Cekin.si
Centri za socialno delo izvajajo program denarne socialne pomoči.

Misija (ne)mogoče

Misija (ne)mogoče: Preživeti da, živeti ne

Žiga Kariž
15. 12. 2010 18.39
1

Mesec dni je za mano in Misija (ne)mogoče je končana. Denarnica je prazna, glava pa polna vtisov, mešanih občutkov in idej.

Mi je uspelo? Je. Še sem živ, torej sem preživel. Denarja mi je sicer zmanjkalo pred tremi dnevi, ko sem še zadnjič obnovil zaloge v hladilniku in si napolnil urbano. No, ostalo mi je 86 centov, ampak temu, bi težko rekli privarčevan denar, kaj ne?

Centri za socialno delo izvajajo program denarne socialne pomoči.
Centri za socialno delo izvajajo program denarne socialne pomoči.FOTO: POP TV
Nikakor si ne predstavljam, kaj bi se zgodilo, če bi imel ta mesec kakšen nepredviden strošek. Da bi moral plačati za popravilo pralnega stroja, si kupiti čevlje ali bi mi na vrata potrkal izvršitelj s kakšno neplačano kaznijo za napačno parkiranje. Kakršen koli nepredviden strošek, še tako majhen, bi postavil stvari na glavo. Stroškov nižati se ne da. Ko imate tako malo denarja, lahko varčujete le še tako, da si začnete jemati od ust.

Med akcijo sem se spoznaval tudi z delovanjem, centrov za socialno delo ter dveh največjih nevladnih organizacij, Karitasa in Rdečega križa. Ob tem sem se zavedel, kako pomembni sta in kako, na nek način, "rešujeta rit" državi. Sicer je res, da za njuno delovanje država nameni milijon evrov iz Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, a če ne bi ti dve organizaciji in seveda še vse ostale manjše, organizirali dobrodelne dejavnosti in preverjali stanja na terenu, bi bili že tako zapostavljeni ljudje, še v močno slabšem položaju.

Revščina
RevščinaFOTO: POP TV
Ko ti preživetja ne zagotovi država, greš po pomoč do dobrodelnih uistanov. Torej, ko si s socialno pomočjo ne moreš kupiti čevljev, jih greš pač iskat na Rdeči križ ali Karitas. In glede na slišano, naj bi tako svetovali celo na centrih za socialno delo. Natančnega ustroja delovanja centrov za socialno delo, ki so podaljšek vlade pri nudenju socialne pomoči sicer ne poznam, a zagotovo so s situacijo na terenu, slabše seznanjeni kot skupaj 12.000 prostovoljcev obeh nevladnih organizacij. Kot mi je rekel eden od prejemnikov socialne pomoči: "Imam občutek, da se pri pisanju pravil naša vlada posveča le temu, da bodo preprečili, da kdo ne bi dobil česar, kar mu ne pripada, namesto, da bi poskrbeli, da bi pomoč dobili vsi, ki jo potrebujejo.

Razlogov za to, da pomoči nimajo vsi, ki jo potrebujejo, je več. Eden izmed njih so tako imenovane "bele lise“, kot jih je v enem izmed televizijskih nastopov v zadnjem mesecu poimenoval minister Svetlik. 

Torej ljudje, katerih stisko je zakon spregledal. Le te naj bi že z mesecem junijem zaobjel novi zakon in stvar bo rešena. Baje. Druga, če ne celo največja težava pa so ljudje sami. Pomanjkanje informacij, vdanost v usodo in sram pred revščino ustavijo marsikoga pri iskanju pomoči. Tiščanje glave v pesek je povzročilo že ogromno tragičnih zgodb. In glede na naš karakter, jih še veliko bo.

Upam, da se je v zadnjem mesecu vsaj eni izmed bralk našega portala, življenje za kanček obrnilo na bolj, ker je spregovorila o svojem težkem položaju. Še enkrat bi se zahvalil vsem, ki ste izrazili željo da bi „moji vdani bralki pomagali“. Hvala tudi vsem, ki ste se odzvali na pretresljivo zgodbo, mame in hčerke iz Prekmurja. Glede na pisma, ki smo jih dobili in jih posredovali naprej, bo letošnji december za njiju vseeno mogoče malo lepši.

Kaj je drugače za mene? Spoznal sem le kanček tistega, s čimer se morajo tisoči soočati vsak dan, mesece in mesece. Kljub temu, da sem poln novih spoznanj, se zavedam, da bodo najbrž vsi nauki o varčevanju, zmernem življenju in o tem kaj v resnici v življenju potrebujem, dokaj hitro popustili pod pritiski potrošniško usmerjene družbe. Da bo prehod resnično hiter, bosta poskrbela že dva novodobna heroja, ki slišita na imeni Božiček in Dedek Mraz.

Večkrat so me vprašali, če bi se projekta lotil še enkrat, če bi ga podaljšal še za mesec ali dva. Oprostite, ampak prostovoljno postavljanje vztrajnostih rekordov bom prepustil večjim frajerjem, na primer športnikom, kot sta Marko Baloh in Martin Strel. Pri moji "misiji“ namreč ni šlo za preizkušanje samega sebe, ampak za opomnik vsem, ki imajo, kako je tistim, ki nimajo in opomnik državi, da jo čaka še ogromno dela.

P.S.

Za mano je 30 dni, porabil sem 228 evrov in 34 centov in nisem izgubil niti ene same kile.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861