Nepremičninska agencija Knight Frank vsako leto izda poročilo o splošni blaginji na svetu, v katerem med drugim navede tudi najpomembnejše finančne centre sveta in seznam mest, ki se jim v prihodnje obeta preboj med poslovne metropole. Ta status si po njihovih izračunih mesto prisluži takrat, ko se vanj začnejo množično priseljevati tako imenovani super bogataši, katerih premoženje je ocenjeno na več kot 30 milijonov ameriških dolarjev oziroma začnejo množično investirati v posle, ki se odvijajo v tem mestu. Pri Knight Frank so letos najvišje na seznam mest, v katera naj bi se v prihodnjih letih selilo bogastvo uvrstila štiri, ki jih nihče ni pričakoval tako visoko: Beograd, Panamo, Adis Abebo in Rangun.
Beograd, Srbija
Beograd je že iz časa, ko je bil še glavno mesto Jugoslavije, eno najpomembnejših mest na Balkanu. Po številnih vojnah se je ta regija sedaj šele začela dodobra razvijati in prav na račun tega naj bi Beograd v prihodnje utegnil profitirati: število super bogatih v mestu se v zadnjem času povečuje za kar 12 odstotkov letno. Beograd je za bogataše zanimiv predvsem zaradi številnih davčnih olajšav in enostavnega investiranja v nove naložbe.

Panama City, Panama
Pravzaprav je presenetljivo, da glavno mesto Paname ni že danes eno pomembnejših finančnih središč. Navsezadnje ima panamski prekop, s tem pa tudi eno najpomembnejših pomorskih poti na svetu. A to se državi izplača šele v zadnjih letih: število super bogatih v glavnem mestu namreč strmo narašča od leta 2007 naprej. Do leta 2024 naj bi jih bilo tako že več kot 7 tisoč. Panama privablja predvsem s politično stabilnostjo, konstantno gospodarsko rastjo, dobro infrastrukturo in privlačnimi davčnimi stopnjami, a se bo morala kljub temu močno boriti za mesto med najboljšimi, saj naj bi bil prekop, ki zagotavlja blaginjo, potreben prenove, svojega pa naj bi načrtovala tudi Nikaragva, ki utegne tako Panami 'ukrasti' del prometa.

Adis Abeba, Etiopija
Etiopijo danes večina povezuje predvsem s posnetki lačnih otrok. Ti nikakor niso zavajajoči, saj je predvsem skoraj 30-letna državljanska vojna z Eritrejo državo dodobra izstradala. A trenutno se Etiopija lahko pohvali z najhitreje rastočim gospodarstvom na afriški celini in to očitno opazi tudi vse več bogatašev. Število teh se je v glavnem mestu Adis Abeba od leta 2007 povečalo za kar 50 odstotkov in tudi v prihodnje naj se trend ne bi bistveno spreminjal. Poleg tega je Adis Abeba že sedaj politično središče Afrike: tu se nahaja sedež Afriške unije, gospodarska komisija Združenih narodov za Afriko in številne druge regionalne organizacije.

Rangun, Mjanmar
Šele leta 2010 so bile v Mjanmaru prve svobodne volitve po letu 1962 – v vmesnem obdobju so se na čelu države izmenjevali vojaški diktatorji. V zadnjih petih letih pa se Mjanmar, ki se je v preteklosti imenoval Burma, lahko pohvali z enim najhitreje rastočih gospodarstev na svetu. Letos naj bi se njen bruto domači proizvod povečal za več kot 10 odstotkov, kar jo uvršča na sam vrh svetovne lestvice. Pionirka hitrega razvoja države je prav glavno mesto Rangun. Nekoč je bil Mjanmar namreč 'samo' priljubljena turistična destinacija, danes pa glavno mesto pridela že skoraj petino celotne gospodarske proizvodnje. V naslednjih desetih letih naj bi se število super bogatih podvojilo, skladno z njimi pa naj bi se, zahvaljujoč vse bolj odprtemu gospodarstvu, povečalo tudi vlaganje tujih investitorjev.

Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV