Denar ima zagotovo velik pomen za vsakdanje življenje, kje živimo, kaj jemo, kakšna so oblačila, ki jih nosimo, kakšen avto vozimo, ali imamo urejeno zdravstveno varstvo, izobraževanje, vzgojo otrok, obdarovanje, počitnice, zabavo … Vse, kar je del našega življenja, je povezano z denarjem.
Ste kdaj pomislili na to, kakšna bi bila vaša finančna situacija danes, če bi vam starši kot otrokom dali prave lekcije o ravnanju denarjem? Imeli bi zdrave finančne temelje in prepričanja, ki bi jih lahko prenesli v svet odraslih. Ja, vedno znova se izkaže, kako zelo pomembna je finančna vzgoja in kako močno vpliva na našo prihodnost.
Žal je danes tako, da se starši premalo zavedajo, kako pomembna je njihova vloga in vpliv na finančno pismenost njihovih otrok. Obenem pa niti ne vedo, kako se sploh lotiti finančne vzgoje, saj je v veliki večini sami niso bili deležni. Nihče jih ni učil:

kako živeti brez posojil, limitov in kreditnih kartic,
da kupimo le, kar resnično potrebujemo, ne glede na to, ali bomo še delali za denar ali ne,
kako delati tisto, kar nas resnično veseli, pri čemer se ne bi obremenjevali s skrbjo, ali lahko poravnamo vse obveznosti,
kako se sami odločimo, kdaj prenehati delati za denar, ne da bi morali čakati do šestdesetega, petinšestdesetega leta ali celo dlje, da nam zeleno luč za to prižge država.
Številni starši tako priznavajo, da zaradi svojih slabih vzorcev in prepričanj ne vedo, kako se s svojimi otroci pogovarjati o denarju, kako poskrbeti za njihovo finančno vzgojo. Tukaj je samo nekaj teh vzorcev in prepričanj:
»Že mama je bila vedno brez denarja. Očitno sem to podedovala po njej.«
»Nikoli mi ni bilo treba skrbeti za denar. Starši so mi ga dali vsakokrat, ko sem jih prosila zanj. Tudi med študijem mi ni bilo treba delati. Ko sem dobila prvo plačo, nisem vedela, kaj bi z njo. Privoščila sem si oblačila, kozmetiko, potovanja. Zdaj, ko imam družino, pa nisem vajena dajati na stran. Doživljam pravi stres.«
»Življenje s krediti je bilo nekaj normalnega. Tudi sam danes ne znam drugače.«
»Starši so bili vedno brez denarja. Kadar sem želel, da bi mi nekaj kupili, je bil odgovor vedno: ‘Ne, nimamo denarja.’ Obljubil sem si, da bom jaz ravnal drugače in otroku nikoli ne bom ničesar odrekel, ne glede na zmožnosti.«

»Sama moram priznati, da nisem dobila ravno spodbudnih vzorcev. A imela sem srečo (še vedno jo imam), da delujem na področju, ki mi jih je pomagalo spremeniti. Seveda se občasno še prikradejo v moje misli, a jih že zelo dobro zaznam in nadvladujem. Joj, raje ne pomislim, kakšno bi bilo danes moje življenje, če ne bi bila profesionalno vpeta v svet osebnih financ in ne bi sama postala mentorica. Zelo pomembno je, da najprej ozavestimo napake svojih staršev in razmislimo, česa preprosto ne smemo prenašati naprej. Mi smo namreč zgled svojim otrokom in spremljajo nas na čisto vsakem koraku (če hočemo ali ne). In nanje ne vplivamo le z besedami, temveč z dejanji, še posebno s tistimi, ki se jih niti ne zavedamo. In to velja za čisto vsa področja vzgoje,« poudarja Ana Vezovišek.
Otroci bodo dobili informacije, a pozor, lahko so napačne!
A ne glede na naša prepričanja in neznanje, si otroci želijo vedeti, želijo s starši govoriti tudi o denarju in bodo do informacij prišli na tak ali drugačen način. Lahko bo to samo z opazovanjem vaših (slabih) navad, tisto, kar bodo videli od drugih, a najbrž to ne bo tisto, kar bi si vi zanje želeli, da vedo. Če želite odigrati ključno vlogo pri oblikovanju razmišljanja in vrednot svojih otrok o denarju, je pomembno, da se čimprej lotite finančne vzgoje.
Strokovnjaki, med njimi tudi Ana Vezovišek, finančna mentorica, specialistka za financiranje in osebni proračun in seveda mama, poudarjajo, da prej, ko začnete proces finančnega izobraževanja otroka, bolje je. Raziskave so namreč pokazale, da bi se morali o denarju začeti učiti že precej prej kot s sedmimi leti, ker so takrat denarne navade in odnos do denarja že deloma izoblikovani.
»Ko so otroci dovolj stari, da vedo, da denar ne gre samo v usta, ampak ga porabimo še za kaj drugega, je pravi čas, da jim pojasnite, kaj je denar in za kaj se uporablja. Še najbolje bo, da jim na konkretnih primerih pokažete, kako denarni proces deluje, kaj plačujemo z gotovino, zakaj uporabljamo kreditne ali debetne kartice in kaj z denarjem kupimo.«
Želimo otrokom omogočiti življenje brez finančnega stresa?
Potem bomo morali kot starši pošteno zavihati rokave.
Kot poudarja Ana Vezovišek, v kolikor želimo otrokom omogočiti življenje, v katerem ne bodo čutili finančnega stresa, potem bomo morali zavihati rokave in se spopasti z izzivi, ki jih prinaša finančna vzgoja. Ta ni nekaj, kar bi časovno omejili. Traja od rojstva pa vse do otrokove osamosvojitve in mogoče še dlje, najpomembnejše pa je po njenem mnenju obdobje od tretjega leta pa do konca osnovne šole. Tedaj namreč otrokom najučinkoviteje prenesemo prave oziroma, bolje rečeno, zdrave vzorce ravnanja z denarjem in jim pomagamo postaviti močne temelje finančne pismenosti, ki je danes bistvena za popolno vključevanje v družbo.
V kolikor se resnično želimo podati na pot finančne vzgoje, moramo med drugim vedeti kako:
znati otrokom reči ne,
jim pokazati pravi sistem razporejanja denarja,
jih seznaniti z različnimi metodami, ki jim bodo pomagale ubraniti se pred impulzivni nakupi,
jih naučiti ločiti med tistim kar je nujno potrebno in kar ni,
do prvega zaslužka in kaj potem z njim,
žepnino uporabiti kot odlično orodje za učenje in kdaj,
mu pojasniti zadolževanje, investiranje in plemenitenje denarja,
ga naučiti načrtovati porabo …
… dodaja Ana Vezovišek, ki je pravkar izdala svojo četrto knjigo z naslovom Na pomoč! Kako naj otroka naučim ravnati z denarjem in je tekom svojih dolgoletnih izkušenj na področju osebnih financ (danes že več kot 21 let) prepoznala kako pomembna je finančna vzgoja.
Kako torej do prave finančne vzgoje otrok, sploh, ko je sami nikoli niste bili deležni?
Kako se tega lotiti?
Zakaj je to tako zelo pomembno?
In katera so tista ključna vprašanja na katera morate kot starši poznati odgovore?
Preverite TUKAJ, kjer boste izvedeli tudi, kako vašemu otroku pokazati pot do finančno brezskrbne prihodnosti. V kolikor se odločite in pristopite k finančni vzgoji svojega otroka, pa le uporabite kodo 24UR2021, saj vas ob naročilu čaka darilo!
Naročnik oglasa je Vezovišek & partnerji.