
Slovenci in Hrvati so evropski rekorderji po deležu državljanov, ki vlagajo na kriptotrgu. Bitcoine in druge kriptovalute kupuje 17 odstotkov Slovencev in 16 odstotkov Hrvatov, kar je skoraj trikrat več od evropskega povprečja, poroča hrvaški Večernji list.
Na tretjem mestu je 14 odstotkov Čehov, medtem ko je v Nemčiji le šest odstotkov prebivalcev menilo, da bodo obogateli s tovrstnimi investicijami. Najmanj zaupanja v kriptosvet imajo Italijani in Španci (4 odstotke).
Finančna pismenost Slovencev
Raziskava Eurobarometra se je lotila tudi raziskovanja, kako finančno pismeni smo Evropejci. Rezultati na splošno sicer niso preveč dobri, saj ima visoko finančno pismenost le 18 odstotkov državljanov EU. Srednjo finančno pismenost ima 64 odstotkov, nizko pa 18 odstotkov.
Med državami so seveda občutne razlike. Slovenci smo sicer lahko ponosni glede tega, da smo se uvrstili med štiri članice EU z najvišjim odstotkom visoko pismenih prebivalcev. Poleg nas so to še Danska, Švedska in Nizozemska.
Kaj je finančna pismenost?
"Finančna pismenost je vrsta pismenosti, ki predstavlja sposobnost uspešnega ravnanja z denarjem. To vključuje razumevanje pomena in delovanja denarja, sposobnost izbiranja racionalnih investicij ter iskanja virov prihodka. Nekateri avtorji jo definirajo kot "sposobnost branja, analiziranja, upravljanja in komuniciranja o osebnih finančnih pogojih, ki vplivajo na materialno blagostanje. Vključuje tudi sposobnost sprejemanja finančnih odločitev, razpravljanja o denarju in finančnih temah brez nelagodja (ali kljub temu), načrtovanja za prihodnost in kompetentnega odzivanja na življenjske dogodke, ki zaznamujejo vsakodnevne finančne odločitve, vključujoč dogodke v gospodarstvu na splošno"." (Vir: Wikipedia)
Gre za veščino, ki se je lahko vsakdo nauči, a je potrebno vseživljenjsko nadgrajevanje znanja. Če želimo biti uspešni in si zagotoviti mirno življenje, je torej treba pridobiti čim več znanja o financah, finančnih produktih in storitvah, s katerimi bomo dosegali osebne cilje in si pletli varnostno finančno mrežo zase in družino.
Neznanje = višji stroški
Zanimivo je, da nas neznanje na področju osebnih financ vodi v večje nepotrebne stroške. Annamaria Lusardi, z washingtonske univerze The George Washington University School of Business, je ugotovila, da posamezniki, ki ne razumejo osnovnih finančnih konceptov, plačujejo več za provizije, obremenjujejo jih višje obrestne mere za kredite in končajo bolj zadolženi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV