Cekin.si
Kriptovalute

Kriptovalute

Trgovanje s kriptovalutami – praktični nasveti iz prve roke

Peter Merc
14. 04. 2023 04.00
0

Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je vlaganje v kriptovalute precej tvegano. Tvegano je z več vidikov. Eden, tisti najbolj očiten, je povezan z veliko volatilnostjo vrednosti posameznih kriptovalut. Drugi, malo manj očiten, ki je prišel precej do izraza nekaj mesecev nazaj s padcem kriptoborze FTX, pa je možnost trajne izgube sredstev. Obstaja še več tveganj, a o teh kdaj drugič. Z našim premišljenim in doslednim postopanjem se lahko tem in drugim tveganjem, ki prežijo na vlagatelje v kriptovalute, v večji meri izognemo.

Kriptoborza

Dr. Peter Merc
Dr. Peter MercFOTO: 24UR Inšpektor

Za začetek vlaganja v kriptovalute si je treba na vsaj eni od kriptoborz odpreti račun. Kriptovalute je sicer možno kupiti tudi v obliki kuponov, a so provizije za nakup v tem primeru zelo visoke. Pri izbiri kriptoborze je treba biti previden. Obstaja jih res veliko, a takih, zaupanja vrednih, je bolj malo. V preteklosti smo bili priča primerom, ko so določene kriptoborze čez noč nehale delovati, ker so ljudje za njimi izginili, z njimi pa tudi sredstva vlagateljev.

Sam osebno najbolj zaupam kriptoborzama Kraken in Bitstamp. Uporabniški račun imam tudi na borzi Binance, ampak to borzo uporabljam izključno iz razloga, ker je na njej največji nabor kriptovalut, s katerimi se trguje, ne puščam pa na tej borzi nikoli nič sredstev, ampak jih takoj po opravljeni transakciji prenesem v svojo neskrbniško denarnico (o tem v nadaljevanju).

Prvi nakup

V večini primerov prvi korak v kriptoavanturo pomeni nakup bitcoina ali ethra. Razen če smo se o posameznem kripto projektu, ki ima svojo kriptovaluto, prej poglobljeno pozanimali, je nakup ene od dveh ali celo obeh največjih kriptovalut po tržni kapitalizaciji najbolj racionalen začetni korak.

Vsekakor je treba vedeti, kam se sredstva vlagajo. Informiran nakup je ključen. Pod to se vsekakor ne šteje informacija, ki ste jo dobili od prijatelja ali ste jo slišali v kaki telovadnici ali diskoteki. Med ljudmi velikokrat krožijo informacije o kaki še neznani, a domnevno zelo perspektivni kriptovaluti, ki jo je možno kupiti na kaki nepoznani kriptoborzi. V takih primerih gre največkrat za manipulacije, pri katerih so določeni posamezniki to kriptovaluto že kupili, zdaj pa iščejo množico vlagateljev, ki bodo kupili za njimi in dvignili ceno, njim pa omogočili izstop iz investicije z velikim dobičkom. Tovrstna manipulacija se imenuje pump & dump (napihni in odvrzi).

Da se izognete tem tveganjem vsaj na začetku kariere kripto vlagatelja, je najbolje, da si pogledate seznam 20 ali 30 kriptovalut z največjo tržno kapitalizacijo in svoja sredstva razpršite v nekaj izmed njih.

Vir za naložbe

Naložbe v kriptovalute naj prihajajo izključno iz prihrankov. Hitri potrošniški krediti, ki imajo vedno visoko obrestno mero, ali izposojanje denarja pri sorodnikih in prijateljih vsekakor niso priporočljivi. Zelo hitro se lahko zgodi, da posameznik vzame posojilo, s temi sredstvi ustvari kriptoportfelj, katerega vrednost potem strmoglavi, obveznosti iz posojila pa ostanejo.

Prav tako je slaba ideja investicijo v kriptovalute investirati iz kupčka sredstev, ki jih imamo prihranjene za kak drug namen. To še posebej velja za primere, ko imamo rok, do katerega bomo morali poravnati določeno obveznost. Recimo, da imamo na strani kupnino za stanovanje, ki jo moramo plačati septembra. Potem pa pomislimo, da bi lahko ta sredstva čez poletje vložili v bitcoin in si septembra poleg stanovanja kupili še Teslo. Taki načrti se ponavadi slabo končajo – z manjšim stanovanjem in brez novega prevoznega sredstva.

Samo brez panike

Ko imamo enkrat svoje naložbe v kriptovalute in če smo upoštevali nasvet glede kriptoborze ter začetnega nabora naložb, lahko kot investitorji naredimo samo eno veliko napako. Prodajanje v paniki je verjetno najpogostejši razlog za izgube kripto vlagateljev. Predstavljajmo si situacijo, da smo novembra 2021 kupili bitcoin po vrednosti 65.000 dolarjev (59.500 evrov), že mesec kasneje je vrednost padla na 47.000 dolarjev (43.000 evrov), leto kasneje pa na 16.000 dolarjev (14.650 evrov).

Zelo veliko neizkušenih vlagateljev bo svoje naložbe likvidiralo ob prvem večjem padcu. To pa je napaka. Zgodovina kripto borze uči, da je gibanje cene bitcoina (in ostalih kriptovalut) ciklično. Kar gre gor, gre tudi dol. In obratno. Zato je treba biti potrpežljiv in izklopiti čustva, kar pa je včasih v praksi težko izvedljivo.

Ethereum
EthereumFOTO: Adobe Stock

Samodisciplina

Enako kot potrpežljivost je pri vlaganju v kriptovalute pomembna tudi samodisciplina. Na svetu obstaja na desettisoče virtualnih kriptomilijonarjev, ki so imeli zajetne kriptoportfelje. Ampak kaj, ko svojih naložb niso nikoli pretopili v oprijemljiv denar oziroma ga prelili v druge naložbe, njihov kriptoportfelj pa je potem zapadel v krizo in si ni opomogel.

Da kaj zaslužimo iz kriptovalut, jih moramo kdaj tudi prodati. Včasih je to težko, ker smo pod vplivom informacij od zunaj, še posebej glasni so ponavadi hobi kripto poznavalci. Kupimo bitcoin po 20.000 dolarjev (18.314 evrov), naraste na 50.000 dolarjev (45.000 evrov). Ne prodamo, ker množica zunaj govori, da bo šel bitcoin v roku par mesecev na 1.000.000 dolarjev (916.000 evrov). Potem bitcoin pade na 10.000 dolarjev (9.160 evrov) in mi smo jezni, ker ga nismo prodali prej. Obljubimo si, da ga prodamo, ko naslednjič pride na 50.000 dolarjev (45.800 evrov). In res, zgodi se izjemna rast in v roku enega meseca je vrednost bitcoina spet tam, kjer smo želeli. Ampak kaj pa, če bi ga še malo držali, da pride na 100.000 dolarjev (91.630 evrov) in potem res prodamo?

Z razmišljanjem iz prejšnjega odstavka, ne boste v kripto svetu nikoli zaslužili. Zato si je treba vnaprej postaviti pravila, ki se jih držite ne glede na pravljice, ki jih slišite od drugih. Moj prijatelj iz kripto sveta, ki je zelo uspešen vlagatelj, ima preprosto formulo, ki se je strogo drži: vloži v posamezno kriptovaluto, počaka da zraste za 30 odstotkov. Kar je zaslužil, pusti v tej naložbi, glavnico pa prestavi v drugo naložbo.

Ko boste trgovali na kriptoborzi, si lahko vnaprej nastavite nakupna in prodajna naročila. Recimo kupite bitcoin po ceni 20.000 dolarjev (18.330 evrov). Vnaprej se odločite, da boste naložbo (ali njen del) prodali po ceni 30.000 dolarjev (27.500 evrov) in tako nastavite prodajno naročilo, ki potem čaka, da se izvrši.

Kriptovalute
KriptovaluteFOTO: Shutterstock

Hramba kriptovalut

O tej temi bomo sicer podrobneje pisali v enem od prihodnjih prispevkov. Tokrat pa le na hitro.

Primer propadle borze FTX nas je naučil, da svojih kripto sredstev ne smemo hraniti na dosegu teh borz. Govorimo o t. i. skrbniških denarnicah, nad katerimi sami nimamo popolnega nadzora, ampak imajo dostop do sredstev tudi drugi, na primer borza. Ko gre borza v stečaj (ali če pride do kraje kripto sredstev), izpuhtijo z njo tudi naša sredstva.

Zato je priporočljivo naša kripto sredstva hraniti na t. i. neskrbniških denarnicah, kjer imamo popoln nadzor nad njimi. Neskrbniške denarnice so lahko v obliki mobilnih denarnic (aplikacija na telefonu) ali v obliki strojnih denarnic.

Priporočilo torej je, da potem ko opravimo nakup kripto sredstev na borzi, ta sredstva takoj prenesemo v svojo neskrbniško denarnico. Postopek prenosa mogoče na prvi vtis deluje zakompliciran, ampak ko ga enkrat opravimo, je zelo enostaven in hiter.

Zaključek

Vlaganje v kriptovalute je precej adrenalinsko. Adrenalin nam velikokrat izklopi racionalnost. In to je glavno tveganje, ki smo mu kot kripto vlagatelji izpostavljeni. Če bomo znali upravljati s svojimi čustvi in če bomo disciplinirani, potem si verjetno lahko obetamo dobiček. Če pa nam bodo apetiti po materialnem imetju v neskončnost rasli proporcionalno z vrednostjo našega kriptoportfelja, potem se bomo znašli na nasprotni strani pametnih kripto vlagateljev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856