Cekin.si
Izhod iz krize ... toda ne finančne!

Naslovnica

Morilka svetovnega slovesa

Uroš Bric
09. 03. 2009 11.47
4

Finančna kriza vihti svojo koso po celem svetu. Pri tem niso nobena izjema menedžerji in podjetniki, ki v obupu namesto reševanja propadajočega posla raje izberejo samomor.

Ko se zdi, da samomor lahko reši finančne težave ...
Ko se zdi, da samomor lahko reši finančne težave ...FOTO: iStockphoto

Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije zaradi samomora vsako leto umre okoli milijon ljudi, kar pomeni 16 samomorov na 100.000 prebivalcev. Dejstvo, da se praktično vsako uro v svetu zgodi en samomor, je zastrašujoč podatek. Trenutno aktualna finančna kriza številke o samomorih le povečuje, saj je vse več ljudi, tudi poslovnežev in menedžerjev, pahnjenih na rob življenjskega prepada, kjer v samomoru vidijo edino (od)rešitev.

Samomor ne boli

To je bilo sporočilo goljufivega prevaranta, ki je želel zaigrati svoj lasten samomor, da bi ušel množici jeznih in opeharjenih vlagateljev, po tem ko so njihova sredstva izpuhtela.

Usoda nemškega milijarderja ter lastnika številnih farmacevtskih družb Adolfa Merckla, ki je bil še lani med stotimi najbogatejšimi zemljani, se je tragično končalo tako, da je zaradi finančnih težav, v katere ga je pahnila svetovna gospodarska kriza, storil samomor.

Upravitelj hedge skladov Villehuchet se je zaklenil v svojo newyorško pisarno. Dobrih 24 ur pozneje so ga varnostniki našli mrtvega za pisalno mizo, saj si je iz obupa prerezal žile. Bil je namreč eden od večjih oškodovancev, ki so bili vpleteni v piramidno shemo Bernarda Madoffa, saj je denar svojih strank v vrednosti 1,4 milijarde dolarjev naložil v eno izmed največjih prevar v finančni zgodovini.

Na Kitajskem si je direktor tovarne igrač, potem ko je ameriškemu izdelovalcu igrač Mattelu dobavljal igrače, ki so bile zastrupljene s svincem, sodil kar sam. Tako je namesto sojenja zaradi suma kaznivega dejanja raje izbral smrt.

Ker ni prenesel stresa na delovnem mestu, ki ga je doživljal zaradi finančne krize in recesije, se je borzni uslužbenec sredi borze v Sao Paulu ustrelil v prsi.

Slovenski nacionalni 'šport'

Izhod iz krize ... toda ne finančne!
Izhod iz krize ... toda ne finančne!FOTO: iStockphoto

V Sloveniji presenetljivo ne pomnimo odmevnega dogodka zaradi samomora kakšnega izmed 'tajkunov', kljub temu da Slovenija zaseda drugo mesto v EU po številu samomorov na prebivalca.

Edini tovrstni zloglasni dogodek je poskus samomora Alenke Gabrič, žene Srečka Gabriča, enega od aretiranih v gradbeni aferi. Žena osumljenca v aferi Čista lopata se je poskusila obesiti, vendar so jo pravočasno rešili. Ali je bil vzrok kakor koli povezan z afero Čista lopata, ni znano.

Pod vprašajem ostaja tudi smrt stečajnega upravitelja in podjetnika Zvezdana Žlebnika. Ali je šlo za samomor ali umor, prav tako ni pojasnjeno. Po neuradnih podatkih naj bi bil vzrok za domnevni samomor finančne težave, ki pa jih z gotovostjo nihče ni mogel potrditi.

Je pa zanimiv podatek, da je pogostost samomora največja v severovzhodnih regijah Slovenije, kjer zaposlitveni sektor posledice finančne krize čuti najmočneje. Vsa večja brezposelnost ter vse slabše finančno stanje tamkajšnjih prebivalcev naj bi tako še bolj povečevala samomorilska nagnjenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861