hladna denarnica" z milijoni, ki je dostopna samo fizično in ne tudi prek spleta. Uporabnikom ne morejo izplačati kriptovalut, saj naj bi ostale zaklenjene v tako imenovani "hladni denarnici". Drugače povedano – denar naj bi bil v kriptosefu, šifro zanj pa naj bi Cotten odnesel v grob.
Poleg njegove nenadne, hitre smrti v tujini je skrajno nenavadno, da je imel Cotten edini v podjetju "ključ" do "hladne denarnice" in da naj bi milijoni ostali v kriptosvetu, od koder jih ni mogoče dobiti nazaj. Tudi zato so se že pojavile teorije zarote, da je zaigral lastno smrt in da se skriva s tujimi milijoni. Nekaj oškodovancev po poročanju Business Insiderja celo zahteva izkop njegovega trupla kot dokaz, da je umrl. Njihovi odvetniki so poslali pisno zahtevo kanadski policiji za obdukcijo, ki bi pokazala vzrok smrti "glede na sumljive okoliščine primera". Odvetniki vdove so v odziv za BBC dejali, da jo zahteva izredno žalosti in da ne bi smeli dvomiti o smrti njenega moža.

Sum je še večji zaradi enega od poslovnih partnerjev. Gerald Cotten je namreč ustanovil Quadrigo leta 2013 z Michaelom Patrynom. The Globe and Mail in Bloomberg pa sta poročala, da je Michael Patryn dejansko Omar Dhanani, ki je bil v ZDA obsojen na 18-mesečno zaporno kazen zaradi goljufije in kraje identitete. Na sodišču je tudi priznal krivdo za vlom in veliko tatvino, zatem so ga izgnali v Kanado. Njihovih navedb o menjavi imena in identitete sicer ni nihče uradno potrdil.
Zlom največje kanadske kriptoborze preučuje tudi ameriška zvezna policija FBI, ki opravlja pogovore z oškodovanci in jih tudi po spletni pošti prosi za sodelovanje in pomoč, poroča Coindesk.com. Zadevo naj bi preiskovali od marca 2019 z namenom odkriti, kje so izgubljena kriptosredstva. Obenem se s propadom QuadrigaCX ukvarja tudi kanadska policija. Poleg skrivnostne smrti je zanimivo tudi, da naj bi Cotten samo 12 dni pred smrtjo napisal oporoko, v kateri je ženi zapustil vse – 9,6 milijona kanadskih dolarjev (6,6 milijona evrov) vredno premoženje, med drugim letalo, jadrnico ter posesti z nepremičninami v Kelowni, Britanski Kolumbiji in Novi Škotski.
Po odredbi sodišča so primer pod drobnogled vzeli tudi preiskovalci revizorske hiše Ernst & Young. Njihove ugotovitve so skrb vzbujajoče. Junija so sporočili, da so bili "operativni postopki v QuadrigaCX pomanjkljivi tako s stališča finančnih poročil kot operativnega nadzora. Poslovanje je bilo povečini v rokah ene osebe – gospoda Cottna – in posledično ni bilo potrebne porazdelitve odgovornosti in nadzora." Po njihovih navedbah ni bilo primernih varovalk za morebitne kritične dogodke, po katerih bi lahko drugi odgovorni v podjetju dostopali do gesel in vsega potrebnega za nemoteno poslovanje.
Do zdaj so odkrili približno 33 milijonov kanadskih dolarjev, večinoma v gotovini. Vdova je privolila v odpoved zapuščenega premoženja, da ga bodo prodali in lahko vsaj delno poplačali upnike. Našli so tudi nekaj naslovov do "hladnih denarnic", ki pa so bile prazne oziroma na njih ni bilo nobenih prilivov od aprila 2018. Opozorili so, da njihove ugotovitve nakazujejo tudi neupravičeno uporabo sredstev v druge namene kot zgolj za transakcije uporabnikov. Tako naj bi Cotten kar nekaj kriptodenarja prenesel v lastne denarnice in ga tudi zapravljal vse do smrti; s platforme naj bi torej neupravičeno in brez pravne podlage dvignil znatno količino valut.
Dejstvo pa je, da usoda vlagateljev in njihovih na stotine milijonov vrednih kriptovalut ostaja negotova in lahko se zgodi, da nikoli več ne bodo videli svojega denarja. Velika velika škoda. Če trgujete s kriptovalutami, poskrbite, da bodo vaši dediči po vaši smrti lahko prišli do vašega denarja. Kako, preverite TUKAJ!
Viri: Coindesk.com, Wikipedia, Business Insider, BBC, Quadrigacxtrustee.com, The Globe and Mail, Bloomberg, Washington Post, Bloomberg, The Guardian
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV